Ochránce rodu – (mini)recenze

Bazárek knih

Bazárek knih

Anna Šochová
Epocha 2008

Technicky vyspělý národ lidí s modrými vlasy, žijící v izolaci, je závislý na parapsychických schopnostech katunů, ochránců rodů. Katun rodu Monga žádá rebela a odpadlíka Thena, aby se vydal na iniciační Cestu a poté převzal úřad. Rodinný smolař je „nadšený“ stále víc – Cesta totiž vede přímo do páchnoucí špíny obou světů. Na jeho zrání navíc dohlíží nezvyklý průvodce: domorodá žena, řeholnice, vznešená Arga, která smí soudit i krále...[anotace]

ochrance_roduV anotaci je Anna Šochová označena za kvalitní povídkářku a ani tímto románem si ostudu rozhodně neutrhla. I na daleko větším prostoru, než jsou povídky, dokáže v čtenáři vzbudit zájem o příběh a jeho hrdiny a nedovolí mu, aby jeho zájem ochladl. Velmi dovedně mixuje prvky SF i fantasy, aniž by jeden či druhý žánr získal výrazně navrch a zavádí nás tak na svět, kde kromě domorodého obyvatelstva žije, či spíše přežívá, rasa lidí, kteří jsou potomky vesmírných trosečníků. A právě jeden z nich, mladý rebel a odpadlík Then, je svým strýcem požádán, aby podnikl jakousi iniciační Cestu a po svém návratu převzal jeho úřad Katuna rodu, což je jakýsi přirozený vůdce s velkou autoritou a povinností chránit svůj rod. Hlavní hrdina se tak vydává na cestu, která se ukáže být spletitější a nebezpečnější, než se mu zpočátku zdálo. Jeho průvodkyní se stává domorodá řeholnice Arga, jež svým úřadem stojí mimo veškerá ostatní společenství a má pravomoc soudit i ty nejvýše postavené.

Příběh sám o sobě odsýpá velmi svižně a dovedně dává do kontrastu schopnosti a znalosti Thenových předků s přirozenou autoritou Argy a jejích vědomostí získávaných po dlouhá staletí předáváním z jedné Argy na druhou. Kniha nemá žádné zdlouhavé vysvětlovací pasáže a čtenář se vše dovídá nenásilně a v pravý čas během děje. Za zmínku rozhodně stojí i to, že svět knihy Ochránce rodu je neuvěřitelně krutý a lidský život nemá mnohdy ani cenu onoho příslovečného zlomeného groše. Autorka se rozhodně nemazlí s hlavními hrdiny ani postavami, které se dějem jen lehce mihnou. Rozhodně tedy nečekejte dojemný románek ala [Harlekýn], ale pořádnou porci drsné science-fantasy.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..