Roman Bureš: Vítejte v Pekle – minirecenze

Bazárek knih

Bazárek knih

Roman Bureš
Epocha 2022

Co se stane, když lidé spáchají takové zlo, že dojde k narušení blány mezi světem lidí a pekelnou říší? Jak zastavit hladového obra, který hrozí sežrat celé království? Zbortí se lidská společnost jako domeček z karet, když bude znát datum svého zániku? Dokáže se mladá dívka postavit svému osudu ve slumu postapokalyptické megapole? A co zažívá hříšník, který se ocitne v pekle, aniž by tušil, za co si ho zasloužil? (anotace)

Vitejte v PekleRoman Bureš na to jde pěkně zostra a úvodní povídka O lidském dobytku navnadí k přečtení i těch ostatních. Je to skvělá otvíračka, s originálním námětem a hrdinou, kterého si prostě musíte oblíbit. Sice má své limity (ten hrdina), ale v hned v dalším příběhu o něco povyroste. Za to Roman Bureš nejspíš žádné limity nemá. Sází jeden příběh za druhým a všechny jsou velmi čtivé. Ať už se jedná o první dvojici povídek s Rónanem, historické příběhy ze starého Říma, pravou a nefalšovanou pohádku, kratší hříčky Jsem v hajzlu! nebo Panenka, anebo příběhy předcházející románové trilogii Propast času.

Pro mne osobně jde o první knihu tohoto autora, takže jsem k ní přistupoval bez znalosti jeho románů a řekl bych, že o to víc jsem si jí užil. U každé povídky je krátká autorova poznámka, někdy ultra krátká, ale stejně jako u anotací, jsem je přeskakoval a vrátil se k nim až po přečtení celé knihy. Takže jsem až následně zjistil, které z povídek předcházejí jeho knihám. Celá sbírka tak, v dobrém slova smyslu, vypadá jako návnada ke koupi dalších těch dalších.

A která povídka je nejlepší? Těžko jednu vybrat. Důležité je, že žádná není špatná. Navíc, pro čtenáře neznalého již vydaných autorových knih, nebo sborníků, kam přispěl, je každá s puncem originality. Mě osobně něco říká, že si v nejbližší době přečtu znovu něco o Pekle.

Hodnocení: 80%

Vydáno: 2022, Epocha (ČR)

Počet stran: 408
Jazyk vydání: český
Autor obálky: Lukáš Tuma
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-278-0095-7

1 trackback / pingback

  1. Recenze: Roman Bureš – Leon - Henry´s SF&F web

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..