Shigor Birdman: Stará béčková legenda – recenze

Bazárek knih

Bazárek knih
Shigor Birdman - \Stará béčková legenda

Shigor Birdman
Stará béčková legenda 1
Mystery Press 2023  

Znáte to. Prostě klasika. Ze třetiny prosklené dveře a na nich nápis, něco jako Sam Spud nebo Mike Hammer a k tomu „detektivní kancelář“. Za dveřmi je pak ta kancelář. S kartotékou na spisy, nástěnkou pro detaily případu, více méně nepohodlnou židlí pro klienty, pohodlným křeslem pro detektiva, bytelným stolem, jehož deska se ztrácí pod hromadou papíru a nepostradatelným popelníkem, ze kterého stoupá kouř z odložené cigarety nebo doutníku. A tady přichází oproti klasice první rozpor, tenhle detektiv totiž nekouří. Brian „Bý“ Edger má totiž svoje vnitřní zvíře, a to nemá kouření rádo. Zapomněl jsem na klobouk, ten nosí, vždy, všude a za každých okolností. A pak je tu ještě jedna odchylka – Bý totiž není člověk. A město Norport, kde má svoji kancelář, není vůbec obyčejným městem.

Shigor Birdman - \Stará béčková legenda
Stará béčková legenda

Shigor Birdman, jehož Mise, která musela selhat byla třetí knižní přílohou Pevnosti, zavede čtenáře do města, kde je magie a veškeré nadpřirozeno zakázané. Je to město, které má svá přísná imigrační pravidla, kam příšery chodí na odpočinek, aby zažily taky trochu toho lidství. Alespoň to je oficiální verze a doktrína. Skutečnost je ale naprosto jiná – mnohem zábavnější, mnohem nebezpečnější a když na to přijde může být i mnohem krvavější. Prostě naprosto skvělé kulisy pro příběh, který začne tak jako mnoho jiných v zakouřeném baru.

Již výše zmíněný detektiv v tom baru byl a v podstatě jen letmé setkání s kráskou vonící po medu pro něj a vlastně i celé město bude mít dalekosáhlé následky. Pokus o jeho zatčení hned dalšího dne je jen epizodní patálií.
Autor hned vzápětí rozehraje příběh, kde je detektivní linka často až na druhé koleji, aby se sem tam vynořila a připomněla samotnému Bý, co vlastně hledá. S Norportem to totiž jde v poslední době z kopce a Bý, který byl poslední dobou zalezlý ve své alkoholové ulitě, na to začíná přicházet. Postupně se tak vynořují jeho vzpomínky, které prostřednictví flashbacků napoví cosi o jeho minulosti. Občas ale čtenářovu představu o něm samotném spíše zamotají. Autor totiž nic polopaticky nevysvětluje. Zpočátku nechává čtenáři spoustu prostoru pro jeho vlastní představivost. Každá kapitola je sice uvedena citací nějakého historického pramenu, ale celkový obraz celého propracovaného univerza se vynořuje hodně pozvolna. Což je jenom dobře.

Celý příběh je kořeněn notnou dávkou nadsázky a humoru, někdy černého, někdy lehce krvavého. Nejednou se zcela jistě pozvednou čtenářovi koutky v potutelném úsměvu. Bý občas vypálí hlášku, ale nepřehání to. Občas by ale autor na „humoru“ mohl přeci jen trochu ubrat, pár scén je tak trochu zbytečných, třeba mlácení mafiánského kuchaře štanglí salámu. Někdy je pak Bý až přehnaně ukecaný. Ale ve chvíli, kdy jde do akce, jdou zbytečné hovory stranou. Plusem celého příběhu pak je rozhodně celková mytologie světa, samotné městské kulisy a několik opravdu překvapivých odhalení, a to i v samotném závěru.

Á propós. Samotný závěr knihy je pak celkem logickým vyústěním jejího průběhu. Bý si jako civilizovaný nečlověk dojedná schůzku se svými protivníky, aby si nad šálkem teplého thé rozumně promluvili a za zvuků líbivé hudby dospěli k dohodě, která bude výhodná pro všechny zúčastněné. Spoiler? Ale kdeže. Až teď. Je to masakr za zvuků olověných včelek, chropotu umírajících a spousty životodárné tekutiny vyplýtvané na poměrně abstraktní výmalbu několika chodeb a místností.

A ještě poznámka na závěr. Něco ze závěrečného epilogu mi napovídá, že se s Bým nepotkáváme naposledy.

Hodnocení: 70%

Ukázka

Série: Stará béčková legenda 1.
Vydáno: 2023, Mystery Press
Počet stran: 408
Ilustrace/foto: Filip Štorch
Autor obálky: Filip Štorch
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7588-437-4

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..