Pohlazení soumraku (Merry Gentry 2) [recenze]

On-line Bazárek knih

Bazárek knih

Laurell K. Hamilton
Epocha 2013

Princ Cel, Meredithin bratranec a protivník v boji o Temný trůn, si odpykává trest za pokus o vraždu své sestřenky. On a jeho stoupenci však nejsou jediní, od nichž jí hrozí nebezpečí. Z Říše kouzel kdosi vypustil tisíciletí spoutané prastaré zlo nabité tou nejmocnější magií, jakou kdy fae vládli a které se vzdali, aby jim bylo dovoleno žít na americké půdě. A už je jen málo těch, kteří vědí, jak jej zastavit. Hromadné vraždy v Jižní Kalifornii jsou jen začátek…
Obklopená strážci se Merry pokouší přežít a s nejmocnějšími a nejkrásnějšími faeskými bojovníky počít potomka, protože pouze její dítě narozené dřív než Celovo jí může zaručit trůn… a s ním snad i bezpečí pro ni a její blízké. (anotace)

730Jak anotace napovídá princ Cel je stále v trestu, a tak by se Merry měl cítit poměrně v bezpečí a klidu. Pokud jste však spřízněná s oběma kouzelnými královstvími, klidu si prostě nikdy moc neužijete. Intriky a kouzla jsou prostě všude kolem vás.

V úvodu Merry během dvou stránek připomene kým je, kým byla, proč se skrývá i co může v nebezpečné mocenské hře získat.
Zároveň s tím se autorka, na stejné ploše, noří do popisu jejích dvou aktuálních milenců. Dělá to tak pečlivě a podrobně, že skoro až nedává čtnářkám žádný prostor pro vlastní představitost. Což mně osobně nevadí, ale je to jedna y vlastností vzprávění, na kterou musí být čtenář připraven.

Merry, jak už bylo naznačeno na konci minulé knihy, se spolu se svými strážci vrátila k práci soukromého detektiva. Na rozdíl od doby, než bylo odhaleno její faeské já, však musí potencionální kleinti počítat s tím, že některý z jejích hochů jí bude neustále na blízku a žádná schůzka tak není zcela soukromá, což není u soukromého detekviva zcela obvyklé. Její nová klientka se však s něčím takovým může hravě vyrovnat. Nejdená se o nikoho menšího než Maeve Reedovou, slavnou herečku, s všeříkajícím neoficiálním titulem královna Hollywoodu, jinak též Conchenn, bohyni krásy a charizma a také jedinou vypovězenou urozenou z Požehnaného království, což bylo pro všechny faeské velkou záhadou. Setkání s ní tak může být stejně nebezpečné jako přínosné.

Detektivní linka je však brzy opuštěna a vyprávění se vrací k tomu nejpodstatnějšímu – na dálku vedenému souboji o získání trůnu Temného království. Merry k tomu stačí jediné, otěhonět a přivést na svět potomka dříve, než to může s pomocí některé ze svých milenek udělat její nemilovaný bratránek Cel. A vzhledem k tomu, že ten je stále trestán a čehokoli neschopen, šuká princezna Meredith jako o život, o který jí přitom ostatně i jde. Na rovinu je ale podotknout, že čím méně se děj patlá v postelových scénách, tím jde jeho úroveň nahoru.

Laurell K. Hamilton si hodně libuje v detailech. Detaily, detaily a zase detaily. Kamkoli Meredith vkročí, to místo je popsáno do největších podrobností. Nebýt opisů místností, nábytku nebo oblečení aktuálně jednajících postav, byla by kniha možná i čtvtinu kratší. Bez dopadu na průběh děje tak můžete přeskakovat celé odstavce, podobně jako několikerý popis královny Andais na straně 128. Dalším rozpoznávacím znakem je výška metr osmdesát, jakoby to byl takový kalibr a je zmíněná až příliš často.

Pokud čtenář přijme výše zmíněné kulisy příběhu a přejde pár logických lapsů, které se objeví, dostane snesitelný fantasy příběh, jež stojí a padá prostě s tím, že cesta k moci v Temném království vede přes ženské lůno. Meredith chce to, co se jí nabízí a nabízí to, co má a to je přijímáno. I když šukat podle abecedního pořádku může být po čase poněkud sterotypní, je fakt, že se se pro získání trůnu dají dělat i mnohem horší věci. Konečné hodnocení je tak spíše kladné, i když ono „spoutané prastaré zlo nabité tou nejmocnější magií“ také zmíněné v anotaci vypadá lépe vypadá daleko temněji a zlověstněji jako hrozba kdesi v pozadí, než když se skutečně objeví ve své fyzické podobě.

  • Nakladatel: Epocha
  • Kód: 35806025
  • Jazyk: Čeština
  • Vazba: Vázaný

·  Počet stran: 284

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..