Roman Bureš: Propast času 2 – Císařovna

Bazárek knih

Bazárek knih

Roman Bureš
Knižní klub 2016

Asi by nebylo normální opustit hned po první knize tak skvělý námět, jakým se v úvodní Propasti času stalo promíchání jednotlivých časových rovin, protože nabízí až nepřeberné možnosti pro další vývoj.

Toňa ušla dlouhou cestu. Z dívky, která byla ve vleku událostí, jen tak tak se vyhnula středověkému mučení a nová doba jí našla nepřipravenou tak, jako ostatně celé lidstvo, se díky náhodě, znalostem „historie“, která kolem ní znenadání ožila, a schopnostem, o kterých ani nevěděla, že je má, dostala až do čela římské legie. Z Toni se stala Antonie, kterou její legionáři titulují jako augustu. Své lidi pak dovedla k sedmi známým pahorkům, kde po věčném městě nebylo ani památky. Nový Řím tak musí postavit sama. Po jejím boku stojí ostřílený velitel Hilarius, Serena se svým bojovým robotem z budoucnosti a tisíce oddaných bojovníků.

cisarovnaStarý Řím sice zmizel kdesi v jiné časové rovině, ale část antického světa zůstala. Antonii tak čekají nové výzvy, protože antika není, i přes svoji civilizovanost, místem, kde může jen tak vládnout žena. Augustu tak čekají nové výzvy. Něco jiného je vládu získat, něco jiného si ji udržet. Navíc se brzy ukáže, že bude muset čelit novým výzvám, protože z jiných časů přicházej noví nepřátelé. Meč proti strojní pušce, samopal proti sonickému dělu – na čí stranu se nakonec přesune technologická převaha, ten zvítězí.

V prvním díle Roman Bureš nakopnul děj knihy neskutečným tempem, které až na krátký oddechový čas, vydrželo až do samotného závěru. V díle druhém už nemá tu možnost překvapit tím, jak je jeho svět poskládaný. I když si i druhý příběh udržuje od začátku hodně slušné tempo, je spíš o budování napětí, o tom, co se děje na pozadí a co samotná Antonie nedokáže ovlivnit. Čtenář tak má na rozdíl od ní možnost pozorovat intriky odehrávající se na pozadí. Navíc musí čas od času překousnout její naivitu děvčete z bezproblémového dvacátého prvního století a neochotu být více pragmatická. I její postoje a názory se však vyvíjejí, Velké Matce díky.

Jak jsem psal na začátku, Propast času je naprosto skvělý námět skrývající nepřeberné možnosti a autor je rozhodně dokáže využít. Objevují se tak další časové enklávy, jejichž obyvatelé mají co říct k času aktuálnímu. Augustu Antonii tak čekají skutečně nebezpečné výzvy. Vše ale do sebe naprosto skvěle zapadá, jako čtenář nemáte pocit, že ta či ono scéna je již za hranou logiky. Roman Bureš prostě svůj příběh i na podruhé skvěle ukočíroval a nezbývá než se těšit na ten další.

Hodnocení: 80%

Série: Propast času 2.
Vydáno: 2016, Knižní klub
Počet stran: 448
Autor obálky: Tomáš Kučerovský
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-242-5494-4

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..