O stránkách

Vítám Vás na stránkách, které jsou věnovány především knihám v žánrech sci-fi a fantasy. Kritérium výběru těchto knih je prosté; jsou to knihy, které vlastním. Tenhle web je tedy vlastně taková moje virtuální knihovna, do které nyní můžete nahlédnout i Vy. Tak jen dál…

Na těchto stránkách naleznete ukázky a recenze, které jsou rozděleny do jednotlivých rubrik, viz. Seznam rubrik v pravém menu. Ze staré verze webu jsem také přesunul všechny ilustrace a wallpapery, plus je doplnil o spoustu dalších.

Starý web, ze zcela jinou grafikou, který jsem docela dlouho dobu hostoval u fbi.cz je tedy nenávratně ztracen v propadlišti dějin a na jeho místo nastupuje tento web plně fungující pod PHP a mySQL, který je postaven na openSource redakčním systému WordPress.

Pokud mám napsat pár slov o mé maličkosti, i když nepředpokládám, že to bude někoho obzvlášť zajímat, ale je to slušnost, vědět s kým máte tu čest, musím se přiznat, že patřím k jednomu z posledních ročníku takzvaných husákových dětí ( poslechněte si Chinaski ) a už od mala jsem tíhnul k četbě, v podstatě čehokoli. Mým prvním oblíbeným žánrem, jen co jsem se odpoutal od pohádek pro děti, byly dobrodružné romány a kompletní dílo A. Dumase mi vydrželo na celé dva roky. Potom díky Albatrosu a jeho dvěma edicím K.O.D ( Knihy odvahy a dobrodružství, dnes opět oživené ) a KARAVANA ( také již po několikáté vstanuvší z mrtvých ) začala má lehká koketérie se žánrem sci-fi. V té době se jednalo především o příběhy domácích autorů ( L. Freiová – Kvara, O. Neff – Jádro pudla … ) a několika ruských spisovatelů. Mojí celkovou konverzi k žánru SF&F však dokončil až časopis Ikarie. Jako první se mi do ruky dostalo číslo se zářivě žlutým okrajem obálky s ilustrací futurictického automobilu. Povídka uvnitř, jež se k ilustraci vztahovala, o autech se svou vlastní inteligencí a způsobem života patří dodnes k tomu nejlepšímu, co jsem si v Ikarii přečetl.

Jako blesk z čistého nebe pak působil vydavatelský boom po listopadu 1989. Stále působící ( což se nedá říct o většině jeho tehdejších souputníků ) plzeňské vydavatelství Laser chrlilo v té době jednu brožovanou knihu za druhou. Sice ne vždy se stoprocentní kvalitou překladu a redakce, ale rozhodně s nadšení a s takovou tou radosťou neutúchajúcou. Zhruba dva až tři roky jsem tak byl schopen přečíst ( a většinou také koupit ) veškerou science-fiction a fantasy produkci. S příchodem dalších vydavatelů a postupného zdražování už situace nebyla tak růžová a stejně jako dnes jsem si musel začít vybírat za co, pečlivě našetřené a teď už i vydělávané, penízky utratím.
V současné době nemám žádný vyhraněný subžánr. Dokážu přečíst vše od humorné fantasy, epických ság, přes pseudohistorické příběhy a heroic fantasy až po space opery, postkatastrofické knihy a (anti)utopie. Nijak neřeším ani to, zda je autor cizinec nebo našinec. Jediným kritériem tak pro mě zůstává jestli je kniha dobrá nebo špatná.

Pokud jste dočetli až sem, tak vám děkuji za trpělivost a teď už honem na další články a obrázky na mém webu. Příjemnou zábavu.

 

1 komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..