Recenze: Laura Thalassa – Rapsodie (Handlíř 1)

Rapsodie

Laura Thalassa
Handlíř 1
Mystery Press 2022

Po třech totálních zklamáních z young adult fantasy knih, přičemž poslední Černá čarodějka byla přímo ukázkou špatné překladatelské a redaktorské práce, jsem se rozhodl zkusit, jestli to někde neumí lépe. A protože zatím jediným opravdu kvalitním YA fantasy příběhem byl Klam lady Ginevry, padla volba na Mystery Press a první díl série Handlíř.

rapsodie nvw 500469
Rapsodie

Úvod knihy je plný krve. Těch cca pět až šest litrů, co se do dospělého chlapa vejde, dokáže nehezky zasvinit celou kuchyni. I toho, kdo jí prolil. Pokud pak máte na rukou, ve vlasech i na oblečení spoustu krve jednoho z nejbohatších a nejmocnějších lidí na světě, a pokud je to shodou okolností i váš otčím, nemáte jako mladá, ani ne šestnáctiletá dívka, mnoho řešení na výběr. Naštěstí ve světě, kde Callypso žiji, se přeci jen jedno řešení najde. Rozhodně není zadarmo a součástí platby Handlíři může být i část duše. Když ale nemáš na výběr, musíš uzavřít i nevýhodný obchod.

Z několika odstavečků na přední klopě obálky jsem přečetl jen ten první a anotaci, jak je mým dobrým zvykem, jsem zcela vynechal. Před začtením se do vlastního příběhu jsem tak věděl jen to, že se série o Handlíři odehrává v našem světě, který ale obývají i nadpřirozené bytosti, kterými mohou být například i sirény, jako je i hlavní hrdinka Callypso. Pokud jste knihu ještě nečetli, doporučuji tak po více informacích nepátrat a vrhnout se rovnou na samotný příběh.

Pokud má prolog funkci jakéhosi háčku, který má čtenář spolknout i s udicí, tak v tomto případě se to daří na výbornou. Samotná situace i její řešení rozhodně dokáže zaujmout. Jenže z prvotního jednoduchého řešení se postupem času stane závislost a dluh Callypso vůči Handlíři narůstá spíše exponenciální než geometrickou řadou. A jednou musí zákonitě přijít čas, kdy si král noci přijde své laskavosti vybrat zpět.

Autorka nikam nespěchá. Postupně a pečlivě představuje svůj svět, dvojici ústředních hrdinů, nechává čtenáře nahlédnout do jejich minulosti, střídá ve vyprávění současnost a dobu jejich prvního setkání a všechno jí v tomto ohledu funguje. Čas od času přidá další informaci, která zase o trochu víc přiblíží čtenáři její svět. Je tomu tak v případě nadpřirozených siločar, jiných světů nebo Tynwaldu, což je jakýsi vládní orgán pro všechny nadpřirozené bytosti.

Samotné nadpřirozené bytosti v našem světě tak nějak koexistují. Mají vlastní policii, která stíhá jejich přečiny a snaží se příliš nemíchat do lidských záležitostí, a hlavně na sebe nestrhávat nežádoucí pozornost. Takový celospolečenský hon na čarodějnice totiž ani pro ně není nic pěkného. Zase na druhou stranu se díky této knize dozvíte, proč vlastně víla Zuběnka sbírá všechny ty dětské zoubky. Ostatně víly, jako druh bytostí, jsou zde vykresleny, velmi ale opravdu velmi zajímavě.

Oddalování zvyšuje touhu. Téhle definice si je autorka více než vědoma, a tak v romantické, velmi silné, lince svého příběhu nechává nejprve čerstvě šestnáctiletou dívku toužit po chlapovi, co je prototypem muže k sežrání, je sexy a fakt moc hezký chlap, aby po letech už dospělou ženu nechávala odolávat dál. Tohle erotické a posléze i sexy jiskření si jistě dokáže užít i dospělejší čtenář než jen YA čtenářka. Ani pro cynika mého ražení to nebyl problém. Ne, kecám, jsem veskrze romantická duše, a tak jsem si to užíval.

Kladem knihy je rozhodně i to, že se její příběh více než méně uzavře. Otevřené po pokračování zůstává opravdu jen to nejnutnější. Laura Thalassa tak s Handlířem neopakuje chyby některých sérií, kdy se těsně před koncem zodpoví pár otázek jen pro to, aby se vynořila spoustu dalších, na které se odpovědi snad najdou v dalším díle. Opakování téhle mantry pak dokáže čtenáře nakonec otrávit, což se zde naštěstí neděje. S klidem tak lze knihu doporučit i těm, kdo se bojí mnohadílných sérií. Prostě nezkusíš, nevíš.

A na úplný závěr. Tahle kniha je důkazem, že i mladí dospělí mohou dostat knihu, která nezápasí s překladem, díky Alžbětě Lexové, a plně respektuje zákonitosti českého jazyka.

Hodnocení: 80%

Laura Thalassa
Laura Thalassa

Anotace:

Callypso je siréna, jejíž život se právě obrátil naruby. Sedm let nosila na ruce náramek s více než tři sta korálky. Na první pohled obyčejný šperk, jenže každý z těch korálků představoval magickou směnku – dluh Handlíři, vílímu králi.
Handlíř má pověst nelítostného vyjednavače, který dokáže splnit jakékoli přání – za přiměřenou cenu. A dluhy neodpouští. Po Callypso za své laskavosti nikdy nic na oplátku nechtěl. Až teď. Do jejího života se ale nevrátil jen proto, aby obnovil jejich dávný vztah. V Jinosvětě, který existuje paralelně s tím naším, se děje něco podivného. Vílí bojovníci mizí a vracejí se jen ženy – ve skleněných rakvích, s kojenci na hrudích. A mezi otroky se šíří zvěsti o probouzejícím se zlu.
Pokud má Handlíř svůj lid zachránit, musí požádat o pomoc sirénu, které před lety zlomil srdce. Jenže jeho nepřítel má naneštěstí v oblibě jedinečné tvory. A Callypso patří k těm nejvzácnějším…

Informace:

Rhapsodic, 2016 Série: Handlíř 1.
Vydáno: 2022, Mystery Press
Originální název: Rhapsodic, 2016
Překlad: Alžběta Lexová
Počet stran: 368
Jazyk vydání: český
Autor obálky: Dayna Watson
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7588-386-5

3 trackbacky / pingbacky

  1. Recenze: Adam Przechrzta – Stín - Henry´s SF&F web
  2. Ukázka: Laura Thalassa - Neznámý žalm (Handlíř 2) - Henry´s SF&F web
  3. Recenze: Laura Thalassa – Neznámý žalm (Handlíř 2) - Henry´s SF&F web

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..