Recenze: Adrian Tchaikovsky – Ocelová šlechta

Adrian Tchaikovsky
Planeta9 – 2019

Seržant Ted Regan má problém. Syn mocného korporátního rodu, Scion, se ztratil někde na frontě. Měla ho ochránit jeho zbroj – smrtonosný bitevní pancíř, v němž každý Scion snadno ovládne celé bojiště –, ale něco se zřejmě katastroficky zvrtlo. Regan a jeho četa jsou naopak demoralizovaní a špatně vybavení, ale přesto právě oni musí vyrazit za nepřátelské linie, ztraceného Sciona najít a zjistit, jak mohl jeho pancíř selhat. Vyvinul snad někdo zbraň schopnou ničit dosud nedotknutelné příslušníky ocelové šlechty? A jak by mohli obyčejní vojáci, kteří si nemohou dovolit supermoderní ochranné systémy bohatých, na bojišti zítřka vůbec přežít? (anotace)

ocelova slechta fullDrsňáci z 203. divize mají mí t před sebou skoro dva týdny volna ve „staré vlasti“, jak mnozí vnímají Anglii, která se stala součástí Spojených států. Stejně jako seržant Ted Regan se těší na spoustu levného pití a pár levných holek. Jenže ještě než se stačí i jen ubytovat, je spolu se svými dvěma spolubojovníky odvelen do centra Londýna a jedním ze Scionů „požádáni“ o pomoc. A jeho „žádost“ není jen tak obyčejná. Jak praví anotace, jeden ze Scionů se ztratil a to se jen tak nestává. Scioní bojový krunýř je zárukou jejich přežití i symbolem jejich postavení. A teď se jeden z nich prostě vypnul. Díky tomu se trojice pěšáků dostane k moderní zbroji a spolu s dvojicí posil, se kterou vytvoří dost nesourodou partičku, se ocitne v první linii, v Nordsku.

V prvních kapitolách autor nejen nastíní neustálý koloběh války, ale i uvede čtenáře do kulis svého světa. Velkou roli v jeho uspořádání sehrála příroda, která se zachovala přesně tak, jak jistý exprezident se sklonem ke kleptomanii rozhodně nepředpokládal. Okrajové, níže položené části kontinentů, tak následovaly  příkladu Atlantidy a nejen nad tulipánovými poli se tak zavřela voda. Seržant Regan však vede své muže a ženu mnohem severněji, ale ani krajina nacházející se za strmými fjordy není příliš přátelská, stejně jako její obyvatelé.
Reganova záchranná mise mimoděk odhaluje skutečnou podstatu konfliktu. Někdo věří, že jde o spravedlivou válku USA proti socialistickým vládám, ale „lidi taky věřili, že se Smithová vdala z lásky a že v Iráku byly chemický zbraně.“ V každém případě se jedná o korporátní válku plnou těch nejmodernějších technologií. Svojí roli tak sehraje nejen hardware, headware ale i dosud nepoznaný bioware.

Necelých sto devadesát stran textu, dosažených i díky většímu fontu, jsem dal na jeden zátah. Ocelová šlechta neobsahuje žádnou vatu. Na jejích stránkách je jen nadupaný, hutný příběh, který nutí čtenáře knihu neodkládat a prostě číst dál. Jde o skvěle fungující military science fiction, v jejímž středu sice stojí voják tělem i duší, ale zároveň i chlápek s otevřenou hlavou. Autor mu navíc do cesty staví technologické protivníky i spojence, se kterými jsem se zatím nikdy nesetkal.

Pro mne byla Ocelová šlechta první „srážkou“ s devátou planetou a rozhodně stála za to. Pokud budou i ostatní knihy z produkce nakladatelství Planeta9 takové, pak budu mít dalšího oblíbeného nakladatele. Rozhodně tak nelituji, že jsem si na stránkách Startovač.cz a kampaně Zachraňte knihy vybral i jejich balíček.

Hodnocení: 90%

Název:                Ocelová šlechta
Autor:                Tchaikovsky Adrian
Žánr:                  sci-fi
Počet stran:      206
Provedení:        brož.
Nakladatelství: Planeta9
Překladatel:      Martin D. Antonín
ISBN:                 978-80-9073-712-9

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..