Terminator – (ne)recenze

Bazárek knih

Bazárek knih

Režie: James Cameron
USA 1984

Z roku 2029 je do Los Angeles roku 1984 vyslán zabijácký stroj podobný člověku. Má za úkol zabít Sarah Connorovou dřív, než přivede na svět syna, který se má později stát vůdcem lidí ve válce proti strojům. Lidé žijící v budoucnosti ovšem do současnosti také vyslali svého muže, který se bude snažit Sarah zachránit.

Vydáno dne 04. 06. 2010
Polovina osmdesátých let. Doba, kdy byl IQ 151 ještě v plenkách, po digitálních a 3D efektech dnešních filmů nebylo ani vidu ani slechu, kolečkové brusle měly kolečka vedle sebe, totalitní moloch stál ještě poměrně pevně na svých hliněných nohou, ulice amerických měst brázdily bíločerné policejní automobily, z barů a diskoték na západ od nás zněla poměrně příšerná hudba ( ne že by to u nás bylo lepší ) ale hlavně doba, kterou pro svůj útok na budoucího vůdce lidstva stanovil počítačový systém Skynet.

terminator_01Dvanáctého května 1984 se tak v ulicích Los Angeles zjeví hned dva vyslanci z budoucnosti – Terminátor modelové řady 101, aby zlikvidoval Sarah Connorovou a seržant TechComu Kylle Reese, aby tomuto činu zabránil. Přestože se v této době oba objevili tak je Bůh, respektive výrobní linka budoucnosti, stvořili, rozhodně se nejedná o vyrovnané soupeře. Zatímco voják TechComu má nevýhodu všech slabostí lidského těla, je Terminátor díky své konstrukci připraven takřka na cokoli. Nerovný boj o budoucnost lidstva tak může začít!

Rozpočet filmu, z dnešního pohledu směšný ale ani ve své době ne příliš vysoký, sedm milionů dolarů se více než z poloviny vrátil ještě během prvního víkendu. A to celou jednu sedminu spolykal honorář pro Arnolda Schwarzeneggera, který těsně před tím dotočil film Conan Ničitel, což byla jen tak mezi námi neskutečná ptákovina a prvnímu filmu s Conanem nesahala ani po ty příslovečné kotníky. V Terminátorovi však Arnie díky minimálním hereckým nárokům exceluje. Po dobu celého filmu si vystačí s jediným zarputilým výrazem tváře a šestnácti replikami, mezi nimiž však zazněla slavná kultovní hláška: „I´ll be back“, což skutečně dodržel, a ne jed jednou.

Ale ani ostatní herce, kteří na rozdíl od Arnolda museli skutečně hrát, se svých rolí rozhodně nezhostili špatně. Ústřední dvojice, Sarah Conor ( Linda Hamilton ) a Kylle Reese (Michael Biehn ), velmi věrohodně ztvárnila hrdiny, kterým jde v první řadě o vlastní život, i když na nich závisí i životy všech dalších lidí.

Můžete s tím nesouhlasit, může s tím polemizovat, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat. Terminátor je prostě jasnou klasikou sci-fi žánru a nic na tom nemůže změnit ani jeho pokračování, které se na žebříčku csfd.cz umístilo ještě mnohem lépe.

Z dnešního pohledu se sice nejedná po trikové stránce o dokonalé dílo a našlo by se pár nelogičností a scén, které trochu tahají za oči, ale na tom čerta záleží a nálepku kultovní akční klasiky tomuto filmu prostě nikdo neodpáře. I proto, že kromě legendární hlášky se v Terminátorovi odehraje i několik vydařených a originálních scén, za všechny jen krvavá procházka policejní stanicí a oční autooperace.

Na stříbrné placce, která se před pár dny objevila v prodeji doporučuji zapnout anglický 5.1 zvuk a české titulky, pokud je potřebujete. Rozhodně to bude stát za to.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..