Recenze: Adam Przechrzta – Stín

Bazárek knih

Bazárek knih
Stín

Adam Przechrzta
Materia prima 3
Dobrovský 2023

Ruský útok byl v předchozím díle Místodržící odražen a na dohled Varšavy přišli o život tisíce carských vojáků. Stačilo k tomu jediné, do té doby v takovém měřítku nevyřčené, slovo moci. Od té chvíle balancuje Varšavská republika na tenké hranici neutrality mezi dvěma mocnostmi, které mladý stát svojí vojenskou silou mnohonásobně převyšují. Je tak nejspíš jen otázkou času, kdy se někdo odváží zaútočit.

stin
Stín

Alchymista Rudnicki v soukromém životě zažívá klidné období. Neobtěžují ho žádné boje ani potíže s enklávou, Prokletí se drží stranou a díky patentované extrakci magické substance materia prima mu plynou i docela slušné zisky. Skoro by se tak dalo říct, že se začíná nudit. Případ zavražděné, dekapitované dívky, jejíž tělo bylo nalezeno pokryté magickými symboly, mu tak vlastně přichází vhod. Navíc jsou pohřešovány rovnou dvě další dívky, jejichž osud může být stejně truchlivý. A aby toho nebylo málo, ozývá se i vůdce Prokletých Zav, protože alchymista souhlasil s tím, že se stane garantem zjednání spravedlnosti, pokud se někdo z lidí proviní proti magickým bytostem, které slíbily, že sami svých útoků zanechají. Do cesty se tak Rudnickému postaví rovnou dvě zápletky. A minimálně v jednom případě je přímo ohrožen i jeho život.

Adam Przechrzta přivádí v závěrečném díle série Materia prima všechny postavy, které předchozí knihu přežily. Kromě samotného alchymisty se tak čtenář setká se samotným Stínem, představeným nožovníků, teď už bývalým generálem carského vojska Samarinem a jeho polskou manželkou i s jediným vládcem celé Rusi carem Mikulášem II. a jeho rodinou. Objeví se pak i všichni z Rudnického nejbližšího okolí. Samozřejmě autor přivede na scénu i spoustu dalších postav, které děj knihy oživí. Pravda, některé jen na tu chvíli, než ho neoživené opět opustí.

Dle mého názoru je největším kladem knihy propracovanost jejího univerza. Autor si dal hodně záležet, aby vše kolem magických enkláv, Prokletých bytostí i samotné materie primy dávalo smysl a drželo pohromadě. Sleduje pak osudy alchymisty Rudnického a všech v jeho okolí, aniž by před ně stavěl nějakou velkou výzvu. Spíše staví na všeobecném pocitu ohrožení, ať už se jedná o možný válečný konflikt, nebo další poznatky o existenci magických bytostí. Ačkoli se Rudnicki nechce zaplétat do politiky, nic jiného mu nezbude, stejně jako se musí vypořádat se všemi společenskými událostmi a s ním spojeným bontonem.

Děj plyne bez nějakého většího napětí nebo zběsilého tempa. V žádném případě ale nenudí. Rudnicki je občas spíše ve vleku událostí, než aby jim vládnul, ale to z něj dělá jen zajímavější postavu. Čtenář má prostě pocit, že může nahlédnout do všech vrstev hodně košatého příběhu, který se nedrží jen jediné linie, která by vyčnívala nad ostatní. Místy pak Adam Przechrzta používá poměrně úsporný styl vyprávění, ale jen proto, aby se pak na stránce a půl odehrál krvavý konflikt nebo zvrat, jež bude mít důležitý vliv na další děj.

Stín sice není tolik akční jako předcházející kniha, nejspíš i proto, že se odehrává v době křehkého příměří, ale rozhodně stojí za přečtení a důstojně celou trilogii uzavírá. Dost by mne zajímalo, jakým směrem se pak bude ubírat materia sekunda.

Hodnocení: 70%

adam przechrzta 5c3 138102 jpg
Adam Przechrzta

Anotace:

Varšavská republika se snaží udržet neutralitu, balancuje mezi dvěma silami – Němci a Rusy –, ale mladý stát má čím dál více potíží. V enklávách se objevují přímí vyslanci Šeptajících, a slovo moci, které Polákům dalo vítězství, je už známo všem stranám konfliktu. Samarin a Rudnicki jsou vtaženi do víru politických a společenských intrik, jenomže to není ani jediné, ani největší nebezpečí.
Někdo přísahal, že je zabije. Že zabije všechny, jako jsou oni.
K tomu jak v Berlíně, tak v Sankt Petěrburku sílí přesvědčení, že nastal čas zaútočit. Polská armáda se chystá na rozhodující střet, ale velitelství si uvědomuje, že žádná strategie neumožní porazit nepřítele, který má dvacetinásobnou početní převahu. Jen čas ukáže, kdo zemře a kdo přežije…

Informace:

Série: Materia Prima 3.
Vydáno: 2023, Dobrovský s.r.o., edice Fobos
Originální název: Cień
Překlad: Robert Pilch
Počet stran: 448
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-277-1117-8

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..