Recenze: Darcy Coates – Kořist

Bazárek knih

Bazárek knih
Kořist

Darcy Coates
Knihy Dobrovský, Fobos 2021

Protože jsem statečný čtenář, rozhodl jsem se Darcy Coates po totálním propadáku s názvem Dům tajemných stínů, dát ještě jednu šanci a poslal jsem si do čtečky její samostatný román Kořist. Ačkoli je na obálce fotoaparát s nepřehlédnutelným nápisem HOROR, nejedná se o tenhle žánr ani náhodou. Spíš bych Kořist škatulkoval jako temný thriller. A dobrá zpráva hned na začátek zní, že je o dost lepší než naposledy recenzovaná kniha. Jsou jako nebe a dudy (a teď mi bez strýčka googla vysvětlete, co to ty dudy vlastně vyjadřují).

korist
Kořist

Pokud jste to nečetli, tak tenhle úvod jste museli už vidět v nějakém filmu nebo krimi seriálu. Žena na útěku, kterou pronásleduje cosi neidentifikovatelného. Strach, zoufalství, temná noc a pronásledovatel, který se skrývá ve stínech. Původně půldenní lesní pěší tůra se Eileen trochu vymkla a s myšlenkami plnými strachu se marně snaží o útěk. Jediná věc mezi ní a podivným tvorem jsou půlvteřinové jasné záblesky jejího fotoaparátu. Jako zbraň nic moc.

Policistka Carla Delagová si jako většinu rán bere na Helmerskou policejní stanici i slušnou kocovinu. Ačkoli je zavalena prací, přistává jí na stole případ pohřešované dívky. Její zmizení netrvá příliš dlouho, a tak k němu Carla přistoupí dle svého vlastního zákonu: pokud bude nějaký problém ignorovat dostatečně dlouho, nevyhnutelně se vyřeší sám. Přístup je to sice pragmatický, ale v tomto případě krajně nevhodný.

Po čtyřech dnech se do Helmeru nejprve vydá Eileeniin „přítel“ Todd a o něco později i její bratr s trojicí přátel. Všichni posléze dojdou ke stejnému rozhodnutí, pokusit se vypátrat Eileen na vlastní pěst. Takže rázem tu máme poměrně naivního Todda a o něco lépe připravenou čtveřici dalších mladých lidí, kteří se vydají do nebezpečné starobylého lesa. Velmi záhy je tak zaděláno na dvě typické hry, které se mohou v takovém příběhu odehrát. Tou první je na kočku a na myš a druhá, stejně populární a mnohem zábavnější je vybíjená.

Darcy Coates celkem zdařile střídá linky svého vyprávění. A i když její příběh není přehnaně originální, vede si s ním velmi dobře, se slušným řemeslným nadhledem. Ve chvíli, kdy se mladí pátrači ocitnou v samotném lese, dokáže z příběhu dostat poměrně slušnou dávku napětí a strachu. Hodně dobře pak funguje interakce mezi jednotlivými postavami téhle skupinky, které nejednají přehnaně šablonovitě. I když je čtenáři celkem jasné, že někdo musí z kola ven, stane se to nakonec poměrně překvapivě a černého Petra si vytáhne ne úplně očekávaná osoba. Pro zvýšení napětí pak autorka používá poměrně klasický styl, kdy těsně před koncem kapitoly vyhrotí nebo naznačí nějakou zásadní situaci, na jejíž rozhřešení si musí čtenář počkat o kapitolu dál. A i tohle se jí daří.

Podstatnou roli pak hraje i postava vyšetřující policistky Carly, která v průběhu případu projde poměrně důležitým progresem. Tím, že autorka postupně na světlo vynese její životní trauma, stane se její jednání mnohem uvěřitelnější. A samotný závěr knihy Carle rozhodně přičte pár plusových bodů.

Samotný příběh plyne v uspokojivém tempu, bez nudných pasáží a logických lapsů. Na férovku musím přiznat, že po knize Dům tajemných stínů jsem takhle dobrou knihu nečekal. Rozhodně tomu napomohl i překlad, kde jsem nezaznamenal žádnou zhůvěřilost, a dokonce i tiskařský šotek zůstal zalezlý ve svém štočku.
Pokud tak hledáte svižný příběh, kde se mísí policejní vyšetřování, spousta temných scén plných strachu a zoufalství, neuděláte chybu, pokud skončí Kořist ve vašich rukách.

Hodnocení: 70%

Darcy Coates
Darcy Coates

Anotace:

Ve svém novém, samostatném románu servíruje oblíbená hororová autorka Darcy Coates svým čtenářkám a čtenářům mrazivý příběh dvaadvacetileté dívky jménem Eileen, která se ztratí během pěšího výletu v odlehlém lese Ashlough. O pět dní později je na břehu blízké řeky nalezen její fotoaparát obsahující podivné snímky, které byly vyfoceny až po jejím zmizení.

Eileenin bratr Chris chce věřit tomu, že je jeho sestra stále naživu, a tak se krátce poté, co se policie rozhodne ukončit vyšetřování, domluví se svými čtyřmi kamarády a společně utvoří pátrací tým, jehož cílem je pročesat tajuplný les i jeho okolí a ztracenou dívku najít. Avšak čím víc se vzdalují od frekventovaných turistických stezek, tím podivnější stopy nacházejí. Postupně si začnou uvědomovat, že v lese nejsou sami… a že Eileenino zmizení nebyla jen nešťastná náhoda.

Informace:

Vydáno: 2021 , Fobos
Originální název: Hunted , 2018
Překlad: Filip Raboch
Počet stran: 368
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-7642-543-9

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..