Nightwish

Nejenom čtením, sledováním filmů a hraním her je živ fanoušek SF&F. I vytížení sluchového aparátu patří k požitkům, které si v menší či větší míře pravidelně dopřává.
Někdo dává přednost hudbě ryze historické, další nedá nedá dopustit na keltské či irské rytmy a jiný se zálibně zaposlouchá do mixu moderního pojetí výše zmiňovaných stylů.

Vydáno dne 3.1.2008 (článek zatím není aktualizován)
Mě osobně se v poslední době dostal pod kůži melodický metal se symfonickými prvky ( v některých skladbách ) a naprosto úžasným hlasem zpěvačky Tarjy Turunen. I z názvu tohoto článku je jasné, že se nemůže jednat o žádnou jinou kapaelu než o finské Nightwish.
Pokud kapelu znáte, připomeňte si o ní pár informací a pokud ne zaposlouchejte se do několika ukázek, které vystihují její podstatu.
Příjemnou zábavu.

O skupině

Skupinu Nightwish, pocházející z finského městečka Kitee, založil roku 1996 klávesák a skladatel Tuomas Holopainen s vizí tvořit vlastní hudbu,nese pouze podílet na projektech a počinech ostatních kapel.Napsal píseň „Nightwish“,požádal o spolupráci své dva přátele,zpěvačku Tarju Turunen a kytaristu Emppu Vuorinena,a v této sestavě nahráli téhož roku tří-skladbové demo,pojmenované po první písni jednoduše „Nightwish“. Kapele už potom nikdy nikdo jinak neřekl,takže si nakonec nechali tento název i jako jméno kapely.

Co se hudebního stylu týče,jejich hudba by se dala nazvat jako symfonický metal,ale kapela sama o sobě tvrdí: „Hrajeme melodický heavy-metal.“

Rok po jejich založení dostávají smlouvu se známým finským labelem Spinefarm Records,přibírají do kapely bubeníka Jukku Nevalainena a vydávají své debutové album pod názvem Angels Fall First,ohlášené singlem The Carpenter, který se umístil v první desítce finské prodejnosti. V roce 1998 kapela přibírá do sestavy ještě baskytaristu Samiho Vänsku (všechny basy na debutovém albu odehrál Vuorinen) a na trh přichází veleúspěšná deska Oceanborn,se kterou skupina vyráží na své první evropské turné.

Rok 2000 je ve znamení nového alba Wishmaster, které rockový magazín Rock Hard nazval albem měsíce a „Wishmaster Tour“. Kromě rodného Finska navštívila kapela hlavně Jižní Ameriku a také Kanadu. Po skončení turné Nightwish obdrželi zlatou desku za CD Oceanborn a singly Sacrament of Wilderness, Walking in the Air a Sleeping Sun.

Dalším projektem byl živý koncertní záznam, na jehož konci je skupině předána platinová deska za Wishmaster a zlatá za singl Deep Silent Complete. Následují další dvě alba – From Wishes To Eternity (onen koncertní záznam spojený s DVD) a „minialbum“ Over The Hills And Far Away – vydaná roku 2001.

V květnu 2002 vychází velmi úspěšné cd Century Child, kterého se za dva týdny prodalo na 30 000 kopií. Skupina se díky němu poprvé dostává na první příčky finských tabulek singlů a alb,poprvé s pilotním singlem „Ever Dream“.
Deska slaví stejné úspěchy ovšem i v zahraničí – například v Německu se vyšplhala až na 5. místo.

Vychází také – spíše dokumentární – dvd „End Of Innocence“,kde leader kapely po všech těch letech odhaluje roušku tajemství všech vztahů a událostí v kapele natolik,že fanoušek může lehce pochopit,že všechno není tak růžové,jak se mohlo celou dobu zdát.Říká ale také,že situace se trochu zlepšila,když (právě ped Century Child) nahradil v kapele baskytaristu Samiho ošlehaný rocker z kapel Tarot či Sinergy Marco Hietala,který zvuk Nightwish obohatil v neposlední řadě také o „zlý“ mužský vokálv,fungující nyní jako protiklad k tomu Tarjinému.

O dva roky později,2004,spatřuje světlo světa důležité album Once,které bylo všeobecně považováno za jakýsi mezník v historii kapely.V květnu Nightwish vyráží na „Once World Tour“, které bylo zatím také největším v jejich historii (Byli „On Road“ téměř rok a půl). Během tohoto turné stihlli odehrát na 150 koncertů po celém světě,navštívili i Austrálii, Japonsko,Řecko či Polsko,a nezapomněli dokonce ani na naší malou Republičku,kde se prezentovali na metalovém festivalu Masters Of Rock ve Vizovicích.

