Roman Bureš: Propast času 3 – Impérium

Bazárek knih

Bazárek knih
Propast času 3 – Impérium
Propast času 3 – Impérium

Roman Bureš
Knižní klub 2018

První dva díly jsem přečetl těsně po sobě, třetí pak z odstupem jednoho měsíce – výhoda získání trilogie až po jejím vydání. Takže jsem měl vše v živé paměti, včetně pocitu, že námět skrývá daleko větší potenciál, než se mu zatím dostalo. A ejhle, mapa Evropy těsně před první kapitolou slibuje, že onen potenciál bude vskutku využit.
Je přece jasné, že enklávy propadlé časem se nemohou týkat jen střední a jižní části našeho kontinentu.

Propast času 3 – Impérium
Propast času 3 – Impérium

Ali Aaronson – rok 2510, Ile Defrance, vládce syndikátu, ovládající nejchudší slumy v nejnižších patrech pyramidového města, které vyrostlo na místě bývalé Paříže, jeden z prvních, kdo se odvážil po prolnutí časů do vnějšího světa.

Jonathan Neville – rok 1900, Británie, anglický džentlmen, válečný veterán z búrské války, ze které si odnesl doživotní památku v podobě pochroumaného kolena, donátor archeologického průzkumu.

Lee – rok ??, chlapec narozený ze sondy

Tito tři jmenovaní budou mít pro Impérium podstatnou roli. Nejsou však jediní.

Zpočátku se vrátíme trochu zpět, do doby těsně po prolnutí časů. Lidé na dalších místech se po svém snaží vypořádat s nenadálou a naprosto neuvěřitelnou změnou. A zatímco na britských ostrovech počátku dvacátého století je celá věc po počátečním šoku brána s příslovečným ledovým klidem Angličanů, na druhé straně kanálu La Manche se vládci pyramidového městského státu snaží vše tutlat, co to jen jde. Úplně se jim nehodí, aby jimi ovládané masy zjistili, že na místě prašné pustiny v okolí města jsou najednou prastaré a čisté lesy. Jenže některé události nelze zastavit.

Do Nového Říma se vrátíme spolu s dvěma Brity ve chvíli, kdy Severus nadobro ztratí hlavu. Stejnou scénu ze závěru druhého dílu tak má čtenář možnost sledovat z jiného úhlu pohledu. Následné jednání vyslanců britského impéria císařovna Antonie zcela ovládne, aby nakonec „trochu“ nafoukaným Britům díky Téčku ukázala, že jejich technologická převaha oproti antickému Římu nemusí být tak absolutní. Jenže ostrovní velmoc pochází z doby svého největšího koloniálního rozmachu a na tom nehodlá nic měnit ani teď. Zvlášť, když tou nejbližší kolonií se může stát samotná kontinentální Evropa. Budoucí konflikt je tak na spadnutí.

Na scénu se vrací všichni ti, kdo přežili události předchozí knihy. Znovu se tak objeví odlidštěný Victor, dvoumetrový Číňan Neffi, generál Laudon, pilotka bitevního robota Serena a celá suita obklopující samotnou císařovnu. Každý má pak v příběhu svoji nezastupitelnou roli. Největší pak pochopitelně samotná Antonia, která také prodělá největší charakterový progres. Její počáteční naivita musela ustoupit pragmatické tvrdosti. Z ustrašené dívky se pak stala sebevědomá žena, která neváhá jediným podpisem odsoudit k smrti desítku spiklenců. Dobře si pak uvědomuje, že není všemocná a má své limity, čímž je zase o něco uvěřitelnější ona samotná i její role v příběhu.

Roman Bureš rozehrál v závěrečné knize své trilogie neskutečně krvavou partii, kde se z vysokých figur té které oblasti často nakonec stávají jen prostí pěšáci. Udržuje stabilní tempo příběhu, který postupně vykrystalizuje z několika počátečních linií. Jeho hrdinové dostávají sotva kdy čas a prostor k tomu, aby se nadechli a odpočinuli si, protože další krvavá řež je čeká vzápětí. Často je pak otázkou, zda skutečně zvítězí ten, kdo má své straně technologickou převahu z budoucí éry.

Autor pak dle mého názoru také dokonale vystihl naturel lidí z různých dob, kteří se chovají podle přirozenosti a zkušeností ze svých časů a možné změny pak kousají jen velmi neochotně. Nejlepším příkladem toho jsou Britové se svou nadutostí a nadřazeností, občas jsem je jako čtenář opravdu nesnášel.

Roman Bureš tak svoji trilogii završil víc než důstojně. Impérium tak nezadrhává, nenudí, jeho příběh se žene vpřed jako plně nabitý bitevní robot. Častokrát pak dokáže překvapit nenadálým zvratem, objevením se nového nebezpečí, nebo neotřelým řešením. V rámci příběhu si pak dokáže jakoukoli situaci obhájit a ten neztrácí na uvěřitelnosti.

Hodnocení: 80%

Série: Propast času 3.
Žánr: Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno: 2018, Knižní klub
Počet stran: 568
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-242-5945-1

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..