Nesnáším Pohádkov 01 [recenze, jako fakt?]

Bazárek knih

Bazárek knih

A jestli neumřela, vyšiluje dodnes
Skottie Young
Crew 2020

NESNÁŠÍM POHÁDKOV, nový komiks od autora bestsellerů ze žebříčku New York Times a držitele Eisnerovy ceny Skottieho Younga (ČARODĚJ ZE ZEMĚ OZ, ROCKET, FORTUNATELY, THE MILK) je pohádkové dobrodružství, které si rozbilo ciferník o komedii plnou zábavy a násilí. Rozhodně se NEJEDNÁ o četbu pro dětičky před spaním. (Pokud nejsou vaši rodiče hodně v pohodě nebo jim je jedno, čím se bavíte… pak je to šumák.) (1. část anotace)

pohadkov01Co by dospělák jsem komiksy moc nemusel. Jsem odkojen Čtyřlístkem, Malým bohem, Vzpourou mozků a dalšími příběhy z Ábíčka, jenom jsem nevěděl, že hltám komiksy. Později jsem sice nějakou tu grafickou novelu (jasně, já vím, že v překladu je to román) otevřel, ale nějaký náhlý nával prozření se nekonal.
A pak udeřil Covid a nakladatelé potřebovali zachránit, a tak jsem se pokusil zachránit i Crew a v jednom z jejich balíčků se objevila i tahle plnobarevná šílenost. Ani to mne ale nepřesvědčilo k jejímu otevření. Pak ale udeřila podruhé distanční výuka a protože škola nezná bratra a její kola se točí dál a sní i ta mnohými nenáviděná šílenost jménem ČTENÁŘSKÝ DENÍK, sáhl jsem do krabice a rozšířil synátorovi obzory. Ano, správně, anotaci jsem opravdu nečetl, jak je ostatně mým dobrým zvykem. Ale vzhledem k tomu, že je ve třídě v jaké je, potřebuji mít trochu přehled o jeho zápiscích, a tak jsem nakonec rozšířil i svoje obzory…

Seznamte se s Gerdou, dospělou ženou v těle šestileté holčičky, která trčí v kouzelném světě Pohádkově, odkud se už třicet let nemůže dostat zpátky domů. Sama, jen s mouchou Láďou a válečnou sekerou, musí obstát proti slimáčím lordům, houbovým mužíkům, zombie faunům, barbarům, své Nemesis královně Mrakétě a spoustě dalších šíleností! (2. část anotace)

pohadkov02… a narazil na naprostou pecku. Místy je to totiž neskutečná PLDEL. Nebudu se příliš rozepisovat. Kresba je naprosto úžasná, ta až toxická barevnost prostě musí lahodit každému oku. Příběh je přesně na hranici, kdy ještě neparoduje sám sebe, ale je zatraceně zábavný, stejně jako třicítka v těle šestileté holčičky Gertrudy, které zdatně sekunduje královna Mrakéta (to, že to není Markéta, jsem zjistil až před chvilkou), jež se snaží té malé osiny v PLDELI zbavit za každou cenu. No, nakonec to tak úplně nevyjde.
Rozvržení jednotlivých obrazů (odborný termín neznám) je od samotného úvodu naprosto perfektní, už když Gertruda padá do Pohádkova. Parádní sekvence je i po jejím pádu do rokle, kdy kolem jejího těla prožívá Vladimír nějakou dobu svůj muší život. Ale i další stránky nabízí další peckoidní obrazy.

Takže pokud máte chuť na šílenou jízdu Pohádovem, chutě do toho.

Hodnocení: 90% (protože chci věřit, že druhý díl tem první překoná)

Název:                Nesnáším Pohádkov 01: A jestli neumřela, vyšiluje dodnes
Autor:                 Young Skottie
Žánr:                  komiks
Počet stran:      136
Provedení:        brož.
Nakladatelství:Crew
Překladatel:      Michael Talián
ISBN:                 978-80-7449-840-4

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..