I přes velký úspěch však turné neskončilo příliš vesele. Album totiž nebylo mezníkem pouze v hudební historii kapely,ale také v té personální; Po posledním koncertě,21.10.2005 v Hartwall Areeně v Helsinkách,obdržela zpěvačka Tarja od zbývajících členů skupiny dopis,ve kterém jí oznámili, že už ji ve skupině nadále nechtějí,kvůli jejímu přístupu jak ke skupině samotné,tak k fanouškům.Vše uvedli v otevřeném dopise,zveřejněném posléze i na jejich oficiálních webových stránkách.

Následující rok nebyl pro nikoho příliš veselým.Tarja se vydala na svou sólovou kariéru a začala se konečně plně věnovat opeře,kterou vedle Nightwish dříve chtě-nechtě trochu zanedbávala,a zbytek kapely si dal chvíli pauzu na své ostatní projekty,ale snad také trochu na urovnání si věcí v hlavě.
Když se tak stalo,mužské osazenstvo se znovu sešlo,aby prodiskutovali,jak to bude s kapelou dál.Skončit nechtěli a tak se dali do hledání nové zpěvačky.Šanci měla každá,která zaslala demo,bez vyjímky.Kapela vůbec nelpěla na zkušenostech v show businessu či klasicky školeném zpěvu,jakým vládla Tarja.
…A tak hledali a mezitím se dali do skládání nového materiálu pro chystané cd.

Nakonec,po více jak roce hledání,stresu,dotěrných novinářů,nejrozličnějších spekulací a tvrdé práci na písních pro nové album,Finové ale přeci jenom našli,co hledali; tou vyvolenou se stala usměvavá Anette Olzon,učinkující před Nightwish v ne zrovna známých Alyson Avenue,či pár cover kapelách v rodném Švédsku.

V tomto složení tedy Nightwish nahráli své nové,zatím poslední,album s názvem „Dark Passion Play“,ohlášené 30.5.2007 internetovým singlem „Eva“,z něhož veškeré utržené finance byli věnovány dětskému domovu. Stejného týdne bylo také skrze oficiální internetové stránky kapely oznámeno jméno a informace o nové zpěvačce.

Druhým singlem z alba se stala píseň „Amaranth“,ohlašující pomalu ale jistě i tolik očekávaný příchod vydání nového cd jako takového,plánovaný na 28. září 3007,po kterém se kapela hned vydává na turné,začínající 6. října v Tel Aviv v Izraeli.

Můj subjektivní dojem
Pro mě je až neuvěřitelné, že Nightwish vznikli již v roce 1996. Samozřejmě jsem věděl, že nějaká taková kapela existuje a slyšel i pár jejich věcí. Ale teprvě až v posledních měsících jsem tenhle finský metalový zázrak objevil naplno.
To co mě zaujalo nejvíc je neuvěřitelně skvěle skloubená melodičnost a metalová tvrdost, kterou výborně umocňuje podmanivý hlas Tarjy Turunen ( do roku 2005 )
Stejně jako kdokoli jiný se nemůžu ubránit srovnání Anette a Tarjy. Tam, kde Tarja skvěle vytahuje svůj školený soprán, působí Anette jako když text pouze „odzpívá“. Nejvíc je tenhle rozdíl patrný v Dark Chest of Wonders. I přesto je na příkladu skladeb Amaranth a Bye Bye Beautiful z nové desky DARK PASSION PLAY vidět, že i Anette zpívat rozhodně umí. Nightwisch tedy definitivně opustili éru „operního metalu“ a vydali se novou cestou, které budou muset přizpůsobit i aranže nových věcí. Pokud se jim to bude dařit tak, jako na posledním albu, určitě se ani v budoucnu nemusejí obávat nezájmu fanoušků.

