Zuzana Strachotová: Vypůjčený čas – recenze

Bazárek knih

Bazárek knih
Vypůjčený čas
Vypůjčený čas

Zuzana Strachotová
Epocha 2023

Ava je programátorka a tvoří softwary pro bioroidy. Jet také tak trochu rebelka, protože za zády svých nadřízených testuje svoje softwary na obyčejných robotech. Ti se pak nestačí divit, jaké nové vlastnosti najednou mají. Poslední z jejích pokusných objektů, robot W5D, pak při běžné kontrole stázových boxů odhalí podivnou anomálii. Snad právě díky novému softwaru neuposlechne jeden příkaz, protože nutnost informovat Avu vyhodnotí jako prioritní. Svým rozhodnutím spustí řetězec událostí, na jejichž začátku se objeví doktor Meier a hned vzápětí i Sofie Adlerová, jejíž zmrazené tělo se po desítky let nacházelo v inkriminovaném kryoboxu.

Vypůjčený čas
Vypůjčený čas

Pro Sofii Adlerovou je probuzení ve zcela odlišném světě, než v jakém do stáze odcházela naprostý šok. Namísto půl roku trval její ledový spánek více než sto šedesát let. A její (ne)vyrovnávání se s aktuální situací je první šance pro autorku, aby vynikla absolutní čtivost jejího příběhu. Sofiiny nálady, v nichž se zpočátku ponejvíce odráží zoufalství ze ztráty světa, který znala, dokáže čtenáři zprostředkovat s naprostou věrohodností a tím se Sofiina postava stává velmi přitažlivou. První vážnější střet Sofie Adlerové s realitou je pro ni stejně vážný jako střet reality se Sofií Adlerovou.

Stejně skvěle napsaná je i postava bioroida Ichira, který má Sofii pomoct se začlenit do společnosti. Ichiro se zároveň stává díky experimentálnímu softwaru páté generace pokusným objektem, na němž Ava chce nejvyšším představitelům korporace IGMET ukázat, že bioroid nemusí být jen „dělník“ společnosti, ale dokáže se do té lidské bez problému začlenit.
Jenže Ichiro a Sofie jsou alespoň zpočátku jako oheň a voda a jejich interakce dává vzniknout spoustě nepředvídatelných situací, které společnost na konci dvaadvacátého století úplně nepobírá. Zuzana Strachotová i v těchto momentech prokazuje, jak skvělá vypravěčka je. Občas si pak pomůže narážkou na naši současnost a lehounce tak děj odlehčí. Tři toaletní mušle jsou toho zářným příkladem.

Kniha vyšla v edici Jiné světy a budoucí svět, ve kterém se odehrává je dalším kladem této knihy. Pro obyčejné lidi může vypadat takřka jako utopie, ale v pozadí už vše tak růžové není. Jeho fungování pak autorka dávkuje čtenáři velmi pozvolna, stejně jako to, co vedlo k tomu, že vypadá, jak vypadá, i to jakou lidstvo prošlo proměnou. Sofie se v těchto momentech stává ještě sympatičtější, protože čtenář objevuje vše spolu s ní.

Celkový příběh pochopitelně nemohou utáhnout pouhé tři postavy, o kterých jsem se zmínil. Na jeho směřování mají vliv i další, které v rukách drží skutečnou moc. Ke slovu se tak dostávají lži, intriky i politikaření. Lidstvo se tak po dobu Sofiina spánku příliš nezměnilo. A vše je podáno opět velmi věrohodně.

Pokud bych měl knihu zhodnotit jedním slovem, rozhodně bych použil skvělá. Od začátku do konce jí zdobí čtivost, věrohodné postavy i svět a velice slušné tempo. Čtenář se nemusí obávat absolutního happy endu, ani to, že v samotném závěru budou zodpovězeny všechny otázky a rozklíčovány všechny situace. Závěr je tak velmi, velmi realistický.
Osobně doufám, že další knize Zuzany Strachotové to od prvního nápadu nebude na knižní pulty trvat dalších deset let, jako tomu bylo v případě Vypůjčeného času.

 

Zuzana Strachotova
Zuzana Strachotová

Co dělá člověka člověkem? Sofie Adlerová ztratila doslova vše. Svět, který znala. Lidi, které milovala. Dokonce i vlastní identitu. Namísto půl roku strávila v kryogenní stázi víc než sto šedesát let. Střet s realitou je devastující a její existence se brzy smrskne na pouhé lékařské pokusy. Až do chvíle, kdy ředitelka vývoje bionických organismů zatouží posunout svůj výzkum umělé inteligence dál. Jak přesvědčit společnost, že bioroidi mohou být stejně dokonalí jako lidé? Nejvyšší představitelé technokratické korporace IGMET potřebují důkaz. A na kom jiném vyzkoušet, nakolik lidský může bioroid být, než na osobě, která oficiálně ani neexistuje a navíc je tak odlišná? Ichirův úkol je vlastně jednoduchý – najít způsob, jak ji začlenit do společnosti. Jenže Sofie má vlastní hlavu i plány a rozhodne se technologickému městu ukázat, že nic jako utopie neexistuje. A je jedno, zda jí v cestě budou stát lidé nebo bioroidi. Ichirova naprogramovaná mysl není na nic z toho připravena a zákonitě tak musí dojít ke střetu. Dokud se v něm nezačne rodit vlastní úsudek… (anotace)

Hodnocení: 90%

Vydáno: 2023, Epocha (ČR)
Počet stran: 440
Jazyk vydání: český
Edice: Jiné světy (3.)
Ilustrace/foto: Josef Surý
Autor obálky: Lukáš Tuma
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-278-0119-0

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..