Padající Archanděl – recenze

On-line Bazárek knih

Bazárek knih

Vladimír Šlechta
Poslední velkoměsto 3
Brokilon 2020

Z počátku to vypadá, že se děj posune o sedmdesát let zpět a prostřednictvím starých záznamů budeme sledovat dobu, kdy Emma Richter žila mezi divokými lidmi a byla přizvána coby bývalá policistka k vyšetřování několika vražd na hranici mezi Městem a divokou přírodou. Jak jsem ale později zjistil o tom víc poví jiná kniha. Do víru událostí se tak zanedlouho dostává samotný Gowery a jeho přátelé. Navíc se na scéně zanedlouho objeví samotný Oggerd a fraudoktor Wilma, co by diblík vypadající na šestnáct let.

Slechta Padajici ArchandelStejně jako v předchozích knihách je příběh vyprávěn samotným Gowerym, a tak kromě událostí kolem něj, může čtenář nahlédnout přímo i do jeho hlavy a myšlenkových pochodů. Zajímavostí je i to, že se několikrát obrátí přímo na čtenáře, aby mu připomněl nějaké místo nebo událost. Na pozadí jeho příběhu se pak odehrává zatím jen tušené spiknutí, které by mohlo vést k převratu a ovládnutí obyvatelné části Evropy Bílou čarodějkou.
Do všeho se navíc stále více promítají již zmíněné události z před sedmdesáti let, kdy císař Sibelius ovládl Město a učinil z něj Borrn. To, že se to tenkrát neobešlo bez jisté míry násilí, je nasnadě. A právě tyto události mohou promluvit i do současnosti.

Kromě vyprávění v první osobě je velikým plusem knihy i samotné město Borrn. Jsou to naprosto skvělé kulisy, které spojují věk páry devatenáctého století se znovuobjevovanými technologiemi digitálního věku.

Závěr knihy je pak napsán ve strhujícím tempu a vše směřuje k velkolepému finále, které se řítí tak kupředu, že čtenář ani nestačí zapochybovat, zda by ovládnutí obrněné Sněhurky opravdu proběhlo až tak snadno. V každém případě je v závěru zodpovězeno několik otázek, pár věcí se vyjasní a celkem pochopitelně se objeví nové skutečnosti, které na své vyjasnění počkají až d dalšího dílu.

Druhá polovina třiadvacátého století, dvě stě let po Apokalypse. Bornn, jediné velkoměsto v postapokalyptické Evropě, si zvyká na změnu mocenských poměrů. Bílá čarodějka se zbavila většiny oponentů a k tomu, aby získala neomezenou moc, ji zbývá poslední krok. Gowery si myslí, že za tři týdny proběhne státní převrat, nikdo mu však nevěří. (část anotace)

Hodnocení: 70%

Série: Poslední velkoměsto 3.
Vydáno: 2020, Brokilon
Počet stran: 388
Jazyk vydání: český
Autor obálky: Tomáš Flak
ISBN: 978-80-7456-494-9

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..