Mycelium 3: Pád do temnot – recenze

Vilma Kadlečková
Argo 2014/2022

Díky Aš~šádovým úskokům prožil Lucas svátost Splynutí a jeho schopnost oslovit přímo Sdílené vědomí Lodí z něj udělá hodně ceněné zboží. Ještě víc se tak dostává do hledáčku pozemské Velekněžky Össe i gerdánské rozvědky. Prožitek Splynutí ho nutí vyhledat jednu z Lodí, která s ním absolvovala cestu z Marsu na Zemi. Ale mezi hexagonálními kotvišti na něj čeká gerdánská past, která dokonale sklapne. I když se tak záhy ocitne v nezáviděníhodné pozici, přinese mu nastalá situace jednu nečekanou věc – naději. Naději, že nemoc, díky které mu zbývají už jen týdny života, může být vyléčena. Nic ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. A scéně se znovu objeví Aš~šád a jeho akce je naprosto nekompromisní.

Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu, protože tím, jak zůstávají utajeny naší mysli, nad námi získávají moc. Össeanská pravda, která je v Lucasově případě umocněna tím, že jemu samotnému zůstává skryta i část jeho vlastní minulosti. A jsou to tak střípky a informace, které se z ní vynořují, co dávají knize další vrstvu v již tak spletitém příběhu. Lucas se tak mnohdy mění z toho, kdo ovládal nejednu situaci v toho, kdo je ovládán.
Stejně jako autorka dává nahlédnout do Lucasovi minulosti, odhaluje čtenáři i další podrobnosti o össeanských drogách, jejich fungování i nebezpečí. Trousí další střípky informací o minulosti nejen samotného Lucase ale i jeho otce a dává nahlížet do historie všech mimozemských planet, která mají aktuálně co do činěné se Zemí.

Vzhledem k tomu, že cele Mycelium je jeden monumentální příběh, který prostě musí být rozdělen do několika knih, objevují se na scéně i všechny postavy, které přežily led pod kůží. Pinkertýna je stále rozpolcená svou láskou k Lucovi a pocitem viny, protože mu tají existenci dopisu od jeho otce. Fiona prodělá zajímavý vývoj ohledně své víry i své snové schopnosti, která, zdá se, může mít do budoucna poměrně velkou cenu. V Kamëlë se sváří její city i vina ohledně Luca a jako nositelka stříbřitého chladu bojuje s mocí této zbraně. Pozemská Velekněžka dál, i přes ztráty svých gleewarinů, spřádá sítě intrik, které i přes mezihvězdný prostor hýbou samotnou Církví a psychotronik Aš~šád je nadále mocnou konstantou, ke které jedni vzhlíží a další se jí snaží bez milosti eliminovat. Lucas Hildebrandt pak osciluje mezi beznadějí a touhou po nalezení léku na svou nemoc. Objeví se ale i nové, velmi zajímavé a velmi empatické postavy. A naopak, některým se pád do temnot stane osudným.

Mycelium rozhodně není oddechovka do vlaku. Jeho čtení vyžaduje jistou dávku soustředění. Čtenář nikdy neví, kdy nějaká zdánlivě nepodstatná maličkost, detail nebo z děje lehce vybočující událost, budou mít vliv na věci příští. Stejně tak spousta postav není jen prostou stafáží, každá z nich může být nakonec důležitým kolečkem v celém myceliálním soukolí.

Nakonec bych se krátce zastavil nad tím, co každý čtenář uvidí jako první, a to je naprosto skvělá obálka. Zneklidňující tvary hmyzího Boha vynořující se z myceliálního podhoubí, stejně tak Kamëlë kráčející spolu se stříbřitým chladem rozvinutým nad hlavou, skvěle ilustrují následující stránky a dokreslují jednu z nejdůležitějších událostí celé knihy.

Hodnocení: 90%

Vydáno: 2014, Argo
Počet stran: 424
Jazyk vydání: český
Autor obálky: Tomáš Kučerovský
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-257-1160-6

image_pdfimage_print

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..