Recenze: Dana Stabenow – Půlnoc opět přichází

Půlnoc opět přichází

Dana Stabenow
Půlnoc opět přichází
Mystery Press 2024

Protože moje i vaše oblíbené nakladatelství Mystery Press začínalo před devíti lety jako nakladatelství „detektivní“, využil jsem pro tentokrát nabídku recenzního výtisku pravé severské krimi Půlnoc opět přichází. A aniž jsem očkem zavadil o anotaci, ocitl jsem se náhle na nejzazším koutu západního pobřeží Aljašky.

pulnoc opet prichazi
Půlnoc opět přichází

Ačkoli v prologu nás nejdříve autorka zavede do ruského Petrohradu. Nedávný rozpad Sovětského svazu nastartoval devadesátky tak divoké, že ty naše by se strachy krčily v koutku. Všude přítomná korupce, šlendrián a spousta zbraní. Za cenu několika mrtvých tak není problém přepadnout bankovní vůz, nebo ukrást několik kilo plutonia.
Obě události pak dělají vrásky na čele členům jednotky FBI, která se specializuje na boj s ruskou mafií, protože spousta radikálních skupin nemajících v oblibě federální americkou vládu by po pár kilech tohoto zboží skočila s velkou radostí. Protože ze Sibiře to je na Aljašku, co by kamenem dohodil a zbytek doplaval a doba po konci studené války nabízí mnoho příležitostí k utužování mezinárodních obchodních i zločineckých vztahů.

Půlnoc opět přichází je už desátou knihou, jejíž protagonistkou je vyšetřovatelka Kate Shugaková, a tak lze předpokládat, že pokud si už tak dlouhou dobu udržuje série čtenářský zájem, nebude kniha nejspíš vůbec špatná. I když odstrašujícím případem může být Anita Blakeová, kterou její autorka právě po desítce úspěšně poslala do kopru. V případě Kate se tohle ale dozvíme až příště, v knize Zpěv mrtvých.

Ale zpět k přicházející půlnoci. Pokud máte za sebou předchozích devět dílů, je pro vás Kate a její život jako otevřená kniha. Jestli ale do série naskočíte až teď, jako já, čeká vás seznámení s hrdinkou, která v poslední době zažila neskutečné trauma. Ale budete si na něj muset počkat, protože Kate zmizela a nikdo jí už několik měsíců neviděl. Od začátku příběhu se tak do centra dění dostává první seržant Jim „Vrtulník“ Chopin, který sice po Kate v rámci možností pátrá, ale jeho hlavním úkolem se stane skryté vyšetřování v případu možného prodeje plutonia na území Aljašky. A Dana Stabenow tak do děje přivádí sympaťáka každým coulem.

Půlnoc opět přichází můžu s klidným svědomím doporučit všem, kteří do této doby sérii nečetli. Řekl bych, že díky událostem z předchozí knihy otevírá autorka zcela novou etapu života své hrdinky. A co k jejímu zmizené vedlo je nenásilně a dostatečně zmíněno, aby si věrný obrázek udělal i čtenář neznalý předchozího děje.

Takřka od začátku je znát, že Dana Stabenow má rozhodně ráda detaily. Ve chvíli, kdy se čtenář spolu s hrdiny ocitne na novém místě nebo v nové situaci, dostane se mu o nich přehledu až puntičkářského. Prvním takovým příkladem je popis pozemku a vybavení usedlosti vietnamského veterána Bobyho. Po něm máte pocit, že můžete jít pro každý kus nářadí na jistotu. A rozhodně se takto detailní popis nevyskytne naposledy. Ale v žádném případě to není na škodu příběhu a rozhodně tím autorka nenudí. Jen vždy dokonale představí přítomné místo nebo dobu.

Samotné vyšetřování plyne spíš jen tak mimochodem. Po většinu času prostě čtenář hodinu po hodině sleduje Jimův, a i když se konečně objeví na scéně, tak i Katin den. A mezi částmi, které přímo souvisí s případem, se mu dostane spoustu informací ohledně samotné Aljašky, historie domorodých obyvatel, jejich tradic, a ne úplně snadného života. Tahle kniha je taková tři v jednom. Cestopis, který ukazuje Aljašku sice jako drsnou ale na druhé straně i krásnou část severní Ameriky, sociologickou sondu do života kmene Jupiků, jejichž vzájemná pospolitost může být inspirativní ale i omezující, ale hlavně detektivku, která v závěrečných kapitolách knihy jasně dominuje, což podtrhuje celkovou vyváženost knihy.

Půlnoc opět přichází rozhodně není zběsilá akční jízda s přestřelkami, drsnými metodami vyšetřovatelů za hranou zákona, a ještě drsnějšími zločinci. O to víc ale získává na věrohodnosti. Prostředí, hlavní postavy i konečné rozuzlení jsem si jako čtenář prostě užil. A Obluda je prostě zlatíčko, které chcete podrbat za ušima.
Takže ze všeho výše zmíněného je patrné, že tenhle výlet mimo mé preferované žánry se rozhodně povedl. Nezbývá tak než Mystery Pressu popřát do desátého roku života spoustu dalších povedených knih a autorce, aby její série nepoztrácela žádné čtenáře a nabalila nějaké ty další. Půlnoc opět přichází je pro to velmi dobrou příležitostí.

Hodnocení: 80%

dana stabenow
Dana Stabenow

Anotace (kterou jsem nečetl a pokud Kate Shugakovou neznáte, tak to také nedělejte):

Policista Jim Chopin, přezdívaný Vrtulník Jim, stojí před nelehkým úkolem: najít soukromou vyšetřovatelku Kate Shugakovou. Ani ji, ani její poloviční vlčici Obludu už několik měsíců nikdo neviděl. Jim tuší, že pokud Kate nechce, aby ji kdokoli našel, pak ji taky nenajde.

Potom ale zaúřaduje zlomyslná náhoda, díky níž na ni Jim narazí v Beringu, rybářském městečku založeném moravskými misionáři na západním pobřeží Aljašky. Právě tam se Kate ukryla pod falešnou identitou před světem.

Zatímco se Kate snaží během nekonečné dřiny při nakládání letadel uniknout myšlenkám na nedávnou tragédii, Jim spolu s FBI pátrá po ukradeném ruském plutoniu. Než ale stihnou probrat několik posledních měsíců jejího života, jsou až po uši namočeni v Jimově případu, který je náhle komplikovanější a mnohem nebezpečnější, než se zprvu zdálo.

Informace:

Vydáno: 2024, Mystery Press
Originální název: Midnight Come Again, 2000
Překlad: Hana Láryšová
Počet stran: 328
Autor obálky: Jan Matoška
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7588-568-5

1 trackback / pingback

  1. Recenze: Tim Weaver – Poslední sbohem - Henry´s SF & F web

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..