Noční strana: Kouzlo města

On-line Bazárek knih

Bazárek knih

Simon R. Green
Polaris 2006

Znáte mne; jsem John Taylor, soukromý detektiv. Dokážu najít věci – lidi, různé předměty – a v tomto případě hledám pravdu o původu Noční strany.
Najala si mě na to paní Štěstěna. Ale čím více se tím zabývám, tím více se toho dozvídám nikoliv o Noční straně, ale o největší otázce svého života: kdo vlastně – nebo snad spíše co – byla moje matka.
Placené fušky jsou jedna věc a osobní problémy zase druhá. Kromě toho se mi dostalo jasného varování, že když se budu příliš šťourat ve své minulosti a záležitostech své drahé mamky, ohrozím tím nejenom Noční stranu, ale i samotnou existenci.
Stejně toho ale nemůžu nechat… jsem přece John Taylor. Nalézání věcí je moje práce. Moje existence. Bez ohledu na následky…
srgkmIntro, které celou knihu otevírá a v podstatě má jen pramalý vliv na další události, se odehrává uvnitř nejproslulejší aukční síně Noční strany, jejíž majitelka pověřila Johna Taylora její ochranou. Má se totiž dražit Motýl chaosu, zdánlivě neškodný zástupce hmyzí říše, který má však schopnost mít vliv na všechny budoucí děje i na některé minulé. O motýla mají však zájem i bytosti, z nižších i vyšších dimenzí, a tak John musí nakonec použít své Nadání, aby zachránil, co se dá. Získá tak sice pár nových nepřátel, ale alespoň prozatím vyvázne se zdravou kůží.

Předchozími knihami se pátrání po Johnově matce táhlo jako červená Ariadnina nit. Tentokrát se z něj však stává tlusté červené lano, protože paní Štěstěna, jedna z konzitivních, bytostí pověří Johna novým pátráním. Nejedná se však o ztracenou věc nebo osobu, ale pátrání po samotném původu Noční strany jako takové. A jak se ukazuje z každou další stránkou, je osud a původ Johnovi matky pevně spojen právě s touto událostí.

Putování Johna Taylora Noční stranou je plné podivných bytostí i Bytostí a různorodých míst. Více, než v jakémkoli ze svých předešlých případů, se setkává s opravdu mocnými Hráči a lidmi určujícími vývoj a směřování noční strany. A ne vždy, vlastně takřka nikdy, jsou ta setkání příjemná. Dostává se tak do kontaktu s prastarým, a nyní upadlým, bohem Hermem, jehož parohatá hlava kdysi vládla tajemným a hlubokým anglickým hvozdům, s bytostí nazývanou Nářek, jejíž moc pramení z utrpení všech, kteří své životy ukončili sebevraždou nebo Pánem trnů, který má moc soudit všechno a všechny z celé Noční strany.
Kromě protivníků však také získává pro svojí cestu průvodce a spojence. Už jenom jejich jména – Hříšník, Šílenec a Nádherný jed mluví sama za sebe. Každý z nich má nějakou pozoruhodnou schopnost a za sebou příběh, který by možná vydal na samostatnou knihu.

Simon R.Green vysílá svého hrdinu sice na nelehkou cestu, ale po většinu knihy připomíná jeho putování procházku, i když hodně svízelnou, podivným a podivuhodným panoptikem. Spousta míst a bytostí, se kterými se setkává se honosí přívlastky jako – strašlivý, mocný, vražedný, prastarý, ale žádné z těchto setkání není čtenářsky opravdu napínavé. Zdá se tak, že autor vlastně provede svého hrdinu, a čtenáře spolu s ním, od jedné scény k druhé bez větších zvratů nebo překvapení až ke konci knihy. Na mnoha stránkách tak dokáže čtvrtý příběh Johna Taylora udržet zájem jen na pomyslném vlásku Pak ale nastane Velké Finále a vy pochopíte, že Simon R. Green opravdu rozumí tomu, co dělá a závěr knihy doslova bere dech a oproti předchozímu ději katapultuje váš zájem a celkové hodnocení knihy o několik příček výš.
Kouzlo města není prosáklé zběsilou akcí, ale je dobře řemeslně zvládnutým příběhem, který toho hodně osvětlí o minulosti Noční strany a v závěru nutí položit si otázku, co vlastně bude následovat dál?. Osudy Johna Taylora, jeho spojenců i nepřátel totiž ani zdaleka nekončí.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..