Polibek stínů (Merry Gentry 1) [recenze]

Bazárek knih

Bazárek knih
Polibek stínů

Laurell K. Hamilton
Merry Gentry 1
Epocha 2012

Detektivní kancelář zaměřená na nadpřirozeno, pro niž soukromá vyšetřovatelka Merry Gentryová pracuje, se ujímá neobvyklého případu – je totiž proti zásadám firmy řešit rozvody. Málokdy se však stane, že o prošetření nevěry žádá společně s manželkou i jedna z milenek, a obě jsou vyděšené k smrti. * Merry si myslí, že svou roli volavky bez problémů zvládne. Kromě spolehlivých kolegů v záloze a nějaké té skryté zbraně má přece magické schopnosti. Netuší, že tenhle případ zničí vše, o co v posledních letech usilovala. Teď je vše prozrazeno a pavučina intrik ji znovu stahuje do fantaskního, krutého světa, kam už se nikdy nechtěla vrátit. (anotace)

Polibek stínůS Anitou Blakeovou jsem se zatím popasoval celkem devětkrát a určitě ještě nějakou tu zkušenost přidám. Naproti tomu s Merry Gentry jsem měl tu čest poprvé a i když se značným zpožděním, ani s ní to nebylo určitě naposledy.

Tři roky se Merry dařilo skrývat ve víru velkoměsta, jakým je Los Angeles. Díky tomu, že svět lidí a nadpřirozených bytostí je již dávno vzájemně propletený, mohla si na živobytí vydělávat jako soukromý vyšetřovatel v detektivní kanceláři, která se specializuje právě na případy s nádechem nadpřirozena. Poprvé se ujímá případu, který dosud nikdy její šéf nechtěl řešit a tím je potencionální rozvodová bitva. Jak napovídá už samotná anotace knihy, nedopadne takřka nic podle jejích představ a její pracně budovaná skrytá identita je zničena během několika okamžiků. Jméno znovunalezené princezny Meredith se tak se tak dostává až k uším její tety, královny říše Vzduchu a Temnot a Andais tak velmi zatouží po Meredithině přítomnosti u dvora.

První díl jakékoli série má tu potencionální výhodu, že autor může představit čtenáři nový, originální svět, pomalu ho seznamovat s jeho zákonitostmi, nechávat ho nahlédnout za oponu a zároveň ho vtahovat hlouběji do příběhu. A tohle všechno se Laurell k. Hamilton daří od samotného začátku. Průnik nadpřirozené říše do našeho reálného světa není sice úplně ta nejoriginálnější premisa, ale je důležité, jak s ní spisovatelka dokáže pracovat. V případě Polibku stínů nevolí didaktickou formu vysvětlování, kdy, kdo a co se odehrálo, ale mezi řádky trousí náznaky a útržky informací. Jindy pak vysvětlení nechá na samotné hrdince knihy. Ne v jediné chvíli se tak čtenář dozvídá, co předcházelo jejímu útěku z Říše kouzela čeho se obává.

Společnost fae je svázána přísnými pravidly a jasně danou hiearchií. Dané slovo má značnou váhu a jeho porušení může mít pro viníka dalekosáhlé následky, z nichž smrt nemusí být tím nejhorším údělem. A do takového světa se vrací Meredith jako jedna z možných následnic trůnu. Nutno podotknout, že i přes svůj handicap, na rozdíl od velké většiny sidhe je smrtelná, oplývá sebevědomím a pro ostřejší slovo nejde daleko. Navíc není, a ani nemůže, být na vše sama. Nejblíže jí jsou někteří z Havranů, samotných strážců královny Andais. Každý z nich je jiný a nese si svůj vlastní příběh, který může dotvářet osud Meredith a být podstatnou součástí její budoucnosti.

Jak v doslovu ke knize píše Marin Šust: „Laurell K. Hamiltonová … z velké části přispěla k popularizaci dnes již samostatného subžánru paranormálních romancí.“ A v tom má rozhodně pravdu. Stejně jako v případě Anity Blake, přináší tato kniha silnou, sebevědomou hrdinku, která ale zná své možnosti a ví, kdy se musí spolehnout na své přátele.
Dalším poznávacím znamením příběhů Merry Gentry je pak silná sexualita, která se knihou táhne jako červená nit. Nejedná  se však jen o prvoplánovaný sex, i když i ten si umí Merry řádně užít. Tělesné spojení je zde v mnoha případech spíše obřadem, stvrzením daného slova nebo takřka magickým zážitkem.

Je až s podivem, že s takovou spoustou postav, které se hned v prvním dílu série objevují na scéně, dokáže autorka tak dobře pracovat. Navíc každé z důležitých postav věnuje dostatečné místo pro její popis – vlasy, pleť, postava nebo oblečení – a někdy nešetří místy až vzletnými obraty. Oči tak mohou být světle šedé jako zimní oblaka před bouřkou a rysy ostře řezané a až arogantně hezké. Stejně si pak počíná i v případě popisu oblečení jednotlivých aktérů. Kde už jde autorka ale trochu za hranu, je někdy až přehnané lpění na nepodstatných detailech. Popis vybavení ložnice, včetně počtu a barev jednotlých polštářů, přehozů nebo komody zabírající přes půl stránky, nemá pro samotný děj vůbec žádnou cenu. Ale to jen tak na okraj.

První díl osudů princezny Meredith je tak skvěle rozehranou předehrou a nezbývá než doufat, že samotná hra nebude „jen“ na větší či menší vzdálenost vedený souboj o trůn Temného království.

  • Název: Polibek stínů
  • Serie: Merry Gentry
  • Autor: Laurell K. Hamilton
  • ISBN: 978-80-7425-158-0
  • EAN: 9788074251580
  • Vazba: Pevná
  • Jazyk: Čeština
  • Nakladatel: Epocha
  • Počet stran: 392
  • Vydáno: 2012

 

 

 

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..