Země slídilů – recenze

Bazárek knih

Bazárek knih

William Gibson
Laser-books 2012

Hollis Henryová byla kdysi zpěvačkou celkem úspěšné skupiny Curfew a po jejím rozpadu a několika nepovedených investicích se dala na dráhu novinářky. Na stole jí obrazně řečeno přistála nabídka od nového magazínu Node a ona má za úkol napsat reportáž o novém druhu peformací, o lokativním umění.
Tito je právě teď kurýr, jehož rozvětvená rodina přesídlila do Států z Kuby a která měla co do činění s tajnou kubánskou policií DGI, stejně tak jako s KGB. Všichni její členové se řídí protokolem a pokud je to nutné, používají k dorozumívání volapük.
Milgrim je narkoman, kterého unesl armádní vysloužilec Brown, a který dokáže dešifrovat volapük. To je jeho úkol, díky kterému má bezproblémový přísun drogy.william gibson zeme slidilu 400x611 1

Hned na začátku je třeba říci, že v edici Mistrovská díla SF je tento román vlastně jen díky jménu autora a díky jeho předchozím knihám, protože ona fantastika je tu zastoupena jen výrazně vyvinutou virtuální realitou, která slouží jako prostor nově se rozšiřujícímu umění. Jiný fantastický prvek jsem nenašel, nebo jsem ho přehlédl.
Země slídilů je první kniha Williama Gibsona, kterou napsal v tomto tisíciletí, se kterou jsem se setkal a je na ní viděn odklon od hard SF, která autora v osmdesátých letech proslavila. V podstatě byly jeho vize dohnány naší současností, a i když se šíbři nepohybují kyberprostorem jako v jeho knihách, je současná technika mnohem dál, než když poprvé vypálil chrom.

První polovina knihy je pojatá jako seznamování se s prostředím a jednotlivými postavami. Nejvíc prostoru dostává Hollis Henryová, která postupně začíná pochybovat, že jejím úkolem je pouze napsat článek do zatím neexistujícího magazínu. Z mého pohledu je její linka ta nejzajímavější, i když je jasné, že někdy a někde se musí protnout i s těmi ostatními.
Od druhé poloviny získává kniha mnohem větší s pád, spolu s tím, jak se její jednotlivé linie začínají přibližovat. Jak si některé postavy nezávisle na sobě uvědomí, že se věci dávají do pohybu. A nevadí ani to, že autor věnuje spoustu prostoru k popisům jednotlivých lokací, kde se děj odehrává.

Čtenář tak dostane příběh, který byl v době vydání, po událostech jedenáctého září, americkému publiku asi mnohem bližší, než čtenáři českému vzdálenému v čase i prostoru. Jak praví anotace, je to román s prvky špionážního thrilleru a detektivky. Autor ho zaplnil zajímavými postavami, a i když se nedočkáme nějakého třeskutého finále, rozhodně stojí za přečtení.

Hodnocení: 60%

New York. Mladý Kubánec jménem Tito svědomitě plní úlohu poslíčka a pravidelně předává tajemnému starci zásilky v podobě obyčejných iPodů. Spojené státy americké však čerstvě vyhlásily válku s terorismem, takže zdánlivě nenápadné předávky neprojdou bez povšimnutí a po Titově stopě se pouští armádní vysloužilec jménem Brown a jeho nedobrovolný pomocník, drogově závislý překladatel Milgrim.
V Los Angeles zatím novinářka Hollis Henryová shromažďuje materiály pro článek o nové umělecké formě, zabydlující město stínovými virtuálními objekty. Skutečná podstata jejího úkolu však leží jinde a Hollis se stárnoucími špiony nechává zatáhnout do mrazivé hry, která rychle spěje k hořké koncovce.
(anotace)

Vydáno: 2012, Laser-books (Laser)
Originální název: Spook Country, 2007
Překlad: Pavel Bakič
Počet stran: 392
Jazyk vydání: český
Edice: Mistrovská díla science fiction (38.)
Autor obálky: Tomasz Maroński
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7193-357-1

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..