P. N. Elrod: Vampire files 3 – Krvavý kruh (recenze)

Bazárek knih

Bazárek knih
Krvavý kruh

P. N. Elrod
Vampire files 3
Fantom Print 2007

Když před lety vypukl boom upířích knih, přišlo snad každé tehdejší žánrové nakladatelství s nějakou překladovou sérií. Baronet vyrazil do boje o čtenáře se Sookie Stackhouseovou a Pravou krví, Brokilon nasadil Krevní pouta, Triton to rozsekl Anitou Blakeovou a Fantom Print vytáhl na světlo Vampire files P. N. Elrodové z atraktivního prostředí gangsterské Ameriky třicátých let. Zatímco u ostatních sérií došlo na jejich kompletní nebo většinové vydání, v případě vampířích případů bylo po všem po třech dílech. Jaký tedy je s odstupem času Krvavý kruh, který sérii na našem trhu ukončil?

Vampire files 3
Vampire files 3

Jack Fleming se vyrovnal se svou upíří existencí. Pomstil se mafii, unikl fanatickým lovcům upírů. S čím se však stále nedokáže srovnat, je vlastní minulost. Přesněji řečeno Maureen – žena, díky níž se stal upírem. Zmizela z jeho život bez jediného slůvka vysvětlení a Jack musí tuto záhadu rozluštit. Pravda však bolí… (anotace)
Tak, jak anotace nikdy nečtu, tuhle musím pochválit. Nastíní, co bylo a z následného děje neprozradí vůbec nic. Vzhledem k tomu, že předchozí dvě knihy jsem četl už před řadou let, musel jsem s tím vystačit.

Jack Fleming, bývalý novinář, se už nějaký ten pátek pohybuje po světě jako upír. Svým vrahům, kteří ho nepřímo poslali na dráhu nemrtvého, se pomstil a nyní se snaží vypátrat Maureen Dumontovou, která ho na dráhu nemrtvého nasměrovala přímo. Pět let po jejím zmizení se tak z Chicaga přesouvá nejdříve do Ney Yorku a pak na Long Island, kam ho zavedou stopy nalezené díky Maureeniny sestry, která před časem utekla z ústavu pro duševně choré.

Upíři P. N. Elrodové jsou tak říkajíc ze staré školy: nejsou vidět v zrcadle, sluneční svit jim ubližuje, nepotřebují dýchat, dokáží ovládnout lidskou vůli jakousi bleskovou hypnózou, dokáží se stát nehmotnými, nejsou běžnou součástí společnosti a ke klidnému dennímu spánku potřebují svoji hlínu. Po fyzické stránce sice vydrží hodně, klasická kulka jim neublíží, ale rozhodně nejsou tak sexy jako upíři z Nočního klubu nebo z knih o Tině Salo.

Aby Jack mohl pátrat i v denních hodinách, má svého přítele, soukromého detektiva Escotta, jehož až často opakovaná hláška, že „nebude činit závěr bez potřebných informací“, začne být až otravná. Samotné vyprávění ubíhá v pokojném tempu, bez nějakých napínavých chvilek. Značnou dobu je tak Jackova upíří existence v podstatě jen kulisou, která příběh nijak neposouvá. To se změní teprve zhruba v poslední třetině knihy, kdy tempo díky vražedným okolnostem přeci jen pookřeje. Jack se pak spolu s Escottem a dalším upírem dopátrají pravdy, kterou stejně jako čtenář tuší už nějakou chvíli.

Krvavý kruh je tak ideální oddychovou knihou někam na dovolenou. Jeho četba nevyžaduje až tak velkou pozornost a nejspíš je na něm vidět i to, že v originále vyšel už v roce 1990. Pokud by se na náš trh dostal už začátkem devadesátek, a ne po sedmnácti letech, asi by to bylo větší pecka. Nepomáhá ani to, že si autorka ve vlastnostech upírů někdy protiřečí.
Knize se však musí nechat to, že ze všech tří dílů má jednoznačně nejhezčí obálku.

Hodnocení: 50%

Série: Vampire files
Vydal: FANTOM Print
Žánr: Urban Fantasy
Překladatel: Kateřina Niklová
Obálka: Jan Patrik Krásný
Počet stran: 190
Rok vydání: 2007

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..