Recenze: Agustina Bazterrica – Znamenitá mrtvola

Bazárek knih

Bazárek knih
Znamenitá mrtvola

Agustina Bazterrica
Fobos 2022

Lidé začínají umírat a za vším je virus. Tentokrát nemusí po přenašeči dlouho pátrat. Jsou to zvířata, všechna zvířata. I sebemenší škrábanec od roztomilého koťátka skončí smrtí. Virus přenáší i chovná zvířata. Řešení je stejně nevyhnutelné, jako bolestivé. Cokoli zvířecího musí být eliminováno. Ať už se jedná o dobytek, divokou zvěř nebo domácí mazlíčky. Virus tak až na drobné výjimky přestává zabíjet. Vyskytne se pochopitelně jiný problém. Čím nahradit maso?

znamenita mrtvola
Znamenitá mrtvola

Řešení se však najde. Ta myšlenka je znepokojivá a na první dobrou jí musí každý člověk odmítnout. Pak ale přichází hlad, podvýživa, nemoci a díky viru je obnovení chovných stád nemožné. Ono řešení se nakonec ukáže jako přijatelné. Jenže co potom, až dojdou všichni nechtění imigranti a chudáci ve slumech, kteří nikomu nechybí? Ano, řešení se našlo. A bourací linky na „speciální maso“ se konečně rozjedou, aby uspokojily obrovskou poptávku. I když ne všichni „Velkou změnu“ přijali a nastává vlna sebevražd a šílenství. Ale mediální masáž, podpora vlády, průmyslová lobby i zaručeně vědecká hodnocení a nutnost jít prostě dál za každou cenu nakonec zvítězí. A mnozí najdou v nových pořádcích i zalíbení. Třeba jako majitel lidské koželužny, pan Uranu.

O tom všem postupně přemýšlí Tejo, zaměstnanec mrazíren, který se v úvodu probouzí jednoho rána zalitý potem, protože ho čeká další běžný den v práci, další běžný den, kdy bude zabíjet lidi. Zcela v souladu se zákony, protože tihle lidé jsou chovaní jako dobytek, aby posloužili jedinému účelu. Výběr termínů a nástrojů spojených s prací řezníků nedává příliš prostoru k úvahám, k jakému účelu to je.

Agustina Bazterrica rozhodně prvními odstavci i stránkami šokuje. Je to hrůzné? Ano. Je to v rámci příběhu uvěřitelné? Ano. Je to nepředstavitelné? Doufám, že si většina čtenářů také odpoví, že ano. Přes naprostou syrovost, neexistující snahu cokoli zastřít, scény, které se musí příčit každému soudnému člověku, není dle mého názoru ona hrůznost prvoplánová. Autorka dala svému hrdinovi možnost pochybovat, snahu alespoň nějakým způsobem z toho všeho uniknout a trauma ze smrti malého syna, jehož zabije syndrom náhlého úmrtí. Donutí ho tak přemýšlet, jaký rozdíl mezi tím sledovat denně smrt stovek poražených kusů (rozuměj lidského dobytka) a naproti tomu zažít smrt jednoho jediného lidského tvora.

Autorka pak vytahuje na světlo to nejhorší, čeho je člověk schopný, pokud uvěří a toleruje systém. Nemusí se nahradit jen zásobování potravinami, na řadě jsou i další se zvířaty spojené činnosti. CO všichni ti myslivci a lovci, když si nebudou moci sem tam zastřelit nějakou tu vysokou nebo černou zvěř? Řešení je dost jednoduché.

Obrazy totální ztráty lidskosti jsou střídány vzpomínkami a myšlenkami ústředního hrdiny, který využije nenadálého daru, aby se vzepřel a vedl svou tajnou vzpouru. I když je nový světový pořádek všudypřítomný a trest, který mu hrozí je jen jediný. V případě odhalení ho čekají obecní jatka.

Letmo jsem přelétl několik málo komentářů ke knize. A hodnocení se pohybuje od slovíčka odpad až po pět hvězdiček. Nemyslím, že ten, kdo dá vyšší hodnocení, se rekrutuje z ranku nějakých úchyláků lačnících po krvi a bizarních scénách. Spíš se snaží nahlížet pod povrch věcí a nevidět jen tu rudou barvu, která z některých stránek doslova kape. Snaží se sledovat osud a myšlenky člověka, který má za sebou osobní tragédii, a který se snaží nějakým způsobem žít sám ze sebou. A kterému se náhle do cesty postaví prostředek, jak toho dosáhnout. Samotný závěr knihy je pak velmi překvapivý. Pokud pak váháte, zda takovou knihu přečíst, má rada zní – rozhodně ano. Minimálně se vám dostane poměrně originálního zážitku.

Hodnocení: 80%

agustina bazterrica
Agustina Bazterrica

Anotace (část):

Svět se nevratně změní ve chvíli, kdy se objeví smrtící virus, který přenášejí zvířata: od divoce žijících po domácí mazlíčky, všechna musí být utracena a jejich maso už se dál nesmí jíst. Vlády čelí situaci drastickým způsobem: uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí. Kanibalismus se stane součástí každodenní reality a společnost je rozdělena na dvě skupiny: na ty, kteří maso jedí, a ty, jejichž maso je konzumováno.

 

Informace:

Vydáno: 2022 , Fobos
Originální název: Cadáver exquisito , 2017
Překlad: Lenka Malinová
Počet stran: 256
Jazyk vydání: český
Autor obálky: Adéla Korbelářová
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-277-0245-9

1 trackback / pingback

  1. Recenze: Darcy Coates – Dům tajemných stínů - Henry´s SF&F web

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..