Upíří deníky 04 – Temné shledání

Bazárek knih

Bazárek knih

L. J. Smith
Fragment 2010
Upíří deníky IV.

Zvítězí láska nebo žízeň po krvi? Nová generace nemrtvých! Tajemné síly promlouvají… Záhadných úmrtí přibývá a šílenství se šíří… Na pomoc přichází armáda nemrtvých… „…snažím se předat poselství na záchranu našeho městečka, ale sama to nedokážu. Má existence je ohrožena, tak hledám pomoc v záhrobí. Dokážu se vykoupit ze spárů věčného temna?“ Hon na zlo začíná…Na konci minulého dílu se Eleně a jejím přátelům sice podařilo zničit upírku Katherine, ale sama přišla o život. I přesto, nebo snad právě proto, se někteří lidé snaží rychle vrátit život do starých bezpečných kolejí, bez myšlenek na prožité zlo. Jedním z nich je i Caroline, která se snaží obnovit své dřívější přátelství s Eleninými kamarádkami. I proto uspořádá večírek, který má být překvapením pro Meredith a zároveň oslavou Meredithiných nedávných narozenin. Překvapené však nakonec budou všechny dívky, protože se mezi ně vloudí temné zlo.

temne_shledaniPříběh začíná stejně jako v předchozích případech tam, kde minulý díl skončil. Vzhledem k Elenině smrti však na sebe alespoň zpočátku bere hlavní roli Bonie, ale už zanedlouho se čtenáři mohou potkat se všemi důležitými postavami, které přežily první tři epizody.

Kniha se, až k okamžiku prvního útoku při dívčím večírku, rozjíždí velmi pomalu. Poté sice následuje několik napínavých stran, ale spolu s příchodem nového dne opět stagnuje a upadá do jakési letargie, která trvá až do začátku její druhé poloviny. Příběh tak postrádá větší tempo a v podstatě až na onen zmiňovaný útok přešlapuje spolu s postavami na místě. Teprve ve chvíli, kdy se začíná rýsovat, kdo tentokrát stojí na straně zla, napětí zhoustne a děj dostává větší šmrnc. Autorka také zachovala vzestupnou tendenci síly zástupce zla, a tak po záštiplné a šílené Katherine přichází na scénu opravdu mocný a prastarý soupeř.
Také dojde na představitele dalšího nadpřirozeného druhu, i když obsazení vlkodlaka do jedné z vedlejších rolí, vzhledem k dalším již vyšlým upírským sériím jiných autorů, určitě nikoho nepřekvapí. Stejně tak nebude překvapením ani přítomnost dlouhověkého upíra, Starobylého, a několik dalších z dnešního pohledu povinných klišé.
Sám za sebe jsem zvědavý, kam se budou ubírat kroky jejích hrdinů v dalších knihách, které vznikly s velkým časovým odstupem a plně se vezou na vlně zájmu o upíří tématiku, kterou mezi mladými čtenáři probudila Stephenie Meyerová svojí sérií Stmívání.

Drobná výtka tentokrát směřuje k redakční práci Fragmentu. Rozhodně si redakce mohla dát trochu více práce s učesáním překladu, aby zněl opravdu česky a nepostrádal logiku (Po zamračeném nebi se proháněly přeháňky… str.117). Stejně tak by příště neškodilo použít trochu rozmanitější slovník, čtyřikrát parapsychický v rozmezí několika málo odstavců na jedné stránce je skutečně moc.

Závěrem lze napsat, že pro tento moment poslední díl Upířích deníků lze kvalitativně zařadit na pomyslné druhé místo. Autorka sice ctí pravidla žánru, ale přeci jenom poněkud slabší první polovina knihy její úsilí trochu sráží. I přesto se ti, kterým je kniha především určena, nejspíš zklamaní cítit nebudou. Mladým čtenářům dokáže L. J. Smithová namíchat nenáročný a lehce stravitelný koktejl dobrodružství s trochou romantiky a příjemnou dávkou napětí.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..