Ochránkyně duší

Bazárek knih

Bazárek knih

Lois McMaster Bujold
Talpress 2005

Po vynikajícím úvodním románu chalionské ságy – Prokletí Chalionu – nám Lois McMaster Bujold předkládá druhou knihu ze stejného prostředí neméně vydařený fantasy román Ochránkyně duší.

Politická situace v Chalionu se stabilizovala. Díky výhodnému sňatku, kdy se Chalion spojil s dosud nevyzpytatelnou Ibrou, získalo království strategický přístup k moři a vojensky zdatného spojence. Hlavní hrdina prvního románu Lupe dy Cazaril povýšil a z osobního učitele royessi Iselle se stává kancléřem království a pravou rukou royiny Iselle a jejího muže Bergerona. Díky romantickému pozadí svého vztahu jsou oba mladí vládcové Chalionu prostým lidem milováni a díky výhodnosti svého sňatku a útrapami, kterými prošli, respektováni šlechtou. To vše je výsledkem předchozích událostí, které jsou v úvpdu lehce načrtnuty a připomenuty. Děj Ochránkyně duší se však vydává vlastním směrem a začíná mimo hlavní město a královský hrad Zangre.
ochrankyne_dusiHlavní postavu tohoto příběhu se stává royina vdova Ista, matka současné královny, a žena, která byla ze všech nejvíce postižena rodovou kletbou, jejíž tajemství z ní v očích nezasvěcených udělalo napůl šílenou a nesvéprávnou osobu. Ve svém dobrovolném exilu na hradě své matky pocítila nejprve úlevu ve chvíli, kdy kletba odezněla a dalším, i když ne chtěným vysvobozením, byla matčina smrt. Po ní se v duši Isty rozhostila podivná prázdnota, kterou poznenáhlu vyplnila dosud nevídaná myšlenka. Začala toužit po cestě. V jejích představách neexistoval jasný cíl, jen touha zbavit se dvorské etikety vdovského dvora a touha zažít dlouho nepoznanou volnost.
Záminkou pro uskutečnění náhle nalezené touhy je vykonání náboženské pouti po památných místech Chalionu. I přes naléhání a zděšení svých dvorních dam, je Istina touha naplněna a díky pomoci kancléře dy Cazaril se Ista může vydat na cestu jen s malou skupinou stráží, božským Bastardova řádu, kurýrkou Liss povýšenou na její komornou a dvěma starými známými z první knihy – bratranci Foixem a Ferdou dy Guerovými. Tak započíná zpočátku idylická cesta, kterou ale od prvních okamžiků provázejí temné stíny symbolizované příliš živými sny royiny vdovy a která se pozvolna stává nebezpečným dobrodružstvím a důležitým mezníkem nejen v životě Isty ale i celého Chalionu.

Přestože ani v této knize se hlavní postava nehonosí železnými svaly nebo nezdolnou vírou v sebe sama a své schopnosti, dokázala Lois McMaster Bujold opět napsat příběh, který chytne za srdce každého příznivce čisté fantasy. Na své si přijdou příznivci krvavých soubojů, intrik i dostatečně odměřované romantiky.
Autorka postavila svojí hrdinku před zkoušku, která souvisí s jejím minulým životem a zločinem spáchaným v dobré víře. Vystavuje Istu nelehkým peripetiím, kdy se musí spoléhat nejen na své schopnosti a otřesenou kvintariánskou víru, ale i na své průvodce a syna muže, který se neúspěšně pokusil z ní a jejího rodu sejmout dávné prokletí.
Royina vdova Ista se s plynoucími stránkami proměňuje z opečovávaného stvoření v sebevědomou, i když stále pochybující, ženu, jejíž osud je mnohem složitější a zkoušky před které je postavena stále těžší. Stejně jako v první knize se v životě lidí snoubí náboženství a magie postavená na jeho principech a fungování. Žádná z nadpřirozených schopností nebo bytostí zde není používána samovolně jen pro magický efekt. A přestože některé scény s náhle objevyvšími se bohy mohou působit jako klišovitá „Deus ex Machina“, mají pevné místo v řádu věcí a skvěle zapadají v kontextu dalších událostí.
Lois McMaster Bujold je zkrátka Paní spisovatelka ( opravdu s velkým P ) a její romány musí splňovat i kritéria toho nejpřísnějšího čtenáře. Ochránkyni duší nelze než doporučit a těšit se na třetí chalionský příběh Boží lov

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..