Within Temptation

Bazárek knih

Bazárek knih

Within Temptation
Napsal: Jáchym Kellar (Beauty in darkness)

enterHistorie skupiny Within Temptation se začala psát v kapele „The Circle“, kde působila dnešní zpěvačka Sharon den Adel spolu se svým dlouholetým přítelem a kytaristou Robertem Westerholtem. Tito dva poté z kapely odešli a roku 1996 založili Within Temptation. Formace The Circle se přejmenovala na „Voyage“ a vydala dokonce album s názvem „Embrace“, které obsahuje i skladbu se Sharon den Adel. Avšak brzy po vydání tohoto alba se skupina rozpadla. Ke Sharon a Robertovi se připojil Jeroen van Veen na baskytaru, Michiel Papenhove na kytaru, Martijn Westerholt na klávesy a Ivar de Graaf na bicí. Po dvou měsících už měla kapela několik nabídek od hudebních vydavatelství, rozhodla se ale pro místní holandský, dnes již zaniklý, label DSFA Records a začala hned pracovat na svém prvním albu. To vyšlo již roku 1997 pod názvem „Enter“. Deska byla přijata velice dobře a skupina proto uspořádala čtyři koncerty po Nizozemí, po kterých byla požádána, aby vystoupila také na „Dynamo Open Air“ festivalu v Eindhovenu (jeden z největších metalových festivalů v Nizozemí). Rok 1997 završila kapela mezinárodním turné po Německu a Rakousku. Formaci také opustil bubeník Ivar de Graaf, kterého nahradil Ciro Palma. Zvuk alba „Enter“ je v melodickém a doom duchu, ovlivněný gothic doom metalem. Skupina hodně spoléhá na rychlé klávesy, bicí a kytarové rify. Za zmínku stojí také death metalový hlas Roberta Westerholta a Georgeho Oosthoeka (hosta z kapely „Orphanage“) v písni „Deep Within“. V roce 1998 pokračovala formace Within Temptation v aktivním koncertování a vystoupila opět na festivalu Dynamo Open Air, tentokrát ale už na hlavním pódiu. Skupina vydala také EP s názvem „The Dance“, které obsahuje 3 skladby a 2 remixy.

Within-TemptationPoté si kapela, znavená častým koncertováním dala menší pauzu a v roce 1999 tak měli členové vlastně volno. Všichni se věnovali svým zájmům, Sharon s Robertem dostudovali vysoké školy a mezitím se budovalo vlastní studium. Rok 2000 byl velice rušný, skupina se vrátila ke koncertování a vystoupila také na třech nizozemských festivalech („Waterpop“, „Bospop“ a „Lowlands“). Kromě toho začala také pracovat na svém druhém albu, které bylo vydáno v prosinci 2000 pod názvem „Mother Earth“, které hned po vydání zaznamenalo na pár týdnů mírný úspěch v nizozemských žebříčcích („Dutch charts“). První singl z tohoto alba „Our Farewell“ do žebříčků nikdy nevstoupil, ale druhý singl z Mother Earth, „Ice Queen“, byl pro skupinu průlomový; v březnu 2002 se vyšplhal na 2. místo v Nizozemí a v Belgii dosáhl i nejvyšší pozice. Úspěch singlu odrazil ode dna i desku Mother Earth, která v nizozemském žebříčku alb skončila na konci roku na krásném třetím místě. V roce 2001 došlo také k mnoho změnám ve složení formace Within Temptation: nově přišel „Ruud Adrianus Jolie“ jako druhý kytarista, Ivara de Graafa (který se ke skupině v roce 1999 opět vrátil) nahradil bubeník „Stephen van Haestregt“ a Martijna Westerholta, trpící infekční mononukleózou, nahradil na klávesách „Martijn Spierenburg“. Martijn Westerholt mimochodem později založil skupinu „Delain“, ve které stále úspěšně působí. Kapela Within Temptation dosahovala stále větších úspěchů a pořádala mimo jiné první koncerty ve Francii a dokonce i v Mexiku. Dostavilo se také první vetší ocenění – nizozemská cena „Silver Harp“.

