Recenze: Anthony Reynolds – Zničení

Bazárek knih

Bazárek knih
Zničení

Anthony Reynolds
Euromedia Group 2022
edice Laser

Podtitul knihy zní Román ze světa League of Legends a já se do ní pustil, aniž bych měl páru, co to vlastně znamená. Trošku jsem tušil, že to bude mít něco společného s herním světem, ale nijak jsem po tom nepátral, abych se třeba neochudil o čtenářský zážitek.

zniceni
Zničení

Příběh otevírá potupa mladíka jménem Erlock Grael, který doufá, nejspíš trochu nadutě, že bude přijat do vnitřního kruhu a stane se žákem jednoho z mistrů Společenstva světla. K jeho nemilému překvapení však padne volba na jiné a jemu nezbývá než poníženě přijmout službu mezi vysmívanými Prahovci, hluboko, v podzemních síních a chodbách pod Helií.

Na jiném místě a jiném čase, v požehnané Svatyni soudu, očekává v pokleku mladý následník trůnu Viego svůj osud. Rozhodnutí, zda se stane dalším camavorským králem, nebo skončí u popravčího špalku, záleží na jediné věci. Zda bez následků dokáže uchopit jílec mocného meče, jež je po mnoho let svázaný s duší pravého krále. Po jeho boku stojí a odvahu mu dodává Kalista, jenž je sice jeho neteří, ale která s ním vyrůstala jako starší sestra.

Počátky obou příběhů budou mít v budoucnu pro všechny zúčastněné dalekosáhlé následky.

Od začátku autor staví do hlavní role právě neteř budoucího krále Kalistu. Představuje ji jako silnou, sebevědomou ženu, která i přes svůj šlechtický původ nenávidí dvorské pletichy a raději se věnuje cvičení se zbraní a jako generálka i svým vojákům, kterými je ctěna pro svoji povahu a přístup, s jakým s neurozenými lidmi jedná. Je navíc čestná a snaží se v lidech vždy hledat to dobré, což je trochu nebezpečný přístup. Zvlášť, pokud se Hecarim, Velmistr Železného řádu, má stát jejím manželem.

Anthony Reynolds dlouho nechodí kolem horké kaše a po úvodním představení svých hrdinů, je rovnou vrhne do akce. Vítězná bitva však dostane pachuť neúspěchu, když je králova choť zraněna dýkou s otráveným ostřím. Tato událost pak celkem razantně rozproudí i samotné vyprávění. Autor postupně zasvětí své čtenáře do fungování jeho světa, celkem nenásilně přibližuje mocenskou i vojenskou síť držící království Camavor pohromadě. Stejně jako v druhé linii vypráví příběh Erlocka Graela.

Co jsem pochopil, snad dobře, z medailonku autora, je to řemeslník pera. A svoje řemeslo ovládá velmi dobře. Je vidět, že se pohybuje v zaběhlém světě, který má jasně nastavené mantinely. Stejně jasně jsou daní i samotní hrdinové knihy, kteří si své charaktery až na drobné výjimky drží od začátku do konce. Vše se tak odehrává v klasickém fantasy světě, kde mají své místo intriky, magie, kouzelné artefakty i zdánlivě neměnné zákony.

Příběh plyne poměrně svižně, autor nenudí sáhodlouhými opisy a celkem přímo jde vždy k věci. Když už se zdá, že jeho hrdinové budou hrát své role v intencích, které jim byly nastavené na začátku, přece jen přijde několik nepředvídaných zvratů, které dokáží překvapit. V průběhu děje pak přibydou některé postavy, které ho oživí a sehrají poměrně důležitou roli, nebo jen dokreslí různorodost světa. Smrti zde není jako šafránu a závěrečná řež je krutá, nemilosrdná a velmi dobře napsaná. Naprosto nikdo si nemůže být jistý životem. Na konci všech osudů sice září v temnotách malá jiskřička naděje, že bude líp, ale srdceryvný happy end se rozhodně nekoná.

Co by knize ale slušelo, by byla trochu pečlivější práce překladatele a následná redakce. Některé pojmy jsou totiž velmi neobratné, nebo úplně neodpovídají stavu věcí. Povrch náměstí bych asi nenazval podlahou, stejně jako si úplně nedovedu představit, že si někdo přerovná rysy tváře. Po dvou letech od svatby nese král v náručí svoji nevěstu, jednou je tatáž kniha psaná klínovým písmem napodruhé písmem runovým. Úplně se pak asi nemá cenu zamýšlet nad tím, kolik středověkých lodí by bylo potřeba na přepravu tisícovky rytířů, a stejného počtu koní.

I přes námitky v předchozím odstavci jsem si knihu celkem užil, hlavně díky, alespoň pro mne, neotřelému zakončení.

Hodnocení: 70%

Anthony Reynolds
Anthony Reynolds

Anotace:

Román ze světa League of Legends. Camavor je brutální země s krvavým dědictvím. Kam se rytíři říše vydají, tam je následuje masakr. Kalista se to snaží změnit. Když se její mladý a narcistický strýc Viego stane králem, přísahá, že jako jeho věrná důvěrnice, rádkyně a generálka bude mírnit jeho ničivé instinkty. Její plány jsou však zmařeny, když vrahova otrávená čepel zasáhne Viegovu ženu Isoldu a nakazí jí chorobou, na niž neexistuje lék. Pouť na zkorumpované Požehnané ostrovy buď zahrání královnu i zem, nebo je obě uvrhne do věčné temnoty…

Informace:

Vydáno: 2022 , Laser-books (Laser)
Originální název: Ruination (A League of Legends novelization) , 2022
Překlad: Jiří Jaňák
Počet stran: 408
Jazyk vydání: český
Autor obálky: Michal Kuba
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-242-8442-2

leagueoflegends jpg
League of Legends

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..