Recenze: M. Merglová, P. Brožovský (eds.) – Krev, monstra a cukroví

Krev, monstra a cukroví

Michaela Merglová & Petr Brožovský – editoři
Epocha 2023

Přestože antologie cíleně nevyhledávám, je tohle v posední době už třetí kousek. Rozhodně mne pak zajímalo, jak si směska monster, krve a cukroví povede ve srovnání s knihou Slovenský nářez, která vyšla ze stejné nakladatelské epochální stáje. Nebezpečí takhle úzce tematicky zaměřeného sborníku se může skrývat v tom, jestli jednotliví autoři dokáží u textů psaných v podstatě na „objednávku“ udržet svou kvalitu a dostat ze sebe to nejlepší. Od toho jsou tu ale editoři projektu, aby oddělili zrno od plev a vosí hnízda od pracen a vanilkových rohlíčků.

Krev monstra a cukrovi
Krev, monstra a cukroví

VAROVÁNÍ: Nikoli před spoilerem. Ale pokud tuto knihu ve zdraví dočtete do konce, nejspíš budete už napříště vidět vánoční stromeček v trochu jiném světle. Jinými slovy: „Shoř v Pekle, Štěpáne Kopřivo.“

Když jsem po vybalení poprvé spatřil knihu Krev, monstra a cukroví, byla první myšlenka, no, ty vole šest set stran. Takže první dojem hodně dobrý. Stejně jako u obálky vyvedené v krvavé červeni. No, a za ní se skrývá dvacítka povídek. Ale znáte to, dokud knihu neotevřete a nezačtete se do ní, je to s ní jako s odborářskou vánoční kolekcí – nikdy nevíte, co vás uvnitř čeká.

Rolničky, rolničky, kdopak vám dal hlas?
Přichází Vánoce, hrůz a monster čas!

Každou povídku předchází krátký medailonek jejího autora vyvedený bílým písmem na černém podkladu, jehož součástí je i parafráze na nějakou tu koledu, přísloví nebo vánoční pranostiku. Takže už těch pár řádek může napovědět, co čeká na dalších stranách. A na těch dalších stranách čeká na čtenáře dvacítka opravdu dobrých příběhů. Normálně bych tu recenzi mohl skončit tady a teď prostým konstatováním, že editoři svůj úkol zvládli na jedničku a ze svých autorů dokázali dostat opravdu to nejlepší. Znovu se mi ale v mysli ozývají slova jistého génia „a není to málo?“.

Úvod je hrozně důležitý, kouzlo první věty dokáže knihu nakopnout nebo jí zabít. V tomhle případě jde ale o celou úvodní povídku. A Martin Paytok to trefil na první dobrou, jeho Pranostiky celou knihu otevřou ve velkém stylu, navíc pochopíte, proč si nepouštět rádio právě ve vánočním období. I když je fakt, že strašit někoho Jiřinou Bohdalovou by mělo být trestné. Prostě úvod jako řemen s tím pravým a hodně krvavým vánočním kouzlem.

Stejně jako Martin Fajkus v úvodním slově nebudu vyjmenovávat všechny autory a dopodrobna pitvat všechny povídky. Sluší se ale poznamenat, že někteří autoři vás vezmou do svých zavedených světů, ocitnete se tak v měsíční Arkádii Ondřeje Neffa, připomenou se vám čepele i zákony Azylu Lucie Lukačovičové a Jan Kotouč vás vezme do alternativy, kde má ta naše republika přeci jen víc co říci do fungování světa. Některé povídky přímo čerpají z tradic, nebo se ve vánočním čase odehrávají, zatímco jiné se Vánoc jen tak lehce dotknou, upřímně, slavit Vánoce v srpnu 1968 není zrovna ten nejlepší nápad. Zatímco někteří autoři řeknou vše podstatné na několika málo stranách, taková Vilma Kadlečková představí v rámci sborníku příběh takřka epický, což lze od autorky Mycelia ostatně čekat. Původně jsem nechtěl nějakou povídku vyzdvihovat, ale z téhle jsem celý smrkodivý. Co ale spojuje všechny povídky, tedy kromě vánoční tematiky, je jejich originalita. Z každého textu máte pocit, že si autor dal opravdu záležet.

Půjdem spolu do Betléma a zabijeme Ježíška.

A jak to hezky krvavě začalo, tak to hezky trochu depresivně ale i se stopou naděje i končí. V samotném závěru si smočili svá pera i oba editoři a i jejich povídky stojí za přečtení.. Tuto se prostě povedlo. Obava o kvalitu povídek se ukázala jako lichá. Sluší se tak poděkovat nakladatelství Epocha, Michaele Merglové i Petrovi Brožovskému za skvělý exkurz do více i méně známých vánočních tradic.

Ježíšku, panáčku,
já tě musím rozstříleti,
Ježíšku, panáčku,
já tě musím rozstřílet!

Hodnocení: 100%

michaela merglova
Michaela Merglová

Anotace:

Vánoce jsou to nejkouzelnější období z celého roku. Doba zázraků, radosti a dárečků. Jenže za hranicemi krbového světla se nocí plíží věci, ze kterých vstávají hrůzou vlasy na hlavě. Stíny. Monstra. Ježíšek. Mají chuť na cukroví, a často také na krev… Sbírka zbrusu nových povídek, ve kterých hrají hlavní úlohu nadpřirozeno a vánoční svátky, vám naservíruje výbornou štědrovečerní večeři z české fantastiky. Čeká vás akční nářez, přemýšlivé kousky nositelů ocenění Magnesia Litera i příběhy, které pohladí duši. To nejvánočnější čtení a nejlepší dárek pod stromečkem.

 

Informace:

Žánr: Povídky , Literatura česká , Fantasy
Vydáno: 2023 , Epocha (ČR)
Vydání: 2023
Počet stran: 616
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-278-0155-8

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..