Recenze: Ondřej Neff – Hvězda mého života

Hvězda mého života

Ondřej Neff
Arkádie 3
Mystery Press 2023

S Kubou Nedomým a Kazimirem Prusem aka Dědkem Čuchákem jste se mohli nedávno setkat na stránkách časopisů XB-1 a Pevnost, v nejnovějším lunárním dobrodružství s nimi hledat Ostrov nesmrtelných, nebo si přečíst dopis pro Ježíška ve sborníku Krev, monstra a cukroví. Všechna tahle dobrodružství spojuje kromě mnohého i jejich novost. Oproti tomu Hvězda mého života má v rodném listě datum 2009. Anotace slibuje přepracované vydání a vzhledem k tomu, že šestnáct let je poměrně dlouhá doba, je to jako číst novou knihu.

hvezda meho zivotaChronologicky se jedná o třetí knihu arkádského cyklu (zatím) ze šesti. Na začátku mne tak nejvíc zajímalo, jak si autor poradí s tím, že osudy jeho hrdinů jsou čtenářům známé i po jejím konci a jen těžko tak může hrát například s kartou, že jejich životy jsou ve fatálním ohrožení. Kdo je v četbě chronologicky dál, tak potká spolu s ústřední dvojicí i další postavy, které s nimi sdílí lunární život i o dvacet let později.

Dost často záleží na kouzlu první věty. V případě této knihy se jedná o celou jednu stránku, slovo úvodem, které však nepatří autorovi, ale které si pro sebe uzme sám Kuba Nedomý a poměrně zajímavě povypráví o tom, o čem chce v knize vyprávět – například jak se z Kazimira stal kyborg, nebo kde se vzala Su Wang-li. Navíc první stránka končí tím, jak výše jmenovaný chcípá uvnitř svého skafandru. A z ještě výše uvedeného vyplývá, že díky následující trojici knih je jasné, že to s tím chcípáním nebude tak horké. V každém případě se Kuba po úvodním nechcípnutí dostane do dost prekérní situace. Dá se říci, že je to taková měsíční Hlava XII. Navíc jsou tehdejší podmínky na Měsíci hodně tvrdé a čínská mafie má prsty všude. Luna je prostě hodně drsná milenka.

Autor pojal knihu jako vzpomínkovou retrospektivu, kdy se Kuba jako vypravěč několikrát obrátí na čtenáře, aby připomenul budoucí události z následujících knih. A ono to funguje. Ukázala se tak lichá moje obava, zda dokáže Ondřej Neff zaujmout příběhem, jehož hrdinové se ve svých osudech posunuli o mnoho let dopředu. Je prostě vidět, že takhle zkušený autor prostě umí napsat příběh, který ani na chvilku nenudí. Navíc, alespoň pro mne, přidal opravdu několik skutečně překvapivých událostí. A sluší se podotknout, že i dost drsných. Ale nemůžu ani naznačovat.

Pokud úvodní slovo patřilo budoucímu starožitníkovi Nedomému, to závěrečné si bez dovolení uzmu pro sebe. Na tomto cyklu je vidět, že je to autorova srdeční záležitost. Osudy svých hrdinů i padouchů třímá v ruce velmi pevně, příběh drží pohromadě a bravurně zasazuje střípky znalostí do kompletního obrazu i pro ty čtenáře, kteří se do Arkádie podívali až díky novějším knihám. Navíc dokáže rozšířit obzory díky mnoha citacím z knihy 孫子兵法 a to je rozhodně další plus. Takže pokud chcete strávit pár dní svého života s knihou Hvězda mého života rozhodně neprohloupíte. Navíc si užijete i skvělé doprovodné ilustrace Karla Jerie.

Hodnocení: 70%

ondre neff
Ondřej Neff

Anotace:

Představte si, že vás kamarádi podrazí a nechají chcípnout v pustině. A když se z toho náhodou dostanete, zjistíte, že vás mezitím okradli. Možná se jim zkusíte pomstít. Anebo dospějete k závěru, že bude lepší olízat si rány a nějak se s tím vyrovnat. Jenže to se lépe řekne, než udělá. Zvlášť pokud máte v zádech lovce těl, kteří vás plánují zabít a rozřezat na orgány.

Něco takového by naštvalo každého – tím spíš vznětlivého Kubu Nedomého, jemuž se přesně tohle stalo hned na začátku jeho působení v měsíčním habitatu Arkádie. Ocitl se sám proti gaunerům z Českopolské těžební i proti wudanské mafii, která se s nimi spolčila. Měl sice předpoklady k tomu jim zatopit, ale věděl, že to nebude snadné a potrvá to dlouho. A navíc na to byl sám.

Kdo ví, jak by to s ním dopadlo, kdyby se k němu časem nepřipojili kyborg Dědek Čuchák a bojovnice Su Wang-li a nepomohli mu té partě grázlů zakroutit krkem…

Informace:

Vydáno: 2023 , Mystery Press
1. vydání originálu: 2009
Počet stran: 416
Jazyk vydání: český
Ilustrace/foto: Karel Jerie
Autor obálky: Karel Jerie
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-7588-522-7

2 trackbacky / pingbacky

  1. Ukázka: Ondřej Neff - Zlatý pomeranč - Henry´s SF & F web
  2. Recenze: Ondřej Neff – Zlatý pomeranč - Henry´s SF & F web

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..