Within Temptation se vydávali na mezinárodní turné spolu s formací „Paradise Lost“ a v roce 2003 přešli k labelu „GUN Records“, které vydalo reedici 3 roky starého alba Mother Earth. To zaznamenalo úspěch hlavně v Německu, kde se stalo platinové – obsadilo v žebříčku 7. místo a reedice Ice Queen se umístila v „top 30“. V Beneluxu vyšel také singl „Running Up That Hill“, což je cover na „Kate Bush“. Kapela opět zářila na hlavních scénách nizozemských festivalů a její DVD „Mother Earth Tour“ získalo dokonce prestižní ocenění „Edison Award“.

Plány třetí nahrávky se proměnily ve skutečnost po spolupráci s producentem „Danielem Gibsonem“ v listopadu roku 2004, kdy ze zmíněné spolupráce vzešlo album „The Silent Force“. Deska se hned vyšplhala na samotný vrchol žebříčku v Nizozemí a skvěle si vedla i v mnoha jiných evropských zemích. Na podporu nového CD se v roce 2005 vydala skupina na mezinárodní turné po celé Evropě (včetně prvního významného koncertu v Londýně) a uspořádala show i v Dubaji. Singly „Stand My Ground“ a „Memories“ pokračovaly v úspěchu a vyvrcholily získáním (již podruhé) ceny „Edison Award“. Třetí singl nese jméno „Angels“. Skladba „Stand My Ground“ byla později použita v traileru k filmu „Blood and Chocolate“ a kapela také poskytla některé své zvukové stopy ke hře „Knights of the Temple: Infernal Crusade“. V lednu 2003 vyhrála formace Within Temptation nizozemskou cenu „Dutch Pop Prize“(nejlepší nizozemský populární příspěvek) a „Dutch Export Prize“ (nejlépe prodávající se nizozemský umělec mimo Nizozemí); poslední jmenovanou již potřetí v řadě.

Within-Temptationsharon_den_adelWithin Temptation, povzbuzeni úspěchem alba The Silent Force, začali pracovat na novém, které nese název „The Heart of Everything“ a bylo vydáno v březnu roku 2007 v Nizozemí a v červenci ve Spojených státech. Dvě skladby („The Howling“ a „Sounds of Freedom“) byly nahrány jako propagační materiál pro hru „The Chronicles of Spellborn. Jejich nová nahrávací společnost – „Roadrunner Records“ vydala také limitované EP s názvem „The Howling“, které bylo dostupné pouze v obchodech „Hot Topic“ a obsahuje titulní skladbu plus nejlepší písně z předešlého CD The Silent Force. Album The Heart of Everything zaznamenalo obrovský úspěch, získalo 1. místo v žebříčku 100 nejlepších nizozemských alb, dostalo se do „top 10“ v osmi a do „top 100“ v jedenácti zemích. První singl z tohoto alba s názvem „What Have You Done“ se vyšplhal na 7. místo v Nizozemí a čtvrté ve Finsku. V této písni zpívá také host ze skupiny „Life of Agony“ – „Keith Caputo“. Druhý singl „Frozen“ byl vydán v červnu 2007. Video, natočené v Rumunsku, pojednává o zneužívání dětí a výdělek tohoto singlu byl předán dětské charitě „Child Helpline International“. Skladba „The Howling“ byla vybrána jako jediný digitální singl pro Velkou Británii a bylo pro něj natočeno další video (nesmí být zaměňováno s EP vydaným v USA). Within Temptation se vydali na své první turné po Spojených státech opět se skupinou Lacuna Coil a hostujícími kapelami „In This Moment“, „Stolen Babies“, „The Gathering“ a „Kylesa“. Turné, přezdívané „The Hottest Chicks in Metal Tour 2007“ (Turné nejžhavějších holek v metalu 2007) slavilo převážně velký úspěch. Album The Heart of Everything bylo vydáno 24. července 2007 i v USA a promo singl What Have You Done byl hned poslán do místních rádiových stanic. Byla to první deska vydaná v Americe a o rok později ji následovaly i předešlá alba „Mother Earth“ a „The Silent Force“. V listopadu 2007 oznámila skupina, že koncert v Beursgebouw (Eidhoven, Nizozemí) byl filmován pro možné použití k vydání koncertního DVD (ať už jen část nebo celá show). Dne 7. února 2008 poté připravila skupina pro 10 000 diváků show s názvem „Black Symphony“ v aréně „Ahoy“ (Rotterdam, Nizozemí) spolu s „The Metropole Orchestra“ – pěvecký sbor s několika hostujícími umělci. Později se ukázalo, že tento koncert byl natočen v plném rozsahu a byl vydán v září 2008 pod názvem Black Symphony jako DVD i jako dvojité CD. Byly vydány i další singly – „All I Need“ a na podporu koncertního DVD i singl „Forgiven“. Dne 3. listopadu 2008 oznámil Ruud Jolie na svém blogu, že si členové Within Temptation berou rok volno, protože si potřebují odpočinout od stálého koncertování.

