Železné srdce – recenze

Martin Sládek
Mystery Press 2023

Seveřan Harald toho času dlí v hlavním městě Západofranské říše, užívá si tak pařížskou pohostinnost a odpočinku po předchozích dobrodružstvích. Klid však netrvá příliš dlouho. Vzhledem k tomu, že není pouze dobrým bijcem, ale ovládá i magické Umění, postaví před něj osud v podobě franského šlechtice výzvu, která se neodmítá. Ze sídelního hradu se ztratil maurský vyslance a jeho nepřítomnost může mít dalekosáhlé diplomatické následky. Je tak na Haraldovi, aby milého zástupce maurského emirátu našel. Termín je v pravdě šibeniční, ale odměna, kterou si vymínil, tomu odpovídá. Bez váhání se tak pouští do pátrání, které se jen zakrátko výrazně zamotá a nabalí na sebe události, které hrozí zkázou celé říše.

zelezne srdceNa počátku dvacátých let desátého století je Paříž třiceti tisícovou aglomerací plnou křivolakých uliček, zadních dvorků ale i honosnějších staveb a paláců, která se chystá na příjezd Karla třetího a Jindřicha prvního ptáčníka. I díky brzké přítomnosti obou veličenstev je tak Haraldův úkol velmi delikátní. Celkem pochopitelně se zaplete do té nejvyšší politiky, a kromě hrubé síly, jejíž užití mu rozhodně cizí, přirozeného šarmu a inteligence se může spolehnout i na magii, na kterou má v křesťanském světě celkem pochopitelně monopol samotná Církev svatá.

Autor nás zavede do skutečných historických reálií a doby, jež je magií dotčena jen sporadicky. I proto lze knihu vnímat v podstatě jako historickou detektivku, v jejímž ději se čas od času zjeví ono Umění, které dokáže Harald díky svému přívěsku ve tvaru Mjöllniru používat. Celou její první polovinu jsem se tak sžíval s jejím jazykem, protože jak mluva, tak některé výrazy, které jsou použity odkazuje spíše na současnost než na víc než tisíc let starou historii. Výrazy jako toxicita nebo anestetický efekt mě prostě ve čtení rušily. Stejně ta jako kurzívou psané místní výrazy (battaile, segreants, gravitas), jejichž význam lze sice dovodit, ale přišly mi zcela zbytečné. Na druhou stranu musím přiznat, že je Železné srdce po dlouhé době kniha, která mne donutila zapátrat ve vodách internetu a doplnit si trochu vzdělání. Ujistil jsem se tak, že sterno je hrudní kost, zjistil, že odřad je celek dočasně organizovaný ke splnění určitého bojového či jiného úkolu a distrakce je termín zastupující roztržitost. Místy jsem z toho byl v tenzi, stejně jako hrdina v některých částech příběhu.

A příběh je, oč tu běží. A ten sám o sobě funguje velmi dobře. Harald se díky svému původu a pohanství čas od času dostane do křížku s franskou elitou a místy čelí podcenění, které dokáže využít ve svůj prospěch. Není jen tupý bojovník, ale dokáže projevit i city a vzdělaností leckteré své soupeře převyšuje. Když slova selžou, přijde ale ke slovu jeho bojová sekera, se kterou se umí ohánět jako pravý severský vlk. Celá kniha se pak odehraje v rámci pouhých dvou dnů, takže termínu hektický dodal její autor zcela nový rozměr.
Samotný děj je prostý hluchých míst, čtenář nikdy nemá pocit, že řádky, které mu právě ubíhají před očima jsou pouhou vycpávkou sloužící k natažení děje. Díky již zmiňované hektičnosti pak ale musí číst velmi pozorně, aby se neztratil v nějaké té křivolaké uličce středověké Paříže. Příběh si pak od začátku udržuje standardní tempo, které neztrácí a ve zhruba závěrečné čtvrtině ho dokáže autor ještě vygradovat. A závěrečný souboj je pak onou příslovečnou třešinkou, kdy se dá napětí skutečně krájet.

Na závěr ještě jedna dobrá zpráva. Železné srdce chronologicky předchází dříve vydané knize Hladová smečka, takže se do něj můžete pustit dřív, než se potkáte s hladovějící smečkou.

Hodnocení: 70%

Vydáno: 2023, Mystery Press
Počet stran: 352
Jazyk vydání: český
Ilustrace/foto: Michal Suchánek
Autoři obálky: Michal Suchánek, Lukáš Tuma
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7588-421-3

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..