Recenze: Jiří Pavlovský – Kladivo na čaroděje 01: Magie pro každého

Magie pro každého

Jiří Pavlovský
Magie pro každého
Kladivo na čaroděje 01
Epocha 2024

Podle dobře informovaných zdrojů chystá nakladatelství Epocha a duchovní otec Kladiva na čaroděje Jiří Pavlovský na své čtenáře druhou sérii této brakové záležitosti. Předskokanem by měl být samostatný román Slepý hon, který vyjde již tento měsíc. A není asi náhodou, že knižní přílohou červnové Pevnosti je kniha, jíž to všechno začalo. A vzhledem k tomu, že jsem se před dvanácti lety s celou první sérií „úspěšně“ míjel, nešlo odolat a po knize jsem sáhl.

magie pro kazdeho
Magie pro každého

Hned v úvodu mně čekalo příjemné překvapení, když jsem zjistil, že hlavní postavou je Felix Jonáš, kterého jsem poznal ve sborníku Praga mater urbium. Jen jsem netušil, že je součástí právě univerza Kladivo na čaroděje. No, chybami se člověk učí.

Nu, nezačíná to úplně optimisticky. Minimálně pro Jáchyma Kalacha rozhodně ne. V rámci předehry jsou věnovány nebohému Jáchymovi přesně čtyři stránky textu. Na tom posledním umře. Čtenář sice nemá tucha, kdo to vlastně Jáchym byl, ale vysvětlení se mu nakonec později dostane.

Nu, a další scéna nás zavede do blázince. Takže ani tady to není úplně optimistická záležitost. Monika a Evžen mají za úkol dostat z ústavu pro choromyslné (to slovo sice v knize není, ale já ho mám prostě rád) pacienta, který se nachází v jakémsi katatonickém stavu. Sice je vzhůru, ale nic kolem sebe nevnímá. Všechno by šlo dobře, kdyby při tom neumřel jeden z ošetřovatelů Takže to úplně dobře nedopadlo. Pak měl být pacient probuzen díky válcům, tlačítkům a blikání výherního automatu. Jenže se záhy strhla jatka a umírají ti hodní, zlí i oškliví. Takže to úplně dobře nedopadlo. A protože neštěstí se rádo odehrává po trojicích, třetí nedopadnutí se týká toho, kdo pro pacienta, tedy Felixe Jonáše poslal. Nebohý Václav Jaroš se nestačil chytit hvězd, a tak je jeho tělo podobné řešetu.

Nu, a vzápětí se na scéně objeví partička, která o Felixe moc stojí. A po nich se objeví démon, který o Felixe stojí ještě víc. Objeví se i zástupce posledních přeživších magiografů. Z donucení se do dění zapojí i stará Blaschkofá jako zástupce mocné Sedmičky přezdívané jako Trpaslíci. Z kobky pod Olšanským hřbitovem vytáhne autor na světlo boží jednoho z Felixových parťáků, dalšího najde na veřejných záchodcích. A pak přivede Jiří Pavlovský na scénu vražedná monstra, ze kterých jde opravdu strach.

Zaregistrovali jste na začátku zmínku o brakovitosti? Fajn, ale pšt, autorovi to neříkejte. I když to nemyslím rozhodně zle. Dostat se tahle kniha do nominace Magnesia Litera, explodují v sále přítomným snobíkům oční bulvy. Nám ostatním při čtení často zaplesá srdce radostí nad nekorektním humorem, narážkami, včetně těch sexuálních, které tnou do živého i mrtvého a světem, který je svázaný s magií, ale také má jasné mantinely a pravidla.

Jáchym Felix a jeho tým se při pátrání po příčinách masakru magiografů ocitají v samotném středu intrik i přímočarých vražedných akcí. Za zvuků čvachtající krve drsně hláškuje i dostává sodu a jeho tělo rozhodně dostává zabrat. Některé scény svojí bizarností nutí k úsměvům, i když jejich hrdinům zrovna není do zpěvu. Zkrátka a dobře Magie pro každého je určena pro každého, kdo má rád mix zběsilé akce, humoru na hraně i za ní a nebojí se kladných hrdinů, jejichž klady doplňují ne úplně obvyklé záliby. Jasně, když už umíte oživit hezkou mladou holku, proč si s ní i trochu neužít, že.

V každém případě Jiří Pavlovský rozjel celou sérii hodně slušně a pokud jste jí nečetli, nebo po těch letech pozapomněli, s klidem po ní sáhněte. Zlá totiž není smrt, zlé je umírat beze špetky humoru.

Hodnocení: 80%

jiri pavlovsky
Jiří Pavlovský

Anotace:

Konec světa nemohl začít na příhodnějším místě. A přitom to vypadá tak obyčejně: někdo zabíjí vědce zabývající se magií, vztahy mezi inkvizicí a mágy jsou více než napjaté, démoni se snaží ovládnout zločinecké podsvětí, do starodávné hry vstupují noví a velmi nebezpeční hráči, chodbami pod Olšanským hřbitovem procházejí mrtví a z blázince je unesen tajemný pacient. Prostě normální den.… jenže se to všechno pořádně zhorší.

Série Kladivo na čaroděje vás zavede do našeho světa, jak ho neznáte… a jak ho ani netoužíte poznat. Alespoň ne na vlastní kůži. Světa magie, temných přízraků, oživlých mrtvol, zabijáků, démonů, psychopatů, nekrofilů, upírů – a to mluvíme jen o kladných hrdinech. Ti, proti kterým bojují, jsou ještě mnohem horší…

Informace:

Vydáno: 2024 (druhé vydání), Epocha (ČR)
1. vydání originálu: 2012
Počet stran: 200
Edice: Fantastická Epocha (15.)
Autor obálky: Lubomír Kupčík
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-278-0187-9

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..