V srpnu 2009 poté oznámila zpěvačka Sharon den Adel, že Within Temptation hodlají vydat akustické album, které ponese název „An Acoustic Night at the Theatre“. Datum vypuštění se stanovil na 30. října 2009. Album obsahuje akustické skladby z turné v listopadu 2008 a také jednu novou píseň – „Utopia“, nazpívanou jako duet Sharon s Chrisem Jonesem a vydanou také jako samostatný singl. Úspěchy nadále zaznamenávaly skladby i z alba The Heart of Everything.  „What Have You Done“ se použila do videohry „Guitar Hero: World Tour“, „The Truth Beneath The Rose“ můžete zaslechnout ve třetí řadě seriálu „The Tudors“ (Tudorovci) a song „All I Need“ v dalším televizním seriálu „The Vampire Diaries“ (Upíří deníky).

the_unforgivingNa rok 2010 si skupina naplánovala nové turné, poslední s bubeníkem Stephenem Van Haestregtem, a pokračovala s prací na novém albu. V listopadu 2008 byl na oficiálních stránkách odtajněn jeho název, „The Unforgiving“, a vypuštění bylo naplánováno na březen 2011. Pojetí alba je založeno na komiksu, napsaném Stevenem O’Connellem a ilustrovaném Romanem Molenaarem. Každá skladba z The Unforgiving byla napsána společně se Stevenem tak, aby obsahovala prvky odrážející hlavní postavy komiksu. Kapela si také naplánovala turné na podporu nového alba, avšak kvůli zpěvaččinu těhotenství (očekávala se svým dlouholetým přítelem Robertem Westerholtem již třetí dítě) ho musela přesunout na druhou půlku roku 2011. Within Temptation nahráli také několik nových videí. Jako první vyšlo ještě v prosinci 2010 „Where Is The Edge“, obsahující pár scén z očekávaného filmu „Me & Mr Jones“. První oficiální singl,„Faster“ vyšel na konci ledna 2011 a hned zaznamenal obrovský úspěch. V únoru poté došlo k malé změně v obsazení skupiny. Místo nového bubeníka obsadil Mike Coolen, který už pomáhal Within Temptation na turné v roce 2008.

Dne 25. března 2011 poté oficiálně vyšlo dlouho očekávané album „The Unforgiving“. Jak už u alb této skupiny bývá zvykem, opět obsadilo horní příčky v žebříčcích mnoha evropských zemí.  Jediným zklamáním mohlo být druhé místo v rodném Nizozemí, protože předchozí alba „The Heart Of Everything“ a „The Silent Force“ byla úplně na vrcholu. S vydáním alba však vzrostla popularita i skladby „Faster“, která se na rockových žebříčcích stala doslova hitem. V dubnu 2011 byl poté vydán druhý oficiální singl z nového alba – „Sinéad“, na jehož podporu byl natočen i videoklip. Od srpna se Within Temptation vydávají na nové turné, při kterém se představí 21. října 2011 i v Praze…


Sinéad

Faster

Odkazy:
Zdroj: Beauty in darkness
Official Within Temptation Website: www.within-temptation.com
Official: Within Temptation Youtube
Diskografie

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..