Úsvit mrtvých

Dawn of the dead
USA / Itálie, 1978, 126 min (Director’s cut: 139 min)
Režie: George A. Romero
Hrají: Ken Foree, Gaylen Ross, Joseph Pilato, Tom Savini, John Harrison, John Amplas, George A. Romero, Christine Forrest

Úsvit Mrtvých – kultovní horor. Mrtví se probouzejí a jejich jediným cílem je získat čerstvé lidské maso, kterým se živí. Celou zem zachvátí šílená panika a zbylí lidé zoufale bojují o holé životy. To pravý kraťoučká anotace k nesestříhané, nebo-li režisérské, verzi slavného filmu George A. Romera – Dawn of the dead, kterou můžete zakoupit za sranda cenu v síti prodejen Levné knihy. V roce 2004 spatřil sice světlo světa remake, pod který se režisérsky podepsal Zack Snyder, ale originál může být jen jeden.

Vydáno dne 28. 07. 2008

V televizním studiu se dohaduje reportér s vědcem, který se ho snaží přesvědčit a s ním i případné televizní diváky, že oživlé mrtvé, kteří se najednou objevují po celém světě je nutno likvidovat a nebrat na ně ohledy jako na někoho, koho jste za života milovaly nebo g_a_romeroon miloval vás. V rozjitřené atmosféře plné emocí je čím dál jasnější, že studio i město kolem začíná pomalu ale jistě ovládat chaos a strach.
Jedna ze čtyř hlavních postav je i Francine ( Gaylen Ross ) pracující v televizi na pozici produkční a její přítel, pilot vrtulníku, Stephen ( David Emge ) , který díky svému stroji dokáže sebe a svojí partnerku vyvést z toho nejhoršího. Při jednom z mezipřistání kvůli doplnění paliva narazí i na dva zběhlé příslušníky speciálních jednotek Petera ( Ken Foree ) a Rogera ( Scott H. Reiniger ), kteří doplní jejich malou skupinu letící do pomyslného bezpečí.

I vzhledem k remaku z roku 2004, který jste z největší pravděpodobností již shlédli, je jasné, že celá čtveřice skončí svoji pouť v supermarketu, který se zdá být díky svým dosud nedotčeným zásobám tím pravým místem pro přežití dalších dnů. Jako první před nimi stojí úkol zabezpečit celý objekt proti pronikání nových zombií a postupné vyhlazení těch, kteří se již v supermarketu pohybují. Akce může začít.

usvit_mrtvych_01Filmy George A. Romera se nezpochybnitelně řadí mezi klasiku filmového hororu se vším, co k tomu patří. Čas je totiž neúprosný a obávám se, že filmový divák, který je zvyklý na vizuálně dokonalé digitální vychytávky, nebude tímto filmem příliš nadšený. Stačí jen pokud vezmeme v potaz samotné oživlé mrtvoly a budeme srovnávat s filmem z roku 2004. Zatímco ve Snyderově snímku odvedli trikaři a maskéři na maskách zombií spoustu práce, Romero si vystačí s jednoduchou mrtvolnou bledostí a naopak, tam kde se jeho mrtvoly pohybují vratkými pomalými pohyby, jsou nové zombie schopny několika násobně rychlejšího pohybu. Ani potoků krve tu není tolik, přestože za více než dvě hodiny jí bude dostatečně.
Důvodem proč tenhle film sledovat nejsou ani tak oživlé mrtvoly ale sám příběh. Zombií je sice mnohem víc než v úvodní Noci oživlých mrtvol ( 1968 ), ale nepůsobí tak děsivě ani nemají nijak výjimečnou sílu. Postupem času tak máte pocit, že sledujete pouze komorní drama čtveřice lidí, kteří jsou sice v nebezpečí života, ale jak se později ukáže tou pravou hrozbou jsou jim spíše jejich stále živí „spoluobčané“. Plusovým bodem jsou i vyvíjející se charaktery jednotlivých postav. S přibývajícím se časem se stávají všichni vyrovnanými hráči, i když má každý z nich nějaké slabé místo.
Pokud tedy k originální verzi Úsvitu mrtvých přistoupíte jako ke klasice, kterou se inspirovali Romerovi nástupci nebo současníci ( Snyder, Savini, Fulci ) a na které zub čas zanechal patrné stopy, nebude zklamáni.usvit_mrtvych_03Filmografie George A. Romero:
2009 Diary of the Dead Sequel
2007 Diary of the Dead
2005 Země mrtvých
2000 Drtič
1993 Temná polovina
1990 Dvě ďábelské oči
1988 Vražedná opice / Opičí experiment
1985 Den mrtvých
1984 „Tales from the Darkside“ (TV seriál)
1982 Creepshow
1981 Rytíři
1978 Úsvit mrtvých
1977 Martin
1973 Crazies, The
Season of the Witch
1971 There’s Always Vanilla
1968 Noc oživlých mrtvol
( Zdroj: http://www.csfd.cz/ )

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..