Schismatrix plus – recenze

Bazárek knih

Bazárek knih

Bruce Sterling
Laser Books 2006

Píše se rok 2215 a v Pospolité republice Mare Serenitas, která je tvořena jediným, dvě stě let starým, umělým habitatem na oběžné dráze Měsíce vrcholí konflikt mezi starými radikály, přívrženci Mechanistů, a mladými reakcionáři, jimž jsou bližší myšlenky Tvárných. Napětí, rostoucí v čím dál více zadlužené Republice, má explodovat po jediném zoufalém činu odhodlaných mladých lidí. Demonstrativní a dokonaná sebevražda má být tím posledním hřebíčkem do rakve křehkého příměří. Z původně plánovaných smrtí však vyjde pouze jediná, a tak se Abelard Lyndsay, zachráněný svým mechanistickým strýcem, ocitá na začátku cesty, která ho nejdříve zavádí do vyhnanství na nejzpustlejší z původních habitatů.

schismatrix_plusPokud si Lyndsay přál změnit poměry ve svém domovském habitatu vlastní smrtí, ocitá se nyní na místě, kde má jediné občanské právo – svobodně a kdykoli požádat o smrt. K tomu účelu je Lidové zaibatsu Mare Trranquillinatis doslova prošpikováno senzory a biomonitory, které čekají až kdokoli pronese takovéto fatalistické přání. Tváří v tvář tak jednoduché možnosti vlastního zmaru si však Lyndsay uvědomí, že pokud chce něco změnit, musí přežít. Vybaven výcvikem Tvárných se začíná nořit pod povrch intrik jeho nového, a z jeho pohledu dočasného, domova, aby sám sebe nasměroval k cílům vyšším, než v jaké se sám dosud odvážil doufat.
Abelard Lyndsay, který je jednoznačně nosnou postavou děje, je do poslední buňky důsledkem své doby. Neustále se vněm sváří a bojují spolu dva základní vývojové principy „tvárněmechanistické“ společnosti. Svůj vnitřní boj se však naučí ovládat a nechává vítězit vždy tu stránku své osobnosti, která mu v dané chvíli zajistí výhodnější pozici pro další vývoj. Střídavě se tak ocitá na jedné i druhé straně konfliktu, někdy dokonce načas vytváří strany vlastní.

Schismatrix plus má pro čtenáře, který není vybaven znalostmi prostředí ze světa Tvárných a Mechanistů jedno velké úskalí. Hodně záleží na tom, co si představuje pod pojmem kyberpunk. Pokud se jeho představa omezuje pouze na prostředí jakési počítačové sítě, kterou sviští personifikovaná data a různé soubory ala Matrix, bude zpočátku touto knihou určitě rozčarován. Schismatrix plus totiž obsáhne kyberpunkový žánr v celé jeho šíři, a tak by nikdo neměl očekávat pouze souboje jedinců přetavených v jedničky a nuly. I zde se sice objeví lidé, kteří z různých důvodů odhodili fyzická těla jako zbytečnou přítěž a nechali své mysli přetransformovat do elektronické podoby, ale to jsou spíše výjimky a důsledky dlouhého a složitého vývoje lidské civilizace, která opustila zničenou rodnou planetu, aby dál přežívala na nehostinných a k životu nevhodných místech Sluneční soustavy.
Kniha Bruce Sterlinga tedy není akční jízdou, při které se odehrávají monstrózní bitvy a v naturalisticky pojatých scénách tečou potoky krve. Jistě, i zde umírají lidé, hroutí se celé národy a vedou se nelítostné války. To vše se ale odehrává v měřítku větším, než jsou pouhé lokální bojůvky a autor si mnohdy vystačí s pouhým konstatování, že se stalo to a to a nechává čtenáři velký prostor k vlastní fantasii. Několikrát také nastíní možný vývoj nastalého konfliktu, aby své hrdiny v dalším odstavci nebo kapitole dějově posunul až za jeho rámec a uvrhnul je tak do zcela nové situace.
Za zmínku také stojí pětice povídek ze stejného světa, po jejichž přečtení se některé události románu ještě více vyjasní, nebo vedou k lepšímu pochopení jednání některých postav.

Pokud bych měl ohodnotit děj této knihy jedním slovem, použil bych výraz: hutný. Čtení Schismatrixu plus vyžaduje zcela plnou pozornost a rozhodně se nejedná o pohodou oddechovku na dvě delší jízdy vlakem. Neobsahuje totiž žádnou vatu určenou k roztáhnutí děje do nakladatelem požadované délky, ale je doslova nacpaný událostmi, místy a lidmi, jejichž jména je někdy těžké si zapamatovat, nebo zpětně zařadit, pokud se znovu vyskytnou až po delším časovém úseku.
Tato kniha je určena všem, kdo chtějí prozkoumat všechny vrstvy originálního subžánru, kterým kyberpunk zcela určitě byl ( a snad ještě je ), a dokáží vstřebat cizost prostředí a sobeckou chladnokrevnost jednajících postav.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..