Členové kapely
floor_jansennightwish-emppu
Jméno: Floor Jansen
Datum narození:
Bydliště:
Jméno: Emppu Vuorinen
Datum narození: 24.6.1978
Bydliště: Kerava
nightwish-jukkanightwish-tuomas
Jméno: Jukka Nevalainen
Datum narození: 21.4.1978
Bydliště: Joensuu, Finsko
Jméno: Tuomas Holopainen
Datum narození: 25.12.1976
Bydliště: Kitte, Finsko
 nightwish-marco troy
Jméno: Marco Tapani Hietala
Datum narození: 14.1.1966
Bydliště: Helsinky, Finsko
Jméno: Troy Donockley
Datum narození:
Bydliště:
 Exnightwish
nightwish-anettenightwish-tarja
Jméno: Anette Olzon
Datum narození: 21.6.1971
Bydliště: Švédsko
Jméno: Tarja Turunen
Datum narození: 17.8.1977
Bydliště: Helsinky, Finsko

 

Nightwish – Diskografie
DARK PASSION PLAY ( 2007)
 1. The Poet And The Pendulum
  dark_passion_play2. Bye Bye Beautiful
  3. Amaranth
  4. Cadence Of Her Last Breath
  5. Master Passion Greed
  6. Eva
  7. Sahara
  8. Whoever Brings The Night
  9. For The Heart I Once Had
  10. The Islander
  11. Last Of The Wilds
  12. 7 Days To The Wolves
  13. Meadows Of Heaven
ONCE (2004)
 1. Dark Chest Of Wonders
  once2. Wish I Had An Angel
  3. Nemo
  4. Planet Hell
  5. Creek Mary’s Blood
  6. The Siren
  7. Dead Gardens
  8. Romanticide
  9. Ghost Love Score
  10. Kuolema Tekee Taiteilijan
  11. Higher Than Hope
END OF INNOCENCE – DVD (2003)
end_of_innocence_dvd– dokumentace k „End Of Innocence“
– „4. července v Norsku“ – živá nahrávka
– Summer Breeze 2002 – živá nahrávka
– interview pro brazilskou MTV
– End Of All Hope video
– Over The Hills And Far Away video
– fotogalerie
– limitovaná edice obsahuje taky 8-písňové cd s 6 live písňemiDrakkar verze DVD navíc obsahuje plakát a obrázek skupiny
CENTURY CHILD (2002)
 1. Bless The Child
  century_child2. End Of All Hope
  3. Dead To The World
  4. Ever Dream
  5. Slaying The Dreamer
  6. Forever Yours
  7. Ocean Soul
  8. Feel For You
  9. The Phantom Of The Opera
  10. Beauty Of The Beast
OVER THE HILLS AND FAR AWAY (2001)
 1. Over The Hills And Far Away (Gary Moore -cover)
  over_the_hills_and_far_away2. Tenth Man Down
  3. Away
  4. Astral Romance (remake písně z Angels Fall First)
FROM WISHES TO ETERNITY – DVD/VHS/CD (2001)
 1. The Kinslayer
  from_wishes_to_eternity_dvd2. She Is my Sin
  3. Deep Silent Complete
  4. The Pharaoh Sails To Orion
  5. Come Cover Me
  6. Wanderlust
  7. Instrumental (Crimson Tide / Deep Blue Sea)
  8. Swanheart
  9. Elvenpath
  10. FantasMic part 3
  11. Dead Boy’s Poem
  12. Sacrament Of Wilderness
  13. Walking In The Air
  14. Beauty And The Beast
  15. Wishmaster
WISHMASTER (2000)
 1. She Is My Sin
  wishmaster2. The Kinslayer
  3. Come Cover Me
  4. Wanderlust
  5. Two For Tragedy
  6. Wishmaster
  7. Bare Grace Misery
  8. Crownless
  9. Deep Silent Complete
  10. Dead Boy’s Poem
  11. FantasMic
 OCEANBORN (1998)
 1. Stargazers
  oceanborn2. Gethsemane
  3. Devil & The Deep Dark Ocean
  4. Sacrament Of Wilderness
  5. Passion And The Opera
  6. Swanheart
  7. Moondance
  8. The Riddler
  9. The Pharaoh Sails To Orion
  10. Walking In The Air
  11. Sleeping Sun
 ANGELS FALL FIRST (1997)
 1. Elvenpath
  angels_fall_first2. Beauty And The Beast
  3. The Carpenter
  4. Astral Romance
  5. Angels Fall First
  6. Tutankhamen
  7. Nymphomaniac Fantasia
  8. Know Why The Nightingale Sings
  9. Lappi (Lapland)

Použité zdroje:
Oficiální stránky Nighwish

Důležité odkazy:
Nightwish Czechia
Oficiální stránky Nightwish shopu
Nuclear Blast

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..