Technik Velkého Kyjeva [recenze]

Bazárek knih

Bazárek knih

Vladimir Vasiljev
Triton 2014

Vladimir Vasiljev se do povědomí českých čtenářů zapsal především jako spoluautor románu Denní hlídka, ovšem své doposud nejzásadnější dílo ve skutečnosti napsal ještě předtím. Je jím právě Technik Velkého Kyjeva, jedna z klíčových knih, které v 90. letech minulého století pomáhaly formovat podobu novodobé ruské fantastiky. Svět, do něhož nás autor přivádí, se podobá světům meče a magie – jen s tím rozdílem, že meče nahrazují pušky a pistole, hrdinové nejezdí na koních, nýbrž v rychlých autech, a místo čár a kouzel zaujímá vyspělá technika. Je to svět nekonečných velkoměst, obývaných nejen lidmi, ale i elfy, trpaslíky, orky a dalšími rasami. Svět, v němž stroje žijí vlastním životem, a nepotřebují – ba ani nechtějí – dohled živých bytostí. Svět, po jehož silnicích a dálnicích se prohánějí divoké kamiony. Svět plný tajemství a skrytých pravd… (anotace)

technik velkeho kyjevaPojďme se podívat na Ukrajinu. Nečekejte však takovou, jakou známe z současnosti. Sotva bychom našli odlišnější svět od našeho, než je tento. S naší realitou má společného velmi málo, avšak určité shodné znaky stále existují.

Tomuto světu vládne technika doplněná o jakousi pokroucenou formu magie tvořenou programováním. Svět pušek a pistolí silně připomíná náš Divoký západ. Hrdinové se zde neprohánějí na koních, nýbrž v kabinách ochočených! aut a na sedadlech zkrocených motocyklů. Místo kouzel zaujímá vyspělá výpočetní technika. Je to svět obrovských aglomerací obývaných nejen lidmi, ale také národy nám známých z bájí a pověstí. Běžně tu potkáte elfy, trpaslíky, orky a další, mnohdy unikátní, rasy.
Svět, v němž některé stroje získaly vlastní vědomí. Žijí vlastním životem. Svět, po jehož silnicích a dálnicích se prohánějí divoké kamiony, pláně terorizují tlupy motorek a rozhodně se nemíní vrátit do područí. Je to svět plný tajemství pohřbených v minulosti a pravd, jejichž odhalení může znamenat smrt.

Těžko bychom tuhle knížku zařadili do nějaké škatulky. Rozhodně jde o fantastiku, ale najdete v ní nepřeberné množství stylů. Máte rádi kyberpunk?? Prosím, je tam. Hledáte tolkienovskou fantasy?? I to knížka splňuje. K těmto ingrediencím je přidána štědrá dávka westernu a detektivky a výsledkem je překvapivě svěží vyprávění. Autorova fantazie volně prochází skrze hranice stylů a dá se říci, že je ignoruje. Bláhový ten, kdo ve skrytu duše doufá, že se děj bude držet pravidel, které svými díly definovala řada slavných osobností jako byl například William Gibson nebo Fritz Leiber. Nevzniká však dojem dortu pejska a kočičky. Příběh je pečlivě vyvážený a promyšlený. Čtenář na stránkách této v celku buclaté knížky nachází živoucí svět s vlastními zákony i mytologií.
Pokud se chcete podívat do skutečně neotřelého světa, stačí otevřít knížku a nechat se vtáhnout do děje.

Technik Velkého Kyjeva na Tridistri.cz

Autor:             Vasiljev Vladimir
Vydavatel:     Triton
ISBN:             978-80-7387-111-6
EAN:              9788073871116
Počet stran:     408
Vydáno:          19. 2. 2014
Vazba: brožovaná

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..