Recenze: Jaroslav Beneš – Tajemství včerejška

Bazárek knih

Bazárek knih
Tajemství včerejška

Jaroslav Beneš
Neuranoya 1
Martin Koláček – E-knihy jedou 2018

Josef Berlen je předlistopadový kriminalista a aktuálně polistopadový soukromý detektiv, tedy soukromé očko. Někdo jako Mike Hammer. Jenže na rozdíl od známého televizního detektiva, nejsou jeho případy úplně dotažené k dokonalosti. A sám si je toho vědom. A stejně tak si je vědom toho, že jeho šéf, Vincenc Votradovec majitel detektivní kanceláře, nebude nejspíš skákat radostí, což by ostatně při jeho tělesných rozměrech bylo, mírně řečeno, frapantní. Jenže dojde k překvapení a namísto pořádného sprdnutí dostane Josef Berlen poměrně jednoduchý úkol. Přepsat z kazetky diktafonu nahraný odposlech. Aniž to tuší, zazní na krátké nahrávce spousta informací, které dostanou svůj smysl a řád až mnohem později.

tajemstvi vcerejska
Tajemství včerejška

Jaroslav Beneš zvolil pro svoji knihu vyprávění v první osobě. A rozhodně to byla volba velice správná. Veškerá ne zcela běžná slovní spojení se tak dají schovat za žoviálnost jeho detektiva. Stejně tak jistá užvaněnost Josefa Berlena, která ho nutí, zhruba na první dvanácti stranách, dopodrobna popsat sídlo detektivní agentury i celý její ansámbl. Ostatně detektiv Berlen je „užvaněný“ takovým tím způsobem, který nenudí a nevadí. Ostatně díku tomu má čtenář skvělý přehled o místech, kde se děj právě odehrává.

Navíc netrvá dlouho a namísto slov přijde ke slovu i akce. A najednou mezi tím množství slov a popisů leží na zemi mrtvola. A náhle je zaděláno na zápletku, a další akce na sebe nenechá dlouho čekat.

Kniha má takový nesmělý podtitul příběh s prvky sci-fi. Ale naprosto dokonale využívá jeden z těch prvků největších. Díky titulní ilustraci s vojenskou čepicí, se smrtihlavem na štítku, je to jasné ještě před přečtením první stránky. A tenhle prvek je využit opravdu dokonale. Díky cestě časem i prostorem je hrdina hozen do zcela nové situace. Následné rozplétání klubka nových informací je rozhodně zábava nejen pro něj ale i pro čtenáře. Spousta postav se najednou jeví ve zcela novém světle a je poměrně složité poznat, kdo stojí, na které straně.

Ani na chvíli mne nepřestalo bavit sledovat eskapády detektiva Berlena, který je spíš ve vleku událostí a po skoku časem je takřka vždy o krok pozadu. Ale snaží se. Ve chvílích, kdy se mu přeci jen rozsvítí a začne si věci skládat dohromady, ho většinou někdo křísne něčím po hlavě, popřípadě použije paralyzér a znovu mu tak zhasne. Ale přesně jak to má být, s přicházejícím závěrem se mnohé vyjasní.

Upřímně, od knihy autora, o kterém jsem donedávna vůbec nevěděl, navíc vydané jen elektronicky, toho moc nečekáte. Ale o to větší příjemné překvapení vás může čekat, stejně jako v tomto případě. Jaroslav Beneš prokládá akci špionážním tématem, zabrousí do minulosti i daleké budoucnosti, vyšle své hrdiny na cestu časem, a navíc se jeho příběh odehrává v divokých devadesátkách, čemuž odpovídají mnohé kulisy i chování mnoha postav.

Nutno ještě podotknout, že na knihu navazuje další příběh, ale Tajemství včerejška je zakončeno tak úplně, že se jeho konec zdá být naprosto uzavřený. Čtenář se tak ani v nejmenším nemusí bát, že by po jeho dočtení zůstalo mnoho nezodpovězených otázek. A to je také plusový bod k dobru.

Hodnocení: 70%

Možnost zakoupení knihy: Palmknihy.cz

Anotace:

Představte si, že za vámi přijde váš nejlepší přítel, dohodí vám melouch pro nevšedního člověka a o pár ulic dál jste svědkem, jak klesne do kaluže vlastní krve. Nic není takové, jak se zdá, zvlášť když pracujete jako soukromé očko a za úplatu nahlížíte do soukromí jiných lidí. Náš hrdina ztratil ve víru porevolučního dění manželku, a tak se stala práce jediným smyslem jeho života. Zatím netuší, že za pár hodin bude zkoumat okolnosti vlastní smrti, čeká ho ošklivé rodinné překvapení, a nakonec vypátrá i další netušené souvislosti, odhalující kořeny záhad, které se udály na konci druhé světové války jen kousek za Prahou.

Informace:

Nakladatel: E-knihy jedou
Kategorie: Thrillery, Detektivky, thrillery a horory, Beletrie
Série: Neuranoya
Formát: pdf, epub, mobi
Jazyk: čeština
Počet stran: 404

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..