Prokletá věž [recenze]

Bazárek knih

Bazárek knih

Michaela Merglová
Epocha 2020

V uličkách kolem přístavních doků šlo o život vždycky. Jenže teď tu začínají mít problémy i někdejší páni temných zákoutí a nočních přepadů. Nový vládce zlodějského podsvětí jde tvrdě po své konkurenci a všem jeho protivníkům začaly krušné časy.

Lovka a její banda musí zmizet. Bez peněz se ale nový život začíná těžko, a tak se rozhodnou pro zatraceně riskantní akci, na kterou ale potřebují dostat z vězení nejlepšího zloděje všech dob. Jenže ten celou partu před lety zradil, a i když jsou to jen oni, kdo jej dělí od zhoupnutí se na provaze, najít ztracenou důvěru nebude jednoduché. A to je ještě čeká ta nejtěžší zlodějna všech dob – poklad v prastaré čarodějné věži. Odměna ovšem stojí za to.

Nový román Michaely Merglové přináší plnokrevné fantasy dobrodružství ze světa, kde se dýka a odvaha dokážou postavit i mocné magii. (anotace)

Prokleta vezPro mne osobně další nové jméno, které má, zdá se, našlápnuto k úspěchu. Petr Čapek na zadní straně obálky uvádí, že „její prvotina byl jeden z nejlepších fantasy příběhů, který naše domovina za poslední roky vydala“, což je tvrzení více než odvážné. Já ale začínám s její druhotinou, tak uvidíme, kam to povede.

Na začátku byla smrt. Dosud všemi uznávaný vládce ljanarského podsvětí potkal někoho, kdo už jeho vládu uznávat nechtěl a ten zvolil ke své vzpouře ten nejosvědčenější způsob. Starý vládce došel svého konce za zvuků krysího pískotu a čvachtání vlastních vnitřností. Staré pořádky se tak začínají měnit a nikdo si najednou nemůže být jistý vlastním životem. Jednou smrtí se dávají do pohybu události i zlodějské intriky a nejedna síň brzy zrudne krví a pramálo záleží na tom, zda je to krev ostříleného zloděje, vyžilé děvky nebo jen pár let starého děcka. Slitování v tomhle špinavém světě nemůže očekávat vůbec nikdo.

Ústřední skupinka hrdinů chce zmizet a má plán, nepříliš dobrý, trochu zoufalý, možná i šílený ale přeci jen plán. Pokud totiž podsvětí Ljanaru ovládne ten, o kom si myslí, že stojí za systematickým vražděním, nečeká je v tomhle městě příliš zářivá budoucnost. Jenže nic nejde tak přímočaře, jak by mělo. Zrada a úskoky číhají na kteréhokoli z nich a to nejen na každém rohu. Navíc hra o budoucnost ljanarsého podsvětí má několik falešných hráčů.

Kdyby se postavy téhle knihy mohly někde hezky pohromadě sejít a zazpívat si, asi by zvolily parafrázi na jeden popěvek ze známé osmdesátkové hororové série:

Jedna, dvě, Míša jde
Míša si jde pro tebe …

Protože Michaela Merglová je daleko krutější, než kdy byl zjizvený břitvoruký pán v zeleno červeném svetru. Nevím (zatím), jak to bylo v její prvotině, ale tady se autorka občas chová jako sadistická mrcha. Je prostě nemilosrdná ke komukoli a žádná z postav si nemůže být jistá, že se dožije další stránky. Navíc zde není nouze o překvapivé zvraty a zvraty zvratů, pokud to tak lze napsat.
Děj navíc oživují i zpětné pohledy, ve kterých se čtenář dozvídá, co stojí za jednáním některých hrdinů v právě probíhající současnosti, co utvářelo jejich osudy a jaké pohnutky měli pro svá pozdější rozhodnutí.

Je celkem pochopitelné, že prostředí, kam svůj děj autorka umístila, jen těžko vyprodukuje klasického kladného hrdinu v tom kladném slova smyslu a vzhledem k tomu, že Ljanar je špinavé a páchnoucí místo není se čemu divit. Stejně kladně lze hodnotit, že příběh dlouho nemá ani vyloženě ústředního hrdinu, i když čím déle si autorka se svými postavami hraje na Tajemství loňského léta nebo Vřískot, pár adeptů nakonec vykrystalizuje. V každém případě má vyprávění neuvěřitelný náboj a děj knihy se valí vpřed jako příslovečné kameny, stejně jako čas strávený jeho čtením.
Doufám tak, že ani teď neřekla Michaela Merglová poslední slovo a zanedlouho se znovu potkáme nad stránkami stejně vydařené knihy, jakou bezesporu Prokletá věž je.

Název:             Prokletá věž
Autor:              Merglová Michaela
Žánr:                fantasy
Počet stran:      464
Provedení:       brož.
Nakladatelství: Epocha
Obálka:             Žaneta Kortusová , Lukáš Tuma
ISBN:               978-80-7557-954-6

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..