Sirotčinec

Bazárek knih

Bazárek knih

Původní název : The Orphanage
Žánr : Horor, Drama
Režie : Juan Antonio Bayona

Laura vyrůstala v Sirotčinci na mořském pobřeží a po třiceti letech se spolu s manželem a synem vrací do míst dětství. Ráda by znovu otevřela opuštěný ústav jako domov pro postižené děti. Její syn se však na novém místě začíná chovat zvláštně a Laura se pomalu přesvědčuje, že starý dům má své hrůzostrašné tajemství, o kterém neměla ani potuchy!

Vydáno dne 08. 06. 2010
Při pohledu na pošetku ( to je ale divné slovo ) mi padlo do oka jen jedno známé jméno. Guillermo del Toro je totiž režisérsky spjat z mého pohledu nepříliš povedeným filmem Blade 2 ale na druhou stranu velmi povedeným Hellboyem, kde se mu dostalo té cti vést pod režijní taktovkou jednoho z nejlepších, ne-li vůbec nejlepšího, českého herce současnosti, Karla Rodena. Nutno ale podotknout, že v případě Sirotčince se jeho úloha omezila „pouze“ na roli producenta. Další známé jméno reprezentuje Geraldine Chaplin, která se však ve filmu samotném objeví jen jako epizodní, i když velmi osobitá, postava.

sirotcinec_coverSamotný příběh přitom začíná okamžikem, který si ve svém srdci hýčká každý sirotek. Malá Laura opouští dětský domov a odchází ke svým novým, adoptivním rodičům. Už jako dospělá žena, po třiceti letech, se společně se svým manželem a malým synem vrací zpět, aby se, jak praví anotace, pokusila otevřít domov pro postižené děti, které potřebují specielní péči. Nejen ona, ale ani její manžel ovšem netuší, že starý dům a jeho okolí skrývají dávné tajemství.Ani její syn to však nemá lehké. Jeho nejlepším kamarádem je neviditelný přítel, se kterým prožívá všechny svoje strázně i radosti. K nelibosti rodičů se však krátce po nastěhování řady jeho „přátel“ ještě rozrostou.

Všechno pak odstartuje nevydařená slavnost k příležitosti otevření domova.

Absence komerčně známé hvězdy, která musí za každou cenu přežít, i evropská produkce by měly být zárukou toho, že se film dokáže oprostit od zavedených klišé a možná i od hollywoodsky sladkobolného happyendu.

Vyznění a kvalita celého snímku stojí a padá na výkonu představitelky hlavní role, španělské herečky Belén Rueda. A v tomto případě nemůže být o pádu vůbec žádná řeč. Belén Rueda podala v hlavní roli špičkový výkon a její Laura je v některých momentech uvěřitelně silná i zranitelná a rozhodně není náhoda, že za tento film získala španělskou cenu Goya.

sirotcinec_021Za zmínku stojí určitě i to, že pro režiséra snímku Juana Antonia Bayonyho se jednalo o celovečerní debut, který zvládl více než dobře.

Nečekejte hektolitry krve, vyhřezlé orgány ani krvavé orgie, i když nic proti nim. Nejedná se ani o prostou vyvražďovačku s lekačkami za každými zavřenými dveřmi a neodehraje se ani povinná sexuální scéna. Zato se vám dostane pořádné dávky napětí a až nečekaně dobré práce s kamerou, která graduje ve chvílích, kdy se na scéně objeví Geraldine Chaplin v roli média komunikujícího s mrtvými.
Zkrátka a dobře, všechno do sebe zapadá a film netrpí logickými kopanci, ani zkratkami, kdy tvůrci nedokáží věrohodně vysvětlit jednání svých postav. Divák si tak vychutná mnoho chvil, při nichž se tají dech a po kůži se rozbíhají příjemné „zimovravky“ strachu. Jedná se prostě o film , který jde až na dřeň hororového žánru, aniž by si musel vypomáhat lacinými triky a efekty. Jedinou jeho slabinou tak zůstává fakt, že prostě jednou musí skončit.

Sirotčinec / El Orfanato (Mexiko / Španělsko, 2007)

Režie: Juan Antonio Bayona
Scénář: Sergio G. Sánchez
Kamera: Óscar Faura
Hudba: Fernando Velásquez
Střih: Elena Ruiz
Hrají: Belén Rueda (Laura), Fernando Coya (Carlos), Roger Príncep (Simón), Geraldine Chaplin (Aurora), Mabel Rivera (Pilar)
Délka: 105 min.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..