Recenze: Laura Thalassa – Temná harmonie (Handlíř 3)

Temná harmonie

Laura Thalassa
Handlíř 3
Mystery Press 2023

Třetí a alespoň v rámci trilogie i poslední návštěva v Jinosvětě, který ovládají víly, mezi jejichž vládce se řadí i noční král Desmond Flynn. V obou předchozích knihách si autorka pro jeho spřízněnou duši, sirénu Callypso, v jejich samotném závěru připravila stěžejní události. Poprvé jí byla vnucena křídla a viditelné atributy její jinak skryté sirény a napodruhé se těsně před smrtí sama stala vílou. U závěrečné knihy tak nějak ale očekávám, že ne vše podstatné se odehraje až v jejím závěru.

temna harmonie
Temná harmonie

Callypso se od začátku vyrovnává s novou situací. S Desem jí spojuje magické Pouto, a navíc je takřka nesmrtelná, jak několika set letá dlouhověkost může mladé ženě připadat. Nesporným kladem je i nová schopnost skrývat šupiny i křídla. Přetrvává ale i pocit ohrožení, protože Zloděj duší rozhodně neřekl poslední slovo a objevil se i nový, i když pro Dese rozhodně starý, nepřítel. Temná harmonie navíc začíná poněkud zlověstně a krvavě. Nebylo totiž nejmoudřejší „skladovat“ spící válečnice přímo pod královským palácem.

Od samotného začátku mi přišla Temná harmonie dospělejší než příběh v předchozí knize. Možná proto, že Callypso nechala svoje telecí léta za sebou a sama je dospělá. Oproti druhému dílu tak ubylo romantických muckanic a povzdechů. I když je i romantická linka přítomná a očekávaná. Příběh tak provází vzájemné vyznávání si citů – láska obou hrdinů je tak nesmrtelná, iracionální, násilná a nezlomná. Ale pořád v mezích, aby se i méně romantičtí jedinci nezačali nudit. Laura Thalassa tak střídá polohy (ha ha) od vyložené romantiky, chvilek pomíjivého štěstí, sexu, krvavých scén, sexu …  když v tomhle ohledu přijde na věc, tak je rozhodně kniha dost „adult“. Navíc jak Des, tak i Callie mají své vnitřní běsy, kteří občas potřebují vyplout na hladinu.

Koncept světa víl, které ani zdaleka nejsou hodným kmotřičkami, není sice úplně originální, ale funguje velmi dobře. Víla Zubnička z tohoto universa by se rozhodně nespokojila se zoubky skrytými pod polštářem, ale šla by tomu nejspíš trochu naproti za použití kovářských kleští. Z druhé strany to chce pak trochu cviku, zvyknout si na to, že Des je ten víla. Pořád je to ale schůdnější, než násilné feminimum jako je chirurgyně nebo zemědělkyně (nejsou z této knihy). Ostatně, na tomto místě bych chtěl vyzdvihnout práci Alžběty Lexové. Netuším sice, jaký je anglický originál výrazu „frfňa“, ale její práce s češtinou je skvělá. Občas jsem měl tak pocit, že příběh je spíš převyprávěn než jen přeložen. Ale i díky tomu je čtenářsky přívětivý.

Dovolil bych si pak s překladatelkou nesouhlasit pouze v jedné věci. Stroužek je kousek česneku, pokud jde o tekoucí krev, je to stružka.

Zatímco Neznámý žalm byl spíš takovým cestopisem po létajících ostrovech Noční říše, nabízí Temná harmonie mnohem ucelenější příběh, který je díky neustálé přítomnosti Zloděje duší nekončícím bojem o život nebo alespoň o vlastní příčetnost. Proto se může zdát trochu zvláštní, že na všechny spojitosti přijde samotná Callypso, která je mezi vílami v podstatě nováček, ale i tohle má autorka podchycené. Navíc použije i osvědčený prostředek z předchozí knihy, kdy se vypravěčem na dobu jedné kapitoly stane sám Desmond.

Pro závěrečné finále si pak autorka přichystala poměrně zajímavé kulisy. A v případě Zloděje duší i velmi mocného protivníka, jenže s čím kdo zachází, tím …
Trilogie by měla zůstat trilogií a Temná harmonie nabízí hodně dobrou tečku za příběhem Cyllypso a Handlíře. Pokud se vám výprava do vílího světa líbila, nemusíte ale smutnit. Na pulty už míří spinoff, ať už to znamená cokoli, téhle série a samotná autorka slibuje v doslovu knihy návrat do vílího světa. Tak uvidíme, jestli se tam ještě někdy uvidíme.

Hodnocení: 80%

laura thalassa
Laura Thalassa

Anotace:

Siréna Callypso unikla jen o vlásek smrti a nyní jí v žilách koluje vílí krev, což je pro ni současně požehnáním i prokletím. Její pouto s Desmondem Flynnem – pro víly králem noci a pro smrtelníky Handlířem – je konečně kompletní a uzdravené. Jenže noční můra zdaleka neskončila.
Existují totiž i věci horší než smrt. Mnohem horší. Takové, vůči jejichž moci je nyní Callypso zranitelná. Jednou z nich je Zloděj duší – bytost číhající ve stínech, která vůbec nepatří do tohoto světa. Která kdysi spala a teď se probouzí. A má v plánu podrobit si celý Jinosvět a Callypso s ním.
Nadpřirozenou říši ale neterorizuje jen on. Galleghar, Desův otec, vstal z mrtvých a chce se mstít – především svému synovi, který ho kdysi poslal do hrobu.
Des a Callie musejí přijít na to, jak oba muže zastavit, a dochází jim čas. Ve hře jsou totiž i síly, které chtějí milence jednou provždy rozdělit. A naneštěstí pro krále a královnu noci už není ztráta života to nejkrutější, co by je mohlo potkat…

Informace:

Informace:

Série: Handlíř 3.
Vydáno: 2023, Mystery Press
Originální název: Dark harmony, 2018
Překlad: vynikajíci Alžběta Lexová
Počet stran: 440
Ilustrace/foto: Dayna Watson
Autor obálky: Lukáš Tuma
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7588-498-5

1 trackback / pingback

  1. Recenze: Laura Thalassa – Vládce hvězdné oblohy - Henry´s SF&F web

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..