Sedmá pečeť – (ne)recenze

Režie: Ingmar Bergman
Švédsko:: 1957, 94 minut
Hrají: Gunnar Björnstrand, Bengt Ekerot, Nils Poppe, Max von Sydow, Bibi Andersson, Inga Gill, Maud Hansson, Gunnel Lindblom, Lars Lind

Mnohým lidem ležely, možná ještě leží, v žaludku prodejny sítě Levné knihy. Často poukazovali na nedobrou „kulturu“ prodeje knih a pozastavovali se nad brakem, který se v těchto prodejnách nalézá. O brakovosti literatury nechť si udělá obrázek každý sám a kulturnost prodeje nechme také stranou, už dávno totiž není pravda, že jsou knihy jen tak naskládané na paletách.Vydáno dne 23. 04. 2008

To, co však nemůže Levným knihám nikdo upřít, jsou jejich vydavatelské počiny. A to nejenom knižní ale i co se týká filmů na DVD. Jednou z takových zdařilých akcí je i vydávání filmů klasika švédské, a vlastně i světové, kinematografie Ingmara Bergmana. Mezi jeho vůbec nejlepší filmy rozhodně patří i Sedmá pečeť…

Sedmá pečeť je alegorie, jejíž téma je prosté: člověk, jeho věčné hledání Boha, přičemž jedinou jistotou je Smrt… Moje postavy se smějí, pláčí, mají strach, mluví, odpovídají, hrají trpí, sužují se. Jejich strachem je Mor, Poslední soud, Hvězda zvaná Pelyněk.

Naše hrůza je jiného druhu, ale slova jsou táž
Ingmar Bergman

sedma_pecet_01Rytíř Antonius Block ( Max von Sydow ) se po deseti letech vrací z křížové výpravy. Spolu se svým zbrojnošem Jönsem ( Gunnar Björnstramd ) odpočívá na mořském pobřeží, kde se náhle zjeví podivná postava zahalená v černém, jejíž nehybná tvář je jakoby vytesaná z bílého kamene. Tou podivnou postavou je samotná Smrt ( Bengt Ekerot ), která si přichází pro rytíře Blocka. Ten kupodivu není ani překvapen, ani se příliš nevzpírá. Vymůže si však na Smrti jednu šachovou partii, v níž hraje o svůj život. Tak začíná jeden z nejslavnějších a nejlepších filmů klasika švédské kinematografie Ingmara Bergmana.

Je odehráno sotva pár tahů a hra je přerušena, aby se mohl Block s Jönsenem vydat ke své tvrzi. Cesta, i bez neustálé kradmé přítomnosti Smrti, není vůbec příjemnou poutí. Rytíř se svým druhem se vrátili právě v době, kdy celou zemi pustoší mor a všichni lidé, které na své cestě potkávají, jakoby na sobě cítili mrazivý pohled jejich neveselého společníka. V přestávkách mezi putováním pokračuje Blockova partie se smrtí až ke konečnému poslednímu tahu.

sedma_pecet_03Proč si pouštět padesát let starý film, který nemá ani český dabing? Protože i po padesáti letech se jedná o působivé filmové dílo s výraznou atmosférou, kterému Ingmar Bergman vtiskl nenapodobitelný styl. Skvěle funguje přítomnost nejasné a mrazivé předtuchy, že v další scéně se musí přihodit opravdu něco zlého. I když co může být horšího než smrt kráčející vám v patách? Pro Antonia Blocka je tou horší věcí jeho otřesená víra v Boha a lidskost, kterou tak dlouho postrádal při válečném tažení. Rytíř Block klade sobě i Smrti otázky po smyslu života a lidské existence. Ne na vše je mu dopřáno dozvědět se odpovědi, než je učiněn na šachovnici poslední tah.

Film nabízí několik opravdu vynikajících silných scén – ať se jedná o začátek šachové partie, kdy na pozadí podmračené oblohy Smrt losuje, jakými figurami bude hrát, a kupodivu si vylosuje černé, nebo o průvod sebemrskačů v čele se zfanatizovanými knězy a v neposlední řadě cesta nočním lesem. Závěrečný „tanec smrti“, kdy za sebou Smrt vleče průvod nebožtíků, je pak vnímán jako jakási ikona tohoto filmu. Velmi dobrá byla i Bergmanova volba dvou hlavních protagonistů. Max von Sydow se svou vyhublou a vytáhlou postavou působí v roli znaveného bojovníka velmi přesvědčivě a propůjčuje své postavě až jakými „donkichotský“ nádech. Bengt Ekerot nemá v popisu své role příliš mnoho hraní, ale ve chvíli, kdy poprvé vstoupí na scénu a odhalí v detailu svůj obličej je jasné, že zcela stačí to, jakým dojmem působí.

Pokud jste již unaveni záplavou moderních filmů, které jsou postaveny na bombastických tricích a mnohamiliónové výpravě a máte chuť ponořit se do takřka komorního černobílého příběhu, je pro vás Sedmá pečeť tou správnou volbou.

Jedno upozornění na závěr. Pokud jste film ještě neviděli nebo jste ho naopak viděli hodně dávno a nepamatujete si úplně všechno, v žádném případě nečtěte anotaci na zadní straně DVD. Váš prožitek tak bude mnohem větší.sedma_pecet_02

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..