Stříbrný měsíc – recenze

Bazárek knih

Bazárek knih

Ondřej S. Nečas
Mystery press 2023

Znáte to. Když v kriminálce z L.A. najdou na místě činu otisk pneumatiky, vyjede jim z databáze přesný typ vozu, ke kterému patří. Stejně tak, pokud najdou barevnou šmouhu, prozradí jim jiná databáze, kdy a kdo barvu vyrobil a nač jí používal. V patnáctém století se ale nejspíš budete muset spolehnout „jen“ na svůj úsudek, zkušenosti a výpovědi svědků, jejichž paměť ale může být vrtkavá. Pravda, pak je tu ještě staré dobré právo útrpné, které vám přiznání zaručí takřka stoprocentně, leč jeho výsledek nemusí vždy odpovídat pravdě. Jaké metody pro své vyšetřování zvolí rytíř Mojmír Mráz, to nám ve třetí knize o jeho životě a době prozradí Ondřej S. Nečas.

stribrny mesicProcesí kráčející k šibeničnímu vrchu, odsouzenec spoutaný v řetězech, následná podívaná, která vždy přitáhne početný dav. Nu, což, zdá se, že prvním bodem bude nejspíš poprava. Leč jiní již vykonali na popravišti krvavé dílo a odsouzencův život bude pro tentokrát ušetřen. To jsou události, které stojí na začátku příběhu, jež se odehrává na pozadí historických událostí, na sklonku života uherského krále Matyáše Korvína.

Ústřední postavou knihy je Mojmír Mráz, zmocněnec Moravského zemského soudu, veterán bitev po boku krále Jiřího z Poděbrad, muž znalý života a dostatečně rozvážný, aby se ve svém úřadu vyhnul ukvapeným závěrům. Případ penězokaze, který díky svému zločinu propadl hrdlem, jehož grandiózní útěk přímo z popraviště děsí i brněnského purkmistra, vzbudí po právu jeho pozornost, protože každá další padělaná stříbrná mince, která se objeví, nese další smrt. Kromě svých biřiců má k ruce i svojí temperamentní schovanku Miladu, jejíž aktuální šlechtický stav, svázaný mnoha pravidly jen těžko souzní s její divokou povahou a neméně divokou minulostí. Příběh pak vždy uhání velmi svižně, když se v jeho středu ocitá právě Mojmírova schovanka. Stejně tak logicky zvážní, když se v hlavní roli ocitne samotný hejtman. Obě roviny příběhu tak vystihují své postavy a skvěle se doplňují.

Nebyl by to historický román, kdyby svým čtenářům neposkytl onu historickou nadstavbu. Rozhodně zajímavé tak jsou detaily o fungování městské rady, něco málo o napětí mezi obyvateli samotného města a hradu, který se nad ním tyčí i tehdejší místopis. Brno mělo i svojí žebráckou la societé, jako vystřiženou z Markýzy Andělů.

Celý příběh skvěle funguje i bez znalosti předchozích knih, což byl i můj případ. Autor sice utrousí sem tam zmínku o Miladině minulosti, aniž by jí rozváděl do větších detailů, ale v podstatě tím dívce i ději samotnému jen přidá víc na zajímavosti.
Směr samotného vyšetřování se několikrát vychýlí z předpokládané roviny a čtenář spolu s hejtmanem správně tuší, že na pozadí se odehrávají skryté intriky a nic není tak přímočaré, jak by se mohlo zdát. A tak to u dobrého příběhu má být. Stříbrný měsíc je tak hodně příjemné čtení, které má rozhodně hlavu a patu. I když v jeho průběhu bude mít čtenář několikrát stejný pocit jako Mojmír Mráz, že celý případ je čím dál zamotanější a on nemůže najít začátek nitě, vidí jen samé smyčky a uzly… Vše ale dojde svého rozhřešení.
Za sebe tak mohu knihu jen a jen doporučit.

Hodnocení: 80%

Vydáno: 2023, Mystery Press
Počet stran: 264
Jazyk vydání: český
Ilustrace/foto: Lubomír Kupčík
Autor obálky: Lukáš Tuma
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7588-409-1

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..