Příliš dlouhá swingers party (mini)recenze

Bazárek knih

Bazárek knih

František Kotleta
Epocha 2014
Tahle kniha není žádná selanka. Tahle kniha je literární swingers party plná démonů, prastaré magie, zombií, čarodějek, sukub, děsivých artefaktů, mocných sil z počátku věků a sexu. Spousty sexu. Ale taky akce a humoru. Jinak to František Kotleta ani neumí.

swingersJméno Františka Kotlety mi rozhodně není neznámé. Vždyť článků zabývajícími se jeho úvodní trilogií Bratrstvo krve, kterou do stojatých vod české fantastiky vlétl jako kometa, lze najít dost a dost. Já osobně, stejně jako spoustu dalších věcí, kterým se dostává až příliš velké publicity, jsem si však bratrstvo (prozatím) nechal ujítm, stejně tak i dvoudílný román Perunova krev. Teprve až samostatná kniha obsahující pětici na sebe navazujících příběhů mne zlákala k přečtení. Ostatně, kdo by odolal tak přitažlivé obálce a mnohoslibnému názvu.

Hned zpočátku nás nečekají žádné dlouhé ciráty a vysvětlovačky a spolu s doktorem antropologie a religionistiky Tomášek Koskem, expertem na primitivní náboženství, se po pár stránkách ocitáme v pekelně rozehřátém Mali a na okraji jeho hlavního města  se začíná odehrávat spousta z toho, co slibovala anotace knihy. V úvodním příběhu je to tedy spíše o té „prastaré magii“ a „mocných silách z počátku věků“, a kdo si počká, ten se dočká i slibované „spousty sexu“.
Rozepisovat se podrobně o jednotlivých příbězích nemá velkou cenu. Ani jeden z nich patrně nezklame jak čtenáře, kteří už měli s Kotletou co do činění, tak ty, kteří  podobně jako já sáhly po této knize jako po první kotletovce.

Akčnost, styl humoru či nadsázky a nulová přítomnost jakékoli politické korektnosti jsou mi velmi sympatické. Čtenáři se tak postupně dostane nepřikrášlené sondy do uvažování a chování islamistů, velmi přesvědčivého pohledu do fungování tuzemského pornoprůmyslu (ano, tady dojde na „spoustu sexu“ slibovaného anotací), lehkého pošťouchnutí do současného gurmánského guru číslo jedna českých kuchyní i dalších trefných vtípků a peprných scén.
Občas může na chvíli vtipná hláška žít svým vlastním životem. Po dočtení věty „… minuta ticha za Suchánkovu prdel.“ (str. 98) se mi kdoví proč vybavil naprosto vyděšený výraz Míši a za jeho ramenem velmi spokojený úsměv Geni.

Kniha jako taková je pohodová oddechovka, určená spíše mužskému publiku, které určitě zaujme známá ilustrace Luise Roya dokonale korespondující s jejím obsahem. Vzhledem k tomu, že se jedná o samostanou knihu, je i ideálním pomocníkem v rozhodování jestli tahle párty s Františkem Kotletou bude poslední nebo ne.
Za sebe mohu napsat, že jsem s tímhle autorem ještě neskončil.  I proto, že si chci udělat vlastní názor, protože Boris Hokr tvrdí (na zadní straně obálky), že Kotleta je knihu od knihy lepší a Lucie Koucká (Sarden) naopak, že čím víc autor píše, tím je unavenější.

Autor: František Kotleta
Název: Příliš dlouhá swingers party
Obálka: Luis Royo
Formát: paperback, 110×180 mm
Počet stran: 288
Cena: 279 Kč

Nakladatel: Nakladatelství Epocha (www.epocha.cz)

1 trackback / pingback

  1. Velké problémy v Malém Vietnamu [recenze] | Henry´s SF&F web

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..