Recenze: Michael Bronec – Mračna nad Arénou (Tři kapitáni 1.díl)

Bazárek knih

Bazárek knih
Tři kapitáni

Michael Bronec
Tři kapitáni 1
Straky na vrbě 2016

Na začátku byl nevyžádaný email. Před tou spoustou let byl zvláštní tím, že byl psán česky. A tak byl otevřen a posléze smazán. Jenže se objevoval s železnou pravidelností, až nakonec zvědavost zvítězila nad opatrností. A před jeho adresátem se po kliknutí na odkaz objevilo jakési 3D úložiště s rotujícími mnohostěny, v nichž se po přiblížení začal promítat uložený záznam, který působil natolik realisticky, že milého adresáta emailu zaujal. A po něm se objevily další záznamy, až si milý adresát uvědomil, že znázorňují příběh, který by stálo za to vyprávět. Ač zdatný nakladatel, přeci jen začínající literát se tohoto úkolu trochu sobecky ujal sám. Příběh tří kapitánů se tak mohl trochu symbolicky dostat na stránky tří knih.

tri kapitani 1
Tři kapitáni

Příběh rozpohybuje korzár, který ve starožitnictví prodal minci z pravého kovu, což vyvolalo poplach v řadách pozemské rozvědky a vyburcovalo jí k činu. Ani přes velkou snahu jednoho z jejích agentů se ale nepodařilo dotyčného korzára zastavit. Kromě vzácné mince tak po něm na Zemi zbude ještě díra v přistávací ploše kosmoportu od laserového výboje, který měl (ne)milého korzára zpopelnit. Leč nestalo a události se tak daly do pohybu.

Od prvních stránek je jasné, že to bude zábava v hodně zajímavých kulisách. Příběh se rozběhne bez jakéhokoli vysvětlování, kde a kdy se odehrává. Postupem času, v rámci hovorů, narážek nebo vzpomínek jednotlivých postav se ale před čtenářem začne vynořovat obraz velmi propracovaného a přitažlivého univerza. Stejně tak jsou nápadité i ony zmiňované postavy, které nejednají černobíle, ale mají v rámci svých charakterů rozdané vlastnosti tak, aby působily věrohodně a dokázaly posouvat děj kupředu.

Navíc jazyk knihy je více než oku lahodící. Ne že bych chtěl autorovi mazat onen příslovečný med kolem huby, ale některé jeho opisy jsou opravdu skvostné. Spolu s ním se do pracovny vevalil pach potu, železa, střelného prachu a laserových výbojů. No, není to prostě paráda? Jasně, že je! Stejně dobře pak vyznívají i dialogy, které vede Koordinátor planety Země se svým asistentem Alfrédem. To jméno ostatně nebude náhoda, zvlášť když se v textu objeví i zmínka o dokumentaristovy jménem George Lucas. Ostatně ingrediencí je v příběhu přimícháno velmi mnoho, až se může zdát, že si autor vzal příklad z toho, jak pejsek a kočička pekly dort. Jenže z téhle dobroty rozhodně nikoho břicho ani oči bolet nebudou. Vše je totiž přidáno v těch správných poměrech. Něčeho jen špetka, dalšího pak na dva hrnky, ale vždy tak akorát.

První díl, jak to tak už u prvních dílů bývá, přivede na scénu hlavní hrdiny, představí je, napoví něco o jejich minulosti a rozdá jim určené party. Stejně tak nastíní děje minulé i budoucí, naznačí cosi o možném nebezpečí a zaplní stránky i dalšími postavami, které i přes menší „stopáž“ mají v ději své nezastupitelné místo.

Michael Bronec zkrátka vypráví svůj příběh, viděný v oněch mnohostěnech, s neobyčejnou lehkostí. Chtělo by se zvolat touché, protože tohle je skutečně zásah do černého a neskutečně chytlavé dobrodružství. Všechny kulisy i rekvizity v něm mají své přesné místo a nic tu není navíc. Nedivím se, že mi autor říkal, že ho psaní Tří kapitánů bavilo. To je totiž vidět na každé stránce a dle mého skromného názoru musí Tři kapitáni bavit i každého čtenáře, který si k nim najde cestu. Pozitivní je i to, že tři knihy opravdu spatřily světlo světa a čtenář se tak nemusí strachovat, že příběh nedojde ke svému plánovanému konci.

Hodnocení: 90%

michael bronec
Michael Bronec

Anotace:

Galaxie daleké budoucnosti. Země i celý zbytek Republiky se zmítá na pokraji Třetí galaktické války. Napětí přituhuje; mír je v nedohlednu. Přesto pozemský Koordinátor vysílá své nejlepší muže za podivnými úkoly, na první pohled nepochopitelnými. Vždyť k čemu jsou teď nějaké dávné poklady nebo exotický živočišný druh? Akční a dobrodružné! Korzáři se Vám budou líbit!
Space opera.

Informace:

Vydáno: 2016 , Straky na vrbě
Počet stran: 304
Edice: Česká fantastika (108.)
Ilustrace/foto: Tomáš Kučerovský, Jan Pekárek, Janina Strnadová
Autor obálky: Tomáš Kučerovský
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-87364-58-1
Náklad: 1 200 ks

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..