Sirotkova cesta

Robert Buettner
Fantomprint 2009

Jason Wander je zase uprostřed boje – ale tentokrát ne jako voják. Brzy zjistí, že velení samo o sobě je ještě větší výzva.
V letech po poslední válce se Slimáky Jasonovi jeho velitelský styl v armádě přátele nenadělal. Armáda se ve snaze vyhnout problémům rozhodla Jasona vyslat na obrovskou orbitální stanici zvanou Nový měsíc. V jádře této rozsáhlé vesmírné stanice se nachází vesmírná loď, relikvie z poslední války. Když při testování lodi dojde k problémům, je Jason s hrstkou dalších vytržen z oběžné dráhy a vystřelen do vesmíru. Jason si po ztroskotání na cizí planetě uvědomuje, že nejen jeho přátelé od něj očekávají záchranu, ale že ho vidí jako svou jedinou naději celá planeta.
[anotace]

Napsáno pro: Fantasya.cz

Jason Wander podstatnou měrou přispěl k tomu, že Pozemšťané dokázali porazit Slimáky a ubránit se tak jejich invazi. Sotva však toto nebezpečí, které dokázalo sjednotit celé lidstvo, pominulo, vrátilo se na Zemi opět vše ke starému. Znovu se tedy rozhořely staré spory a opět se dostává ke slovu politikaření, špionáž a více či méně skryté formy vměšování se. I díky tomu se Jason Wander opět dostává do akce, nyní jako poradce jednotek Svobodného Tibetu, které se snaží vymanit svojí zemi z čínského područí. I ta nejlépe připravená akce se ale může zvrtnout a její neslavný konec znamená pro Jasona nepříjemně dlouhý pobyt v nemocnici.
O svém uzdravení, bohatší o několik protetických součástí a nové plíce se Jason vydává, co by velitel své mini jednotky o síle dvou mužů, na orbitální stanici Nový měsíc, aby se pokusil pomoci s výzkumem jediné zajaté slimácké lodi. Znovu se tak setkává se svou přítelkyní Mynimyškou, kmotřencem Judem a největším vědeckým odborníkem na Slimáky Howardem Hibllem. Jeho úkol je prostý. Přesvědčit svého kmotřence, jediného člověka počatého na vesmírné lodi, aby se pokusil rozhýbat zajatou loď, což se mu nakonec podaří. Vzápětí však události, stejně jako samotná firewitch, naberou neočekávaný směr.

sirotkova-cesta_fullUž od prvních stránek mi James Wander padl do oka. Nejedná se totiž o žádného o vojenského fanatika, který má místo mozku zelený rosol. Moje sympatie si zasloužil i díky tomu, že k situaci v jaké se ocitl, nejvíce přispěla náhoda, následně se vypracoval hlavně díky vlastním schopnostem a bez ohledu na vnější tlaky si dokázal uchovat i část zdravého nadhledu a vlastní rozum i řebříček hodnot, což mu ale ve velitelské funkci nemusí a také nepřináší příliš výhod. Sirotkova cesta není jenom o akci a bojové strategii, ale také o poznání, že dobrý velitel se musí často umět rozhodnout, koho obětovat a komu naopak dopřát záchranu a naději na přežití.

Série Roberta Buettnera bývá někdy přirovnávána ke knize Hvězdná pěchota R. A. Heinleina. Oba příběhy spojuje nenadálý přepad nepřítelem, který je tak nelidský, že ho snad ani nelze pochopit a vyprávění z pohledu vojenské mašinérie nebo jejích členů. Avšak zatímco Heinleinova kniha se pro mnohé stala kultovní záležitostí, Buettnerův cyklus tohoto statutu sotva dosáhne.
Sirotkova cesta sice nabídne milovníkům tohoto druhu SF vše, co od něj očekávají – vyspělou vojenskou techniku, menší i větší bitvy, útrapy, prohry i vítězství hlavních postav, avšak jen těžko se zařadí mezi nejlepší perly žánru. K tomu totiž téhle knize chybí větší dávka originality Ale i tak se jedná o velmi solidní četbu, kdy příběh netrpí žádnými logickými kotrmelci ani rozvleklými popisnými pasážemi a autor dokáže míchat zažitá témata tak, aby nespadl do pasti stokrát přežvýkaných klišé . Hodně mu v tom pomáhají odkazy ke skutečným válečným událostem nebo výrokům slavných vojevůdců, kterými svoji knihu často prokládá.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..