Vampyria: Dvůr temnoty – recenze

Bazárek knih

Bazárek knih

Victor Dixen
Vampyria I.
Fobos 2022

Na první pohled rozhodně zaujme Dvůr temnoty grafickým zpracováním přebalu knihy. Nejen titulní stránka ale i obě vnitřní strany přebalu, stejně jako následující mapa Evropy a další strany před samotným textem, které čtenáře velmi okázale uvádějí do universa Vampyrie, se snaží evokovat staré tisky. Otázkou pak je, zda autor dokáže onu okázalost přenést do samotného příběhu.

dvur temnoty pSL 496898A na začátku to trochu skřípe, trochu víc.

Příběh je vyprávěn v první osobě sedmnáctiletou Johanou, která žije se svými rodiči a dvěma bratry ve venkovském zapadákově jménem Krysí Brdek. Je právě 31. srpna roku Temnoty 299, když se na dveře domu jejích rodičů ozve zabušení, které dá do běhu velmi tragické události. V jejich průběhu Johana čtenáři stačí odvyprávět ve zkratce francouzskou historii za posledních tři sta let, tedy od doby, kdy se z Krále Slunce, Ludvíka XIV., stál Král Temnoty. Hodně polopaticky tak představí prostředí, dobu i způsob života obyčejných lidí. Autor tak v podstatě nedá žádný prostor pro čtenářovu fantazii. Nejen události, které čekají v úvodu knih Johaninu rodinu jsou tragické. Neméně tragický je i styl vyprávění, které se zhruba na prvních šedesáti stranách odehrává. Celé to působí tak, že autor měl velmi podrobně vymyšlené zákonitosti svého vampýrského světa, prostředí královského dvora i školy pro mladé šlechtice, kam svou hrdinku potřebuje dostat. A to dělá za každou cenu a velmi neobratně. Úvod je tak plný nepravděpodobných situací nebo nelogických detailů, které tahají za oči, z nichž některé jdou možná i na vrub nepřesnému překladu.

Ve chvíli, kdy se Johana konečně ocitne po několika denním cestování ve Velké jízdárně, oné škole pro výběr mladé šlechty, stane se vyprávění přece jen uhlazenějším. Autor má opět spoustu prostoru, aby ústy dalších postav uvedl svoji hrdinku i čtenáře do fungování samotné školy a nastínil i něco o královském dvoře nemrtvého vládce.
Dívčí osazenstvo školy je pak typickou klišé směskou, jakou na najdete na jakékoli high school. Je tady Královna krásy a její fanynky, Dobračka s tajemstvím, Šprtka šedá myška i Rebelka s příčinou. Kdo se, jak bude k té Nové chovat, je pak snadno předvídatelné. Nutno přiznat, že takové ty klasické vztahové veletoče se omezí jen na nezbytnou nutnost.

S přibývajícími stránkami, kterých je celkem ke čtyřem stovkám, je stále víc těch, kde se dá Johanin příběh číst, jako napínavé dobrodružství, kde pod povrchem neustále dřímá její touho po pomstě, a kterým místy prochází možná až příliš snadno. Ale vzhledem k tomu, že román je z ranku young adult, dají se některé dějové prvky očekávat.
Pravdou ale je, že vždy, když jsem se na nějakou dobu dokázal do textu víc ponořit a příběh odsýpal poměrně slušnou rychlostí, vždy přišel nějaký další logický kopanec nebo se objevil termín, který v danou chvíli nedával příliš smysl. A to si myslím, že by nemělo být standardem ani u knih pro mladší čtenáře, i když oni to ani tak nemusí vnímat nebo postřehnout.

Dvůr temnoty je dle mého názoru typem knihy, kdy autor nejprve vystavěl jeho prostředí, kulisy a všechny zákonitosti, a teprve poté do něj zasadil příběh své mladé hrdinky. Napovídá tomu jeho tragický začátek i postupné zlepšování, i když lehce předvídatelné. Nutno přiznat, po předchozích spíše kritických řádcích, že autor v závěrečné části knihy dokáže místy i překvapit, a to nejlepší si skutečné nechal až na konec. Pokud by celá kniha byla napsaná stylem poslední zhruba čtyřiceti stran, jednalo by se o mnohem lepší vyprávění. A pokud autor stejný styl dokáže přenést do dalšího dílu, rozhodně bude stát za přečtení.

Hodnocení: 50%

Vydáno: 2022, Fobos
Originální název: La Cour des ténèbres, 2020

Překlad: Alice Kottová
Počet stran: 408
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-277-1057-7

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..