Zlodějčina hra

Bazárek knih

Bazárek knih

Juliet E. McKennová
Triton 2004

Nemám rád nekonečné fantasy ságy, které autoři natahují za cenu neustálého přežvýkávání děje a různých vsuvek. Proto jsem si u knihy Zlodějčina hra od Juliet E. McKennové počkal až budu vědět konečný počet dílů a sledoval jsem recenze dosud vyšlých knih. Teprve na tomto základě jsem se rozhodl prou koupi prvního dílu, přestože vyšel už v roce 2004. A rozhodnutí to nebylo vůbec špatné.

einarinn-1-zlodejcina-hra_thumbNa začátku první knihy z pentalogie Einarinn se ocitáme v nenápadném hostinci, v němž hazardní hráčka a příležitostná zlodějka Livak čeká na svojí společnici Halici, aby se vydali na Podzimní trhy v Colu, kde očekává snadný výdělek na úkor vesnických hejlů a nepozorných trhovců. Její přítelkyně má však neočekávané zpoždění, které představuje citelný zásah do Livaččina rozpočtu. A právě v té chvíli se dozvídá, že zámožný kupec začíná o prvním dni trhu vykupuvat tormalinské starožitnosti. Livak vycítí příležitost, jak vylepšit svůj napjatý rozpočet. To, že se starožitnosti, o kterých ví, nachází v cizím domě jí starosti nedělá. Tehdy ovšem ještě netuší, že rozhodnutí, které právě učinila, nasměruje její další osud zcela jiným směrem než původně zamýšlela.
Livak se úspěšně zmocní vyhlédnuté kořisti a snaží se jí prodat co by své dědictví po svém dědečkovi. Její lež a převlek jsou však vzápětí odhaleny. A není divu. Pod maskou obchodníků se totiž skrývají členové takřka mýtického cechu čarodějů. Livak může očekávat pouze spravedlivý trest. Namísto toho však přichází nabídka jíý nelze odmítnout. Její schopnosti výměnou za uchování jejího tajemství.

Juliet E. McKennová propracovala svůj svět do nejmenších podrobností. Jeho říše mají svá tajemství i nepopiratelnou historii. Jednotlivé kapitoly jsou prokládány úryvky naučných knih, které osvětlují dávné události, jež vedly k současnému uspořádání světa a reálie zemí a království, v nichž se právě ta která část děje odehrává. Vše je popisováno nenásilnou a nepříliš didaktickou formou, takže čtenáři se samovolně dostane celý svět pěkně pod kůži.
Jednotlivé postavy mají zpočátku jasně definované své místo i charaktery. To však autorce nebrání v tom, aby své hrdiny podrobovala nejrůznějším zkouškám a myšlenkově je tak posouvala o stupínek výš. Větší či menší změnou tak projdou všichni hrdinové této knihy. Nejvíc se to samozřejmě dotkne samotné Livak, jejíž vědomí si musí zvyknout na to, že ne vše co jí život nabízí se dá přeměnit ve větší či menší finanční obnos, i když takových věcí zůstává stále dost a dost.
Vzhledem k tomu, že autorkou knihy je žena a hlavní hrdinkou rovněž, lze očekávat, že se nevyhne milostnému vzplanutí. I ve Zlodějčině hře tak dojde na city, lásku nevyjímaje. V podání Livak se však nikdo nemusí obávat roztouženého vzdychání na každé stránce. I s popletenou hlavou dokáže chladně kalkulovat a jít za svými cíly. Ze všeho pak vyjde s nejedním šrámem na těle i na duši.

Zlodějčina hra nabízí plynulý děj, v němž není místo pro nudu, a i když některé pasáže mají skoro až uspávací charakter, děje se tak jen pro to, aby autorka ve chvílích zdánlivého klidu vrhla své hrdiny vstříc dalším a záludným nebezpečím

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..