Recenze: Michael Bronec – Putování (Tři kapitáni 2. díl)

Bazárek knih

Bazárek knih
Putování

Michael Bronec
Tři kapitáni 2
Straky na vrbě 2017

V úvodním díle se stahovala Mračna nad Arénou, což vyústilo v přípravu astrobiologické expedice, jejímž cílem je odlovit nějaké ty exotické ochemule. Filip Fix se tak v úvodu této knihy vydává na lodi Pegas spolu s několika odborníky vstříc dalekému vesmíru. To vyjednavač Petr Askorta pokračuje na své misi u korzára Ramireze. Jeho úkol je jasný, najít a vyzvednout pravý poklad, který kdesi v hlubinách kosmu ukrylo na sklonku své vlády Císařství. Arnošt Kodex jako Koordinátor planety Země pak má za úkol udržet vše v chodu a pokud možno zabránit Třetí galaktické válce. Je celkem jasné, že ani jeden z úkolů nebude snadný.

tri kapitani 2
Putování

Jako u každého pokračování, celkem logicky, může u druhého a dalších dílů, zmizet ono okouzlení z poznávání nového světa a nových postav. Hlavní hráči jsou pojmenování a jejich role přidělené. A i když do děje pochopitelně vstoupí i další postavy, jako třeba admirál Golovačov nebo sultán Mehmed XIII., musí se autor přeci jen snažit, aby i nadále dokázal zaujmout. A nutno přiznat, že povětšinou se to autorovi i daří.

Na začátku můžeme sledovat konverzační bitvu pnou ironie mezi Arnoštem Kodexem a jeho asistentem Alfrédem. Jenže pro vyjednávání s korzáry je zapotřebí vyzvednout z Krypty jeden z artefaktů, a tak kromě slov musí podniknout činy i samotný Koordinátor. K poznání Arnošta Kodexe pak dostává čtenář poměrně hodně prostoru. Je to prostě sympaťák se vším všudy. Ve své funkci dokáže být rozhodný a tvrdý, ale mimo zdi Hnízda pak umí být i příjemně civilní. Je prostě mladý, krásný a inteligentní a každý ho musí mít prostě rád. Tedy až na Puritány, kteří zosnovali atentát v předchozím díle. Zkrátka riziko povolání.

Zbývající dva kapitáni se ve svých dějových liniích rozhodně nenudí a čtenář také ne. Oproti úvodní knize narostla tato o více než sto dvacet stran, a tak se dostává oběma dobrodružstvím daleko více prostoru. A to že jde hlavně o dobrodružství je beze sporu. Petr Askorta se mezi korzáry dostává až do neuvěřitelných situací a čtenář tak objevuje jeho další schopnosti. V případě Filipa Flixe se pak může občas zdát, že i samotná cesta může místy cíl, i když občas neopomene zdůraznit, jak je tlačí čas.

michael bronec
Michael Bronec

Michael Bronec se zkrátka rozepsal a k nějakému rozuzlení nemíří přímou cestou. Pokud jsem v recenzi u prvního dílu zmiňoval lehkost vyprávění, musím přiznat, že ta se zde trochu ztrácí právě díky tomu, že před všechny tři hrdiny je postaveno daleko více překážek, než se zprvu zdálo. Z doslovu je pak patrné, že Putování a následná Korzárská čtverylka tvoří vlastně jeden příběh, který je kvůli jeho délce rozdělen do dvou svazků. K ochemulím i pravému pokladu tak zatím zůstávají hrdinové i čtenáři na půl cesty. Tento příběh je tak přesně tím, co má ostatně v názvu – putováním.
Hodnocení: 70%

Anotace:

Pozemský Koordinátor osobně vstupuje do akce, aby vyzvedl artefakt z Krypty. Korzáři letí vyzvednout pravý poklad, ale na paty se jim lepí smůla. Nebo sabotéři? Astrobiologická loď Pegas se dostává do úzkých u První přestupní. Vakuum smršící napětím! Muži silní a ženy krásné! Čtěte a prožívejte…

Informace:

Vydáno: 2017, Straky na vrbě
Počet stran: 368
Edice: Česká fantastika (120.)
Ilustrace/foto: Jan Pekárek
Autor obálky: Tomáš Kučerovský
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
Formát: kniha
ISBN: 978-80-87364-75-8

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..