Recenze: Laura Thalassa – Neznámý žalm (Handlíř 2)

Bazárek knih

Bazárek knih
Neznámý žalm

Laura Thalassa
Handlíř 2
Mystery Press 2023

V úvodním díle své trilogie představila Laura Thalassa svoji hrdinku jako zneužívanou dívku, která si vytrpěla své, a nakonec se dokázala zlu v osobě svého otčíma postavit hodně definitivním způsobem. Vzápětí se na scéně objevil Handlíř, aby pomohl zahladit stopy krvavého dramatu. Od té chvíle autorka střídala ve svém vyprávění dvě časoví linie, kdy v jedné teprve šestnáctiletá Callypso zakusí pubertální vzplanutí, aby v druhé linii o osm let později už jako dospělá žena posunula svůj vztah s Handlířem, co se týče tělesnosti na konečný level. Náš reálný svět pak střídala s návštěvami Jinosvěta, který polehoučku představila jako vílí říši. Obě časové linky, stejně jako střídání prostředí fungovalo velmi dobře. Ale vzhledem k samotnému finále, kdy Callie díky šílenému králi říše Fauny reálně získala atributy své skryté sirény, si už autorka nic z toho v pokračování svého příběhu nemohla dovolit.

neznamy zalm
Neznámý žalm

Callypso by se jen těžko mohla v našem světě objevit s velkými černými křídly, šupinami pokrytými předloktími a černými drápy místo nehtů. Jedinou možnou kulisou, kde se může Neznámý žalm odehrát je tak samotný Jinosvět a ponejvíce pak Desova noční říše, i když v druhé polovině se noční říše změní v tu denní.

Bez mučení přiznávám, že začíst se do druhého příběhu o Callypso bylo daleko těžší než do toho prvního. Neznámý žalm totiž z pochopitelných důvodů přišel o kulisy našeho světa, kde se reálný svět částečně proplétal a částečně míjel s tím nadpřirozeným. Přišel tak o velmi atraktivní náměty. Hodně prostoru tak dostává vzhlížení Callypso ke své spřízněné duši. Viděno měřítky aktuální doby a silnými hrdinkami, mi Callypso přišla místy až neskutečně submisivní. Des jí dokáže svojí magií spoutat a přinutit takřka k čemukoli, i když naproti tomu neustále připomíná, jak je pro něj Callie nepostradatelná. Tohle by ale dívčí čtenářská obec nejspíš rozklíčovala lépe než já.

Spousta času je pak věnovaná poznávání Desovi říše, kdy ústřední dvojice létá z ostrova na ostrov, aby autorka prohloubila Calliiny znalosti, a tím i čtenářovi, znalosti o říši jejího druha a dává tak také nahlédnout do Handlířovi minulosti a jeho rodinných tajemství. Místy tyto pasáže vypadají hodně didakticky a trochu přitažené za vlasy.

Čas od času autorka ale přijde i s něčím originálním. Srdce romantika zaplesá, když Des uzavře dohodu s hvězdami Jinosvěta a na jeden večer přesune hvězdnou oblohu do účesu své družky. Škoda jen, že vzápětí tuhle hezkou chvilku autorka zabije scénou bitky dvou králů, která vypadá v rámci líčení celé vílí říše hodně nevěrohodně. Ať už je Des jakkoli temný vládce své říše, občas se chová jako pubertální trotlík.

Stejně jako v prvním díle si Laura Thalassa nechala opravdu rozhodující a napínavé okamžiky až na závěrečné strany knihy. Celkem poklidný předchozí průběh pak dostane nový náboj, i když svědomitý čtenář po celou dobu tak nějak tuší, že něco je jinak. Spousta náznaků pak dostane jasný obrys a překvapivé vyústění. Jen si říkám, jestli to není málo Antone Pavloviči.

V recenzi Rapsodie jsem ocenil, že příběh je takřka uzavřen, domnělý únosce a prznitel žen potrestán, respektive rozmetán na atomy a do dalšího dílu tak zbývá jen vyřešit záhadu katatonických válečnic a jejich nepřirozených dětí. Závěr dílu druhého je v tomto ohledu daleko otevřenější a autorka si nechala mnohá pootevřená vrátka, protože přivedla na scénu nové mocné padouchy. Díky proměně, které se Callypso dostane v samotném závěru, nás pak možná čeká i mnohem rozmanitější svět, ve kterém se bude závěrečný díl trilogie Handlíř odehrávat.

Hodnocení: 60%

laura thalassa
Laura Thalassa

Anotace:

Siréna a družka Desmonda Flynna Callypso unikla ze spárů šíleného krále Karnona. Jeho děsivé vězení se na ní trvale podepsalo, tím však její strasti zdaleka nekončí. Callie a Des se vydávají do Říše flory, aby pokračovali ve svém pátrání.
Záhy zjišťují, že najít Zloděje duší je pouze jeden z mnoha jejich problémů. Na světě neexistuje krutější místo než vílí dvůr a před intrikami králů a královen nemůže Callypso ochránit ani Handlířova magie.
Víly hrají nebezpečné hry. Některé touží po lásce nebo po pomstě, jiné baží po lidském mase a pár jich sní o věcech tak zvrácených, že je nelze ani vyslovit. Jedno je jisté: nikdo není tím, kým se zdá být. Dokonce ani Desmond.
Také Říše flory má záhad víc než dost: od krvácejících stromů po ocejchované otroky a nezvěstné stráže. V království všeho, co roste, klíčí cosi temného, a když si Callie nedá pozor, přijde o všechno, na čem jí záleží. Včetně jí samotné…

Informace:

Série: Handlíř 2.
Vydáno: 2023, Mystery Press
Originální název: A Strange Hymn, 2017
Překlad: Alžběta Lexová
Počet stran: 392
Jazyk vydání: český
Ilustrace/foto: Dayna Watson
Autor obálky: Lukáš Tuma
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7588-441-1

1 trackback / pingback

  1. Recenze: Laura Thalassa – Temná harmonie (Handlíř 3) - Henry´s SF&F web

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..