Upíří deníky 02: Souboj

On-line Bazárek knih

Bazárek knih

L. J. Smith
Fragment 2009

Smrtící milostný trojúhelník Elena: zlaté dítě, vůdčí typ, dívka, která může mít každého kluka, po kterém zatouží. Stefan: zamyšlený a tajemný, zdá se, že je jediný, kdo může odolat Eleně, ale ve skutečnosti bojuje, aby ji ochránil před hrůzami, které ho pronásledují z minulosti. Damon: sexy, nebezpečný a hnaný touhou pomstít se Stefanovi, bratrovi, který ho zradil. Odhodlaný získat Elenu, ochotný zabíjet aby ji ovládl. „…Co je ještě nebezpečnější než být zamilovaná do upíra? Když mě milují upíři dva. Stefan nevzdává boj s žízní po krvi a Damon se snaží získat mé srdce. Musím zachránit nesmrtelného ctitele a tím ohrozím svou smrtelnost.. Jak dopadne tenhle souboj?“ [anotace]

Anotace prozrazuje o ději takřka vše podstatné. Druhá kniha Upířích deníků začíná ve stejnou chvíli, kdy končila kniha první. Elena tak stane tváří v tvář Damonovi, ke kterému jí vážou rozporuplné pocity, i když právě v tomto okamžiku jasně převládá nenávist. Ostatně se jí není co divit, protože správně tuší, že zmizení Stefana má prsty právě jeho mnohem mocnější a zkaženější bratr. Hned zpočátku se tak rozbíhá závod o Stefanův „neživot“

upiry_deniky_02Elena zůstává alespoň zpočátku tím, kým byla v knize Probuzení – sebevědomou královnou střední školy. Její pozice se ale začíná povážlivě kymácet právě díky jejímu přátelství se Stefanem, a tak je konfrontována se zcela novou situací, kdy se z obletované a oblíbené studentky stává pomalu ale jistě černou ovcí školy, což vyvolává konflikty nejen mezi jejími vrstevníky ale i u ní doma. Na pořad dne se tak dostávají hádky s dospělými autoritami, které z vlastního života snad každý dospívající. I díky tomu se mladí čtenáři, hlavně čtenářky, kterým je kniha primárně určena, mohou s náhle revoltující Elenou lépe ztotožnit.
Od knihy, která je proklamována jako čtivo pro mládež, tak opravdu nemůžeme očekávat hluboké filozofické hloubání a na druhé straně ani brutální řežbu, i když na krev a smrt nakonec dojde, což se ostatně od upírské knihy dá očekávat.

Příběh provází jednoduchý lineární děj, který plyne vcelku předvídatelně, bez větších dějových zvratů a stabilním tempem. Z tohoto poklidu se autorka dokáže vymanit až v závěrečných kapitolách, které ukazují, že i ona umí psát více dramaticky a s notnou dávkou napětí. Právě samotný závěr knihy je příslibem, pokud se nejednalo jen o mimovolný výkřik do tmy, pro pokračování, které pod názvem Zášť plánuje Fragment již pro leden 2010.

Nakladatel: Fragment
Překladatel: Lucie Schürerová
Obálka: Chad Michael Ward
Redakce: Helena Klečková, Daruše Singerová
Rok vydání: 2009
Počet stran: 232
Rozměr: 115 x 185
Provedení: paperback

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..