Recenze: Shigor Birdman – Brutální béčkový masakr

Brutální béčkový masakr

Shigor Birdman
Stará béčková legenda
Mystery Press 2023

Bý je legenda a Bý je zpátky. A když je zpátky Bý, je zpátky i Norport. Město, které se z nedůležitého přístavu změnilo ve velkoměsto díky přílivu imigrantů, kteří ze svých světů prchali před bohy, magií nebo příšerami. V Norportu je magie totiž zakázaná. Jenže něco jiného jsou proklamace a něco jiného realita. Zdá se tak, že doba bezpečí je pryč a ulice Norportu už tak nejsou bezpečné takřka pro nikoho.

brutalni beckovy masakr
Brutální béčkový masakr

Stejně tak se zdá, že v bezpečí není ani samotný Bý. Po výhružném dopise psaném andělskou krví, přijde výhružný telefonát a po něm i výhružná střela, která roztříští i magicky vylepšené okno. Teoreticky neprůstřelné okno. Výhružky jsou tak evidentně brány vážně. Bý se tak musí vypořádat se staronovým nepřítel, nepřáteli novými, politikou a dalšími hnusnými věcmi. Jenže Bý je prastará bytost, která má své vnitřní zvíře, magické mince a když se rozzlobí, bude skutečně zlý.

 I když se jedná o druhý díl, je Norport pořád skvělou kulisou pro tenhle příběh, o to víc, že se čtenář dozvídá další podrobnosti o jeho fungování a samotné město se navíc ocitá v ohrožení. Skvěle vymyšlený je i samotný hrdina Bý – je to takový dlak s lidskou tváří, alespoň většinou, přesně s tou správně vybalancovanou povahou mezi vraždícím monstrem a monstrem, co drží dané slovo. Skvěle jsou nahozené i postavy kolem něj, ať už ty, které kopají za jeho tým, ty, co se snaží kopnout hlavně do něj i ty, které zatím nevědí, kam si kopnout. Skvělá je i celková idea univerza se spoustou mýtických, či mytologických postav, monster a dlaků. Co už tak skvělé není, je, jak to všechno funguje dohromady, protože dohromady to příliš nefunguje.

Svý sliby plním. Umím akorát zabíjet, ničit… a držet slovo.

I když o zajímavé momenty není nouze, nějak to není ono. Scény, které by mohly zvednout děj se utápí v šedi průměru. Nemá to prostě šťávu. Vypadá to totiž, že děj se ani tak neodehrává, ale je neustále vysvětlován. Vysvětluje se kde co, kdo je kdo, kdo byl kdo, kdo co udělal, kdo co neudělal a mohl udělat, kdo není co, kdo byl kdo… ale to už jsem psal. A to je další problém knihy, spousta věcí se neustále opakuje. Opakující se je i vzorec, kdy se na scénu přivádí další a další postavy, které se dějem nakonec jen tak mihnou. Občas by se dala parafrázovat slova největšího génia všech dob: „a není to moc Antone Pavloviči?“

A teď se možná budu opakovat já sám. Ale abych to shrnul.

Stvoříte komplikovaný ale věrohodný svět, dosadíte hrdinu s minulostí, který prostě musí být sympaťák, i když občas potřebuje sežrat nějakou tu duši, aby nakrmil své vnitřní zvíře. Pak dáte ději zápletku a zapojíte spoustu zajímavých postav. Kde to jde, tam necháte téct krev nebo pár jiných tělních tekutin. Takže máte hodně dobrou výchozí pozici pro opravdu parádní knihu. A pak to vezmete a uděláte z toho tlachárnu, kdy osmdesát procent těch písmenek, co máte před sebou zabere to, že někdo někomu něco vysvětluje. Když už dojde na nějakou akci, má takřka jepičí život. Výsledný dojem je tak „konverzační“ něco, co s klidem zabije i těch pár slibných momentů.

Někteří autoři koncipují své knihy tak, aby děj plynul po jakési sinusoidě, prostě nahoru a dolů, další pak tu křivku táhnou pozvolna vzhůru, aby ke konci vystřelila rázně nahoru. V případě knihy Brutální béčkový masakr je to čistá flat line. Pořád je to ale lepší, než aby klesala strmě nebo i jen pozvolna dolů.

I díky tomu, jak několikrát v knize pronesl sám Bý: „vždycky se to vrátí na třikrát“, nezbývá než doufat, že třetí díl bude mnohem lepší a vyvaruje se chyb popsaných výše.

Hodnocení: 60%

Shigor Birdman
Shigor Birdman

Anotace:

Najít a brutálně zničit okřídleného mutanta jménem Gray je přesně typ práce, jakou měl Brian „Bý“ Edger vždycky v oblibě. A za normálních okolností by to bylo snadné dokonce i v Norportu, městě, kde vedle lidí žijí i ghúlové, vlkodlaci, andělé a jiná monstra.

Jenže to by do toho Edgerovi nesměli strkat prsty vůdci snad všech frakcí, co v Norportu operují – od upíří královny Hladu přes démonického gangstera Heralfa až po starého boha Kronikáře. O vrazích, jejichž kvalita stoupá spolu s tím, jak tajemný klient zvyšuje cenu za jeho hlavu, a neodbytných pojišťovácích nemluvě.

Jenže ani pokusy zajistit mu útulné místo na krchově nejsou tak otravné jako ozvěny minulosti, snažící se škodolibě vrátit každou možnou škvírou do Edgerova života.

Jak se měsíc pomalu blíží k úplňku, městem se šíří šílenství, zákony reality přestávají fungovat a ulicemi teče krev… Předpověď budoucnosti varuje: Zvýšená pravděpodobnost výskytu brutálního masakru, následovaného lehkým apokalyptičnem.

>> UKÁZKA <<

Informace:

Autor: Shigor Birdman
Obálka: Filip Štorch
Formát: brožovaná s klopami, 145×205 mm
Počet stran: 440
Cena: 379 Kč
Nakladatel: Mystery Press (www.mysterypress.cz)
ISBN: 978-80-7588-514-2

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..