Recenze: Michael Bronec – Korzárská čtverylka (Tři kapitáni 3)

Bazárek knih

Bazárek knih
Korzárská čtverylka

Michael Bronec
Korzárská čtverylka
Straky na vrbě 2018

Jak autor slibuje v předmluvě, ve které lehce shrne i děj předchozích knih, což je samozřejmě krok správným směrem, nebere si tentokrát entrée neboli otevření, na starosti sám Koordinátor planety Země, ale jeden z jeho kapitánů. Snad i díky názvu je příhodné, že tentokrát v úvodu popatříme na svět očima Petra Askorty, toho času vyjednavače Republiky na palubě korzárské lodi Srdce. A stane se tak jen o malou chvíli později, než skončilo jeho dobrodružství v Putování, protože jak už bylo také autorem vyjeveno, druhý a třetí svazek space opery Tři kapitáni, je vlastně jedním příběhem, který je díky své rozsáhlosti rozetnut ve dví.

tri kapitani 3
Korzárská čtverylka

Co však zůstane podobné předchozím dvou svazkům, obstará úvod znovu rétorické cvičení plné humoru, tentokráte však mezi již zmíněným Petrem Askortou a jeho korzárským hostitelem Ramirézem. Ovšem i břitkou ironií zvonící hovory mezi Koordinátorem a jeho asistentem Alfrédem si čtenář v průběhu děje užije do sytosti.

Michael Bronec se pochopitelně drží svého mustru a nadále rozehrává děj ve třech liniích. Arnošt Kodex kromě rozhodování o osudu takřka celé galaxie musí řešit i spoustu méně významných bokovek. Na stůl se mu tak dostává případ odhalené psí řiti, který hrozí diplomatickým skandálem, nebo případ (nevinného jak jinak) vojáka Republiky obviněného ze znásilnění. Pro samotné získání pravého kovu nebo nebezpečných ochemulí, to sice má pramalý význam, ale k Alexově postavě to tak nějak zkrátka patří.

Filip Fix se svojí astrobiologickou posádkou musí čelit dosud největší výzvě, když ztratí spojení s expediční lodí, a to není rozhodně poslední klacek, který se mu přikutálí pod nohy. I v jeho linii se pak najde scéna, která dotváří obraz širokého univerza, ale pro jeho samotnou cestu nemá větší význam.

Dějově nejnosnější a nejhutnější je tak dobrodružství mezi korzáry, které podstupuje Petr Askorta. V jeho případě, až na pár erotikou říznutých odpočinkových pasáží, které ale rozhodně nenudí, je vše, co zažívá, pevně spojené s přímým proudem děje. Společenství pirátů, jeho tradice i samotná loď prostě baví čtenáře od začátku do konce. Navíc se objeví i tajemný nepřítel a je lehce naznačeno i něco o tajemném původu samotného vyjednavače, což by možná stálo za samostatný příběh.

Michael Bronec pojal svůj příběh hodně ze široka a možná by knize slušelo pár pasáží lehounce pokrátit. Ale když po letech vydávání knih jiným autorům, máte konečně svůj vysněný příběh, asi se nedá nic jiného dělat. Jak jsem se  s přibývajícími stránkami dalo tušit, konečného rozuzlení jsem se celkem pochopitelně nedočkal. Konec téhle čtverylky ale zastihl jednotlivé hrdiny přesně tam, kde je chtěl autor mít a kde je nejspíš i čtenář očekával. Nezbývá tak než doufat, že autor lehce zkrátí dobu potřebnou pro dokončení jedné knihy a těch osm let stáhne třeba na sedm. Vždyť od dokončení tohoto dílu už uplynulo šest let. Rozhodně bych si chtěl přečíst, jak dopadnou domluvené souboje v lunární Aréně. A protože život je skutečně boj, doufám, že závěrečný svazek tří kapitánů Život je boj, skutečně spatří světlo světa.

Hodnocení: 70%

michael bronec
Michael Bronec

Anotace:

Trojice kapitánů se rozdělila. Arnošt Kodex zůstává na Zemi, kde řeší problémy vládce Republiky a nenápadně podporuje své druhy vyslané za tajnými úkoly. Astrobiologa Fixe jsme na konci 2. dílu opustili v prekérní situaci, kdy kosmická loď Pegas zmizela při výbuchu v docích. Poradí si jeho posádka na Třetí přestupní? Vyjednavač Petr Askorta pátrá po pravém pokladu spolu s korzáry. Jeho situace se brzy zkomplikuje; na palubě korzárské lodi Srdce se jej kdosi pokusí zabít. Tlak na něj i „tvůrce kapitánů“ Ramiréze neustále vzrůstá. Nevypukne vzpoura? Dožijí se oba zdárně příletu Srdce na místo určení?

Příběh z časů, kdy zas budou muži silní a ženy krásné…

Informace:

Vydáno: 2018 , Straky na vrbě
Počet stran: 480
Edice: Česká fantastika (131.)
Ilustrace/foto: Janina Strnadová
Autor obálky: Tomáš Kučerovský
Vazba knihy: měkká / brožovaná
Formát: kniha
ISBN: 978-80-87364-86-